Ministr Sobotka hodlá řešit mobilní data, Dukovany a čerpání fondů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ministr Sobotka hodlá řešit mobilní data, Dukovany a čerpání fondů

, čtk,
Ministr Sobotka hodlá řešit mobilní data, Dukovany a čerpání fondů
Zdroj: ČTK

Vedle tlaku na operátory mobilních sítí se chce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v čele ministerstva průmyslu a obchodu věnovat čerpání evropských fondů, jeho tématem bude i dostavba Dukovan, digitalizace průmyslu a podpora investic. Dnes uvedl, že už dnes rozdal úkoly, ministerstvo se například obrátí na ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (za ANO) kvůli technickým řešením při čerpání evropských fondů.

Svoje angažmá v čele resortu, které zřejmě bude trvat několik týdnů, chce Sobotka mimo jiné využít k tomu, aby se seznámil se zákulisím čerpání peněz z EU. Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) spadající pod ministerstvo průmyslu spravuje 1800 projektů, letos by z něj mělo být proplaceno 12 miliard korun. „Půjde mi o urychlení programátorských prací na monitorovacím systému tak, aby se podařilo čerpání evropských dotací zrychlit,“ řekl premiér.

Na pátek svolal Sobotka schůzku parlamentních stran k novele o elektronických komunikacích. Chtěl by, aby kontroverzní normu vláda projednala 8. března a poslanci pak ve zrychleném čtení. „Uvědomuji si, že proto, abychom zákon ve zrychleném čtení prosadili, tak to bude chtít širší podporu než jenom vládní koalice,“ uvedl dnes.

V nejbližších dnech plánuje Sobotka také schůzku s vládním zmocněncem pro jadernou energetiku Jánem Štullerem, hovořit s ním bude zejména o dostavbě bloku dukovanské jaderné elektrárny.


Přečtěte si, jak Mládkův konec vidí Pavel Páral:

Zvláštní pozadí Mládkova pádu

 Páral

Sobotku před úřadem přivítal náměstek ministra Jiří Havlíček, o němž se spekuluje jako o možném nástupci odvolaného Jana Mládka (ČSSD). Sobotka potom zhruba půl hodiny jednal s Mládkem, později s vedením resortu. Mládek mezi tím bez větší pozornosti opustil budovu. Prohlásil, že v úřadě skončil už v úterý a nyní jde do Sněmovny.

Sobotka poté prozradil, že Mládkovi poděkoval, odvedl podle něj „velký kus práce“. Podařilo se mu přivést do země řadu investic a významná byla i jeho role v podpoře exportu, míní premiér.

Sobotka o Mládkovo odvolání požádal minulý týden prezidenta Miloše Zemana. Ten mu vyhověl a ke konci února Mládka odvolal. Premiér chce resort řídit dočasně, nového ministra plánuje prezidentovi navrhnout po sjezdu sociální demokracie, který začne 10. března. Za hlavní důvod personální změny Sobotka označil postup Mládka v otázce cen mobilních dat. Mládek byl kritizován mimo jiné kvůli tomu, že jeho úřad do návrhu telekomunikačního zákona doplnil zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů.

Zatím není jasné, kdo by se měl novým ministrem stát. Spekuluje se o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi (ČSSD), někdejším sociálnědemokratickém ministru průmyslu Milanu Urbanovi nebo Mládkovu náměstkovi Havlíčkovi.