Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Na Černou Horu dopadaly bomby NATO, nyní bude členem. Hrozí odliv turistů z Ruska

17. května 2017, 06:00  -  frn
17. května 2017, 06:00

Nevelká země na pobřeží Jadranu se stane dalším členem NATO. Obyvatelstvo je rozděleno, protože země coby součást federace se Srbskem neušla útokům, když byl bělehradský Miloševičův režim zeměmi aliance bombardován. Nyní se obyvatelé bojí odlivu ruských turistů, kteří si černohorské pobřeží oblíbili.

Černá Hora se 5. června stane členem Severoatlantické aliance. NATO si přijetím Černé Hory doplní skládačku zemí, které mají přístup k moři v oblasti severního Středomoří. Poslední kousek jadranského pobřeží vojenské alianci chyběl od roku 2009, kdy přijala sousední země Chorvatsko a Albánii.

Realitní makléřka Marijana Toskovičová se obává, že přijde o ruskou klientelu. Provize od bohatých Rusů tvořily více než polovinu jejích příjmů. Ruská vláda už podle agentury Bloomberg vyzvala své občany, aby do této země, která je stejně jako Srbsko většinově pravoslavná, přestali jezdit. K Srbské pravoslavné církvi se hlásí přes 70 procent obyvatel Černé Hory.

Toskovičová přesto vstup do aliance hájí. „Je asi lepší, abychom se připojili k NATO. Předejdeme možným problémům v budoucnu. Jsme přeci jenom na Balkáně,“ shrnula pocity příznivců vstupu do aliance.


Kam jezdí také rádi Rusové? Na Kypr. Čtěte více:

Kde vyperou Rusové i sami sebe. Na Kypru dostanou po půl roce občanství


Premiér Duško Markovič obhajuje vstup do západních struktur s tím, že přinesou 630tisícové zemi stabilitu a hospodářský růst.

Směřování země se samozřejmě nelíbí Moskvě. Markovič navíc obvinil ruskou stranu z přípravy atentátu na svého předchůdce Mila Djukanoviče v den loňských říjnových voleb. Moskva vměšování do vnitřních poměrů odmítá.

„Nepředpokládáme, že se Rusko nároků na zemi vzdá,“ varoval Miha Hribernik z britské konzultační firmy pro řízení globálních rizik Verisk Maplecroft.

Byli jsme bombardováni

Kreml se podle něj stále snaží v zemi udržovat proruské nálady a nestabilitu. Souvisí to také s bombardováním NATO Srbska v roce 1999, kdy mezi civilními oběťmi byli i lidé z území Černé Hory, z vesnice Murino. Operaci Spojenecká síla odsouhlasila také tehdejší vláda dnešního prezidenta Miloše Zemana.

Sporné bombardování země připomíná politik Andrija Mandič, který je šéfem opoziční prosrbské strany Nové srbské demokracie (NSD). Tehdy bylo zabito šest lidí, včetně tří dětí. „Lidé nikdy nezapomenou, že jsme byli bombardováni,“ zdůraznil.

Mandič doufá, že obyvatelé v případě hypotetického konání referenda členství země v NATO odmítnou. Ve federaci se Srbskem země setrvávala až do roku 2006.

Zabránit chaosu

Administrativa Donalda Trumpa oznámila, že chce přijetím Černé Hory do vojenské aliance, na jejíž území se nachází také proslulá Kotorská zátoka (Boka Kotorska) s přístavem Kotor, zabránit tomu, aby země upadla do chaosu, rozuměj ruského vlivu.

Kotorský záliv na mapě

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová naopak v dubnu vyzvala ruské turisty, aby si dvakrát rozmysleli cestu do země, kterou zmítá „protiruská hysterie“.

Ruské investice v letech 2007 až 2015 tvořily 16 procent veškerých zahraničních investic, jež celkem přesáhly hodnotu 6 miliard eur.

Kotor – tradiční vojenský přístav
Boka Kotorska čili Kotorský záliv (srbsky Boka Kotorska) je největší přírodní záliv na jihu Jaderského moře a často bývá mylně považovaný za nejjižnější evropský fjord. V těchto místech však ledovec nikdy nebyl, jedná se pouze o zatopené ústí řeky.
Zátoka je zapsaná od roku 1979 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V úžině Verige se natahovaly řetězy („verige“ znamená „řetězy“), které bránily lodnímu útoku. V roce 1918 se záliv stal dějištěm vzpoury, po níž byli popraveni i čeští námořníci František Rasch a František Koucký. Za první republiky byla boka Kotorská i přístavem pro československé lodě. Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Boka_Kotorska

Vojenská síla země je zanedbatelná. Disponuje dvěma tisíci vojáků, patnácti helikoptérami, dvěma stíhačkami a dvěma fregatami. Doplňuje ale geopolitickou hegemonii NATO na severním pobřeží Středozemního moře, kde aliance drží souvislý pás od Gibraltaru až po Sýrii.

Dále čtěte:

Tendr na helikoptéry: Američané se učí, jak vyslovit „Plamen“

USA dluží českému vojsku neprůstřelné vesty za 52 milionůSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak vypadají SPZ na autech v Evropě?
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy vzroste rodičovská o 40 tisíc? A koho se zvýšení bude týkat?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Auta
Škoda Octavia G-Tec je rychlejší. Tisíc kilometrů s ní ale…
IAA Hannover 2018: Budoucnost užitkových aut? Hybridní, elektrická a autonomní
Euro NCAP: Volkswagen Touareg a Audi A6 za pět, Tourneo za čtyři a Jimny pouze za tři
Kvíz: Víte, kolik dostanete bodů za tyto přestupky?
Za volantem Alpine A110: Svezli jsme se autem, které v ČR jen tak nepotkáte
Technologie
Další kontroverze CCleaneru. Aktualizoval se, ačkoli jste mu to zakázali
Renault, Nissan a Mitsubishi nahradí svůj infotainment Androidem
Nový ARM procesor pro servery jde na trh: 32jádra Ampere eMAG budou v serverech Lenovo
Nové aktualizace od Microsoftu. Ve Windows 10 v1803 bylo opraveno 54 chyb
Je Windows 10 build 17763 finální vydání? Teď sestoupil do Slow ringu
Hry pro příležitostné hráče