Předsedou Pirátské strany zůstává Ivan Bartoš, jeho soupeř před druhým kolem odstoupil - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Předsedou Pirátské strany zůstává Ivan Bartoš, jeho soupeř před druhým kolem odstoupil

, čtk,
Předsedou Pirátské strany zůstává Ivan Bartoš, jeho soupeř před druhým kolem odstoupil
Zdroj: čtk

Piráti dnes v Ostravě na svém celostátním fóru volili nové vedení strany. Předsedou byl na další dva roky znovu zvolen Ivan Bartoš, který měl dva protikandidáty. Do druhého kola volby postoupil i místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal, který ale následně z volby odstoupil. Posléze se stal místopředsedou strany. Třetí kandidát, poslanec Mikuláš Ferjenčík, se do druhého kola volby předsedy nedostal.

První místopředsedkyní strany byla znovu zvolena poslankyně Olga Richterová. Svůj post obhájil i další místopředseda strany Radek Holomčík. O posledním místopředsedovi se rozhoduje mezi europoslankyní Markétou Gregorovou a ostravským zastupitelem a vedoucím administrativního odboru strany Martinem Kučerou. Jasno by mělo být po 19:00.

Bartoše ve volbě podpořilo 606 z 653 hlasujících. Do volby se zapojilo 63,4 procenta všech členů Pirátů. Bartoš po svém zvolení řekl, že Pirátská strana po deseti letech funguje jako plnohodnotná strana v České republice a v Evropě. Staronový předseda by si v podzimních krajských volbách přál alespoň desetinásobný zisk mandátů proti nynějším devíti krajským zastupitelům. Piráti by podle něj měli atakovat hranici stovky krajských zastupitelů.

Po sněmovních volbách v roce 2021 pak chce, aby Piráti byli ve vládě. „My v těch volbách chceme uspět a v souladu se schválenou strategií být ve vládě, v budoucí vládě této země. Je to jasný cíl podílet se na exekutivě,“ řekl Bartoš, který v současné chvíli za politicky nejbližšího partnera považuje hnutí STAN. Případnou koaliční spolupráci by s ním ale Piráti domlouvali až po volbách. Piráti nevyloučili spolupráci s demokratickými stranami, vyloučili spolupráci se stranami typu hnutí Tomia Okamury či s komunisty.


Pirát Ivan Bartoš: Někdy si připadám jako taťka Šmoula
 Šéf Pirátů Ivan Bartoš


Bartošovi ke znovuzvolení předsedou Pirátů gratulovali představitelé pravicových opozičních stran. Naopak kriticky se vyjádřil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, podle kterého Pirátům chybí pokora a sebereflexe. „Touha být ve vládě je u Pirátů hlavní ambicí, pozadu není ani cíl mít 100 krajských zastupitelů. Omluvou je snad jejich mládí, či chybějící sebereflexe,“ uvedl v tiskovém prohlášení Kováčik.

První místopředsedkyně strany Richterová by se chtěla zasadit o propojování strany. Za důležité ale považuje i řešení sociálních problémů nebo udržitelnost české ekonomiky. „Strukturální proměna ekonomiky je ve skutečnosti jedním z největších témat pro ten příští rok, na tom budeme pracovat,“ řekla Richterová.

Piráti na dnešním fóru rovněž představili kandidáty pro podzimní krajské volby i senátní kandidáty.

Dále čtěte:

Volební model: ODS se v listopadu dotáhla na Piráty, první zůstává ANO

Na hraně propasti: podpora ČSSD v září klesla na 5 procent

Komentář: Kde vzít na předvolební guláš

Z představitelů stran lidé nejvíc věří Babišovi, nejméně Okamurovi, vyplývá z průzkumu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze