Na Babišově tisknutí dokumentů mimo úřad vlády ministři nic zvláštního nevidí. Opozice ho srovnává s kauzou Clintonové - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Na Babišově tisknutí dokumentů mimo úřad vlády ministři nic zvláštního nevidí. Opozice ho srovnává s kauzou Clintonové

ČTK,
Na Babišově tisknutí dokumentů mimo úřad vlády ministři nic zvláštního nevidí. Opozice ho srovnává s kauzou Clintonové
Zdroj: čtk

Ministři průmyslu a dopravy Karel Havlíček a zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO) nevidí nic zvláštního na tom, když si člen vlády některé dokumenty, které nejsou ve vyhrazeném nebo tajném režimu, vytiskne například doma. Na tiskové konferenci po jednání vlády se tak včera vyjádřili ke zprávě serveru Seznam Zprávy, podle níž si Babiš e-mail od Vojtěcha patrně nechal vytisknout na tiskárně společnosti Imoba. Tuto firmu i další svůj majetek Babiš v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Server upozornil, že Babiš na videu zveřejněném v neděli na webu youtube čte z papíru, na jehož straně natočené ke kameře je vytištěná e-mailová zpráva od Vojtěcha s názvem Report pro pana premiéra. V záhlaví zprávy je uvedeno jméno zaměstnankyně firmy Imoba.

Havlíček uvedl, že Babiš stejně jako jiní ministři pracuje i doma a naproti jeho kancelářím v Průhonicích je recepce podniku Sokolovna. Součástí podniku je podle jeho webu restaurace nebo kosmetický salon. „Pokud je tam o víkendu obsluha nebo je tam někdo na té recepci, tak mu tam, aspoň co já vím, vytisknou ty materiály, ale to jsou běžné pracovní materiály, které nejsou nijak vyhrazené,“ řekl Havlíček. Premiér si podle něj takto tiskne například běžnou korespondenci.

Vojtěch uvedl, že Babiš si právě takto vytiskl e-mail, ve kterém mu poslal základní data týkající se epidemie koronaviru, například počet vyléčených nebo testovaných. Na vytisknutí neutajovaných informací nevidí nic problematického.

Tři režimy projednávání informací

Havlíček zároveň poznamenal, že kvůli tomu je nejen na vládě zaveden režim projednávání informací v běžném, vyhrazeném nebo tajném režimu. Podotkl, že vyhrazené či tajné záležitosti nyní vláda nemůže prostřednictvím videokonferencí projednávat. On sám takto potřebuje projednat „některé věci“ ohledně atomové elektrárny v Dukovanech a během posledního měsíce se k nim vláda kvůli jednání přes video nedostala.

Je podle vás v pořádku, když si premiér či ministr vytiskne některé dokumenty mimo úřad vlády?

Předseda STAN Vít Rakušan dnes na twitteru napsal, že jde o téma pro sněmovní bezpečnostní výbor, jehož je členem. „Slečna z Imoby měla přístup k materiálům, které mají mít běžně nejvyšší zabezpečení,“ uvedl. Situaci přirovnal ke kauze americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, která čelila vyšetřování kvůli tomu, že jako americká ministryně zahraničí používala k pracovním účelům svůj soukromý e-mail.

„Nemáte někdo nepotřebnou tiskárnu? Pan Babiš by evidentně nějakou potřeboval, aby nemusel tisknout takhle pokoutně,“ napsala na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.