Moje první velká funkce. Benjamínci české politiky míří do úřadů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Moje první velká funkce. Benjamínci české politiky míří do úřadů

,
Moje první velká funkce. Benjamínci české politiky míří do úřadů
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Pečlivá příprava a zájem o lidi ve svém okolí. To je tajemství úspěchu českých politických benjamínků Adély Šípové a Jana Grolicha.

Při příjezdu do jihomoravských Velatic ho skoro minete. Není v úplném středu obce, jak je obvyklé, ale spíš na jejím okraji. Přesto je dominantní. Zdejší nový obecní úřad v opravené budově bývalé školy už na první pohled dává na srozuměnou, že se tady pracovalo s obrovským citem pro historický detail a zároveň i pro soudobou architekturu.

A že vedení obce muselo být natolik osvícené, že si uvědomovalo, nakolik je důležité, aby obecní úřad sídlil v kvalitní budově a současně byl i otevřený obyvatelům obce.

„Všimněte si těch okapů, jak jsou citlivě zasazeny nad historickou římsu, aby ji zbytečně nepoškodily. To není úplně obvyklá věc,“ ukazuje starosta Velatic Jan Grolich (KDU-ČSL) na netradiční zavěšení okapového systému budovy zrekonstruované před čtyřmi lety.

Někdejší základní škola je kromě kapličky na návsi jedinou historickou stavbou ve Velaticích. Samospráva právě v čele s šestatřicetiletým Janem Grolichem se v roce 2014 rozhodla školu zrekonstruovat a vytvořit z ní jedno z nejdůležitějších center sedmisethlavé obce.

Velkorysé prostory bývalých tříd a kanceláří umožnily do budovy umístit kromě samotného úřadu i knihovnu, rodinné centrum a menší kavárnu. Součástí rekonstrukce byla také úprava celého okolí. „Zbourali jsme původní plot, který školu odděloval a byl jakousi bariérou. Dnes budova působí mnohem otevřeněji,“ říká starosta Grolich.

\"\"

Rekonstrukce velatického obecního úřadu je symbolická. Nejen pro poslední rozvoj Velatic,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?