Modernizace průmyslu vázne. Mládkovo ministerstvo rozdělilo jen 4 ze 120 miliard - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Modernizace průmyslu vázne. Mládkovo ministerstvo rozdělilo jen 4 ze 120 miliard

,
Modernizace průmyslu vázne. Mládkovo ministerstvo rozdělilo jen 4 ze 120 miliard
Zdroj: KinaliSoft

„Evropská komise schválila náš operační program jako první,“ pochválilo samo sebe v dubnu 2015 ministerstvo průmyslu a obchodu. Po necelých dvou letech lze dodat, že se od té doby příliš mnoho nezměnilo. Čerpání peněz určených na modernizaci českého průmyslu vázne a roste riziko, že se celou sumu 120 miliard korun nepodaří do konce roku 2020 vyčerpat.

Jak na svém webu uvádí ministerstvu podřízená Agentura pro podnikání a inovace (API), která Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) spravuje, zatím padlo rozhodnutí o přidělení necelých čtyř miliard korun. Ty si rozdělí celkem 688 úspěšných žadatelů o dotaci. Reálně bylo dosud vyplaceno jen 70 milionů korun.

Výsledky OPPIK jsou slabé i ve srovnání s Operačním programem Životní prostředí 2014-20. Program spravovaný ministerstvem životního prostředí přidělil 1401 úspěšným uchazečům celkem 13,4 miliardy korun. Prvních 134 projektů s přiznanými dotacemi za 4,1 miliardy korun se nyní nachází ve fázi realizace.


Čtěte o spolupráci MPO s Izrealem:

České startupy bude podporovat Izrael. Vznikne nový fond

Laserové centrum HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy, které z prostředků evropských fondů a ministerstva školství postavil Fyzikální ústav Akademie věd, vyvíjí laserové technologie s průlomovými parametry. Také jeho výsledky by mělo vyhodnocovat nové ministerstvo pro vědu


Podle zjištění webu Euro.cz je však skutečnost v případě OPPIK ještě temnější. Velkou část „rozdělených“ peněz tvoří náklady na mzdy, provozní výdaje, marketing či vzdělávání úředníků, které spotřebovává ministerstvo průmyslu spolu s agenturou API. Na tyto účely padlo celkem 917 milionů korun z dotačních peněz. Dalších 434 milionů korun inkasovaly státní agentury CzechInvest a CzechTrade.

Ze všech firem „obdarovaných“ z programu OPPIK zatím nejvyšší částku získala biotechnologická firma SOTIO náležící miliardáři Petru Kellnerovi. Z evropských peněz získá 75 milionů korun, což bude stačit k úhradě poloviny nákladů na založení vývojového centra buněčných terapií.

Na druhém místě se prozatím umístily Slovácké strojírny, které z eurofondů obdrží téměř 60 milionů korun na posílení výzkumných a vývojových kapacit podniku. Částka 54 milionů korun směřuje na rozšíření technologického centra firmy ZF Engineering Plzeň. Bezmála 50 milionů korun dostane na výzkumné činnosti státem vlastněná společnost Explosia, známá hlavně jako výrobce Semtexu.

Další přidělené dotace jsou o dost skromnější. Ze známějších jmen lze mezi příjemci dotací nalézt třeba Continental Automotive Czech Republic, Škodu Electric, slévárny Beneš a Lát či Pivovar Svijany.

Dále čtěte:

Průmyslová výroba v listopadu rostla o sedm procent

NKÚ: Dotace na inovace pomohly firmám, zbytek je nejasný

 Budova NKÚ


Ohodnoťte tento článek
Diskuze