Místo dohody zpět ke slovní válce. Severní Korea označila Trumpa za senilního blázna - Euro.cz

Přihlášení

Místo dohody zpět ke slovní válce. Severní Korea označila Trumpa za senilního blázna

, Tomáš Bohuslav,

Vzájemné vztahy mezi Severní Koreou a Spojenými státy americkými utrpěly v průběhu tohoto týdne další významnou ránu poté, co si obě strany prostřednictvím médií vyměnily několik peprných vzkazů. Prezident USA Donald Trump opět označil vůdce KLDR Kim Čong-una za „rakeťáka“, ten skrze své ministerstvo zahraničí posléze přirovnal šéfa Bílého domu k senilnímu bláznovi. Informoval o tom web BBC.

Zatímco ještě zkraje letošního roku se zdálo, že obě země naleznou společnou řeč, domluví se na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova a zasadí se o formální ukončení války, v níž se Severní a Jižní Korea technicky vzato stále ještě nacházejí, v posledních měsících se vývoj vrací do starých kolejí.

Historicky druhý summit mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem, který se konal během února ve vietnamské Hanoji, skončil neúspěchem a prohlubování dalších vztahů se zadrhlo. Oba státníci se sice ještě stihli letmo vidět letos v červnu, když šéf Bílého domu navštívil demilitarizovanou zónu tvořící hranici mezi Severní a Jižní Koreou, a na Kimovu výzvu dokonce i na krátko vstoupil jako první prezident USA na území KLDR, to však bylo z těch světlejších okamžiků víceméně vše. Od té chvíle to jde s procesem vzájemného sbližování z kopce.

Pchjongjang chystá pro Washington „vánoční dárek“

Severní Korea dlouhodobě vyzývá Spojené státy, aby změnily svůj postoj k jednáním týkajícím se jaderného odzbrojení, na to však Američané příliš neslyší a času ubývá. K jednacímu stolu se podle KLDR měly obě strany vrátit nejpozději do konce kalendářního roku. Pakliže by se tak nestalo, byli by Severokorejci nuceni podle zpravodajského serveru BBC hledat „novou cestu“.

Jak přesně taková cesta bude vypadat, je otázkou. Pchjongjang v průběhu tohoto týdne prostřednictvím médií informoval, že pro USA chystá „vánoční dárek“, což by podle CNN mohlo znamenat, že hodlá otestovat střelu dlouhého doletu. Od nich se sice Severní Korea v posledních dvou letech rozhodla v souvislosti s probíhajícími jednáními upustit, ovšem přesně takto podle zmíněného webu označil komunistický režim svůj dva a půl roku starý pokus, při němž vypustil jinou mezikontinentální balistickou raketu.

Válka slov

V návaznosti na tuto pohrůžku pak Trump během úterního projevu na summitu NATO ve Velké Británii znovu označil svůj severokorejský protějšek za „rakeťáka“ a připomněl, že USA si vyhradily právo použít vůči KLDR vojenskou sílu, uznají-li to za vhodné.

Kimům režim s reakcí neotálel a vydal prohlášení, ve kterém šéfa Bílého domu označuje jako senilního blázna a varuje před novou „válkou slov“.

„Pokud se v tomto klíčovém okamžiku znovu úmyslně použijí jakékoliv výrazy vyvolávající konfliktní atmosféru, musí být (takové jednání) skutečně diagnostikováno jako opětovné zhoršení stavu bláznivého člověka trpícího senilitou,“ píše se podle BBC ve zmíněném prohlášení.

Přečtěte si také:

Severokorejci hrozí koncem jaderných rozhovorů. Ukončete nepřátelský přístup, vyzvali Američany

Konec patu. Zástupci KLDR a USA ve Švédsku obnovili jaderné rozhovory

Směr Japonsko: Severní Korea vypálila další dvě rakety

Diskuze