Musíme se stát zemí, kterou skutečně Evropa chce, říká Zelenskyj po roce v prezidentském úřadu - Euro.cz

Přihlášení

Musíme se stát zemí, kterou skutečně Evropa chce, říká Zelenskyj po roce v prezidentském úřadu

,
Musíme se stát zemí, kterou skutečně Evropa chce, říká Zelenskyj po roce v prezidentském úřadu
Zdroj: čtk

Volodymyr Zelenskyj před rokem drtivě vyhrál volby a stal se ukrajinským prezidentem. Politik, jehož největší kvalifikací na prezidentský úřad byla televizní role, kde si zahrál prezidenta, stále nevzdává boj o poloostrov Krym ani o východ země. V tomto ohledu oceňuje postoj Evropské unie a Spojených států, které vůči Rusku, které Krym v roce 2014 anektovalo, stále uplatňují sankce i navzdory ekonomickým ztrátám. Zelenskyj uplynulý rok vládnutí bilancoval v rozhovoru pro web Euronews.

S nástupem do prezidentského úřadu Zelenského miliony Ukrajinců vkládalo do nové hlavy státu značné naděje. Zelenskyj obyvatelům země sliboval zejména nekompromisní postoj ke korupci, kterou většina občanů považuje za největší problém země, a navrácení ztracených území zpět. Ovšem ani po roce se nezdá, že by byl v tomto ohledu úspěšnější než jeho předchůdce Petro Porošenko. „Postupujeme kupředu, ale ne tak rychle, jak jsem očekával,“ řekl o jednání s Rusy Zelenskyj.

Situaci na východně Ukrajiny se prezident snaží řešit zejména v rámci takzvaného normandského formátu (Francie, Rusko, Německo a Ukrajina). Ovšem dalšímu setkání, které mělo proběhnout v dubnu letošního roku, zabránila pandemická krize. Zelenskyj zdůrazňuje, že důležitý je hlavně dialog s Ruskem. „Pokud zde není dialog, nebudou tu ani výsledky,“ říká.

Co se však Krymu týče, je podle ukrajinského prezidenta situace mnohem komplikovanější. „V normandském formátu o tom nikdo nechce hovořit, zvláště Rusko. Většinu času jsme věnovali Donbasu. Krym je ale naše území. A my ho získáme zpět,“ uvedl Zelenskyj. Na počátku letošního roku Zelenskyj zopakoval, že některé věci na světě jsou jasně dané. Týden má sedm dní, země je kulatá a Krym je ukrajinský, doplnil.

Za uplynulý rok ukrajinský prezident stihl několik momentů, kterými na sebe upoutal pozornost. Na poli vztahů s Ruskem to rozhodně byla výměna zajatců. Dalším takovým momentem byl telefonát s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který po svém ukrajinském protějšku údajně požadoval, aby bylo zahájeno vyšetřování syna Joe Bidena (demokratický kandidát na prezidenta a tedy i konkurent Trumpa) a tímto způsobem pomohl Trumpovi v prezidentských volbách.

Podporu Američanů na více frontách ukrajinský prezident oceňuje, proto se také domnívá, že zasahovat jakkoliv do tamních prezidentských voleb by byla zřejmě ta největší chyba, kterou by kterýkoliv prezident mohl učinit. Zelenskyj chválí Američany zejména za odpor k projektu Nord Stream 2. „Za to jsem jim velmi vděčný nejprve jako ukrajinský občan a poté i jako prezident,“ řekl Zelenskyj.

Důležitým tématem jsou pro Ukrajinu i vztahy se Evropskou unií. Zelenskyj, stejně jako u Američanů, oceňuje stále trvající sankce vůči Rusku, i když na tom Evropa ekonomicky tratí. Navzdory tomu ukrajinský prezident cítí, že ne všechny členské země EU jsou si jisté Ukrajinou, ač proto má pochopení. Je si také vědom toho, že Rusové nechtějí, aby Ukrajinci byli proevropští a to způsobuje vzájemné tenze mezi Evropou a Ruskem.

„Na tom, jestli nás Evropa chce, záleží i to, jestli chceme být s Evropou – zkrátka si myslím, že se musíme stát zemí, kterou Evropa opravdu bude chtít. A poté nikdo nebude jakkoliv pochybovat o Ukrajině a my budeme ti, kdo bude rozhodovat,“ uzavřel Zelenskyj.

Zdroj: Euronews.com