Moskva nepodpoří ekonomické udušení KLDR, vzkazuje Lavrov - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Moskva nepodpoří ekonomické udušení KLDR, vzkazuje Lavrov

, čtk,
Moskva nepodpoří ekonomické udušení KLDR, vzkazuje Lavrov
Zdroj: čtk

Možnosti ekonomického tlaku na Severní Koreu jsou prakticky vyčerpány, Moskva nebude podporovat ekonomické udušení země, řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Rada bezpečnost OSN na začátku měsíce schválila nové tvrdé sankce proti KLDR, které mají být trestem za dva testy mezikontinentálních raket. Rusko se k opatřením připojilo.

„Co se týče snah ovlivnit Pchjongjang, aby splnil známé rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jsme hluboce přesvědčeni, že možnosti ekonomického tlaku jsou prakticky vyčerpány… Nemůžeme podpořit názory, ke kterým se i nadále kloní někteří naši partneři a které doslova prosazují ekonomické udušení Severní Koreje,“ řekl dnes Lavrov.

Rusko společně s Čínou se zatím bez úspěchu snaží prosadit diskusi o společném plánu řešení krize na Korejském poloostrově. Jeho podstatou je přimět ke zdrženlivosti KLDR i Spojené státy. Ostrá rétorika obou států se přitom podle Lavrova v posledních dnech uklidnila.


Zešílel Kim? Ani ne, ale přeskakuje Trumpovi. Přečtěte si komentář Lubomíra Hegera

Lubomír Heger


Lavrov dnes také kritizoval postoj Spojených států ke krizi ve Venezuele i nové sankce USA proti Íránu. „Myslím, že jednostranné sankce … jsou nezodpovědné akce, které mohou poškodit a podkopat dosaženou rovnováhu,“ řekl ministr. Moskva podle něj doufá, že Írán neodstoupí od dohody o svém jaderném programu.

Šéf ruské diplomacie také rázně odmítl myšlenku vojenské intervence ve Venezuele, kterou minulý týden pohrozil americký prezident Donald Trump. „Spor v této zemi lze vyřešit pouze mírovou cestou, pomocí celonárodního dialogu a bez vnějšího tlaku, nemluvě o nepřijatelnosti výhrůžek vojenského zásahu do vnitřních záležitostí Venezuely,“ dodal Lavrov.

Dále čtěte:

Kam dopadne příští atomovka? V posledních letech se scénáře mění

Strach ze sousedů? Vyřeší to jaderné zbraně

Válka s KLDR není na spadnutí, scénáře ale existují

Komentář: Jak nám svět drobet zvlčel

Jaderná situace KLDR musí být vyřešena mírovou cestou, zní ze Soulu

Už je to tady, báli se na Guamu. Rádia ale odvysílala varování omylem

 Ostrov Guam