Vláda chce prodejem povolenek získat 100 miliard do modernizačního fondu - Euro.cz

Přihlášení

Vláda chce prodejem povolenek získat 100 miliard do modernizačního fondu

, čtk,
Vláda chce prodejem povolenek získat 100 miliard do modernizačního fondu
Zdroj: Archiv MF

V modernizačním fondu by se z prodeje emisních povolenek mohlo v příštích deseti letech sejít zhruba 100 miliard korun. Řekl to dnes ministr životního prostředí Richard Brabec. Vznik takzvaného modernizačního fondu je součástí novely zákona o obchodování s emisními povolenkami, jejíž návrh dnes schválila vláda. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v ní také předpokládá zvýšení pokut firmám za přestupky týkající se vykazování emisí a nákupu povolenek v evropském systému.

„Z toho modernizačního fondu budou investovány prostředky do snižování emisí a samozřejmě tam bude i stavební část kromě té technologie. Předpokládáme, že se tam nastřádá částka možná až 100 miliard korun z prodeje emisních povolenek v příštích zhruba deseti letech v novém období,“ řekl Brabec. I tady vznikne prostor pro stavaře, dodal ministr, když jmenoval připravované investice svého resortu.

Peníze ve fondu podpoří projekty na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, zvyšování energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů. Protože se podle úřadu jedná o návrh zákona, nejsou zatím dány přesné parametry budoucích dotačních výzev. „Nicméně návrh počítá s tím, že přibližně polovina modernizačního fondu bude přednostně určena pro výrobce elektřiny, kteří jsou zapojeni do systému obchodování s povolenkami (EU ETS). Další prostředky z fondu by měly čerpat i ostatní podniky a domácnosti,“ doplnil Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP.

Jaký zdroj energie má stát preferovat?

Peníze z fondu bude spravovat Státní fond životního prostředí. Způsob jejich využití bude spoluurčovat rada modernizačního fondu složená ze zástupců ministerstev životního prostředí, průmyslu a financí, která bude doporučovat ke schválení ministrovi životního prostředí parametry jednotlivých programů a výzev.

Novela se také zabývá pokutami pro firmy. Při nákupu velkého množství povolenek se podle ministerstva firmám nyní vyplatí ji spíš zaplatit, než emise správně vykázat. Horní hranice pokuty je dva miliony korun, MŽP ji chce desetinásobně zvednout. Současná maximální výše pokuty není podle ministerstva dostatečnou motivací pro firmy, které musí koupit více než 25.000 emisních povolenek za rok. S rostoucím množství emisí motivace klesá.

Čtěte: Uhelné elektrárny škodí ovzduší více než hutě, největším znečišťovatelem Česka jsou Počerady

Přečtěte si také:

Špinavé nebe. Ryanair znečišťuje ovzduší stejně jako uhelné elektrárny

Češi, ropáci Evropy. Špinavější města má už jen Polsko

Blahodárný smog? Znečištěné ovzduší nad Asií zpomaluje globální oteplování

Jak zastavit oteplování: vesmírné zrcadlo a další šílené plány

Umělé ochlazení Země může fungovat, tvrdí američtí geoinženýři

Politická superstar Ocasio-Cortezová o klimatické změně: Máme ještě rodit děti?

Infografika: Jak se zrychluje oteplování Země?