Ministerstvu životního prostředí chybí miliardy na ekologizaci průmyslu, varují slévarny - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ministerstvu životního prostředí chybí miliardy na ekologizaci průmyslu, varují slévarny

, čtk,
Ministerstvu životního prostředí chybí miliardy na ekologizaci průmyslu, varují slévarny
Zdroj: Mladá fronta

Ministerstvu životního prostředí (MŽP) chybí 3,3 miliardy korun na navržené projekty pro ekologizaci českého průmyslu. Tvrdí to Svaz sléváren ČR. Česko podle něj dlouhodobě neplní evropské normy na kvalitu ovzduší polétavého prachu, oxidu dusičitého a benzo(a)pyrenu. Čas na nápravu má Česko do roku 2020, potom mu hrozí pokuta v řádu miliard korun, uvedl svaz. Podle MŽP není interpretace svazu korektní.

„Zlepšování kvality ovzduší je jednou z priorit jak ministerstva životního prostředí, tak samotného programu operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 2014-2020, ze kterého jsou financované i akce na ekologizaci průmyslu,“ sdělila ČTK mluvčí MŽP Petra Roubíčková. Uvedla, že proti minulému programovému období, kdy bylo z OPŽP 2007-2013 na zlepšování kvality ovzduší vyčleněno necelých 14 procent z peněz, které byly k dispozici, na OPŽP 2014-2020 už šlo o zhruba 20 procent, což odpovídá 530 milionům eur (13,6 miliardy korun).

Podle slévárenského svazu však ministerstvo podcenilo výši peněz, která byla k dispozici v rámci výzvy OPŽP – Snížení emisí stacionárních zdrojů podílející se na expozici obyvatelstva nadlimitním koncentracím znečišťujících látek. Na dotaci dosáhlo pouze deset projektů, u 153 z 163 naopak v současné době hrozí, že i když byly vyhodnoceny jako způsobilé, dotaci nedostanou, podotkl svaz.

„Přitom všechny tyto žádosti splnily podmínky, navržené projekty jsou kvalitní, ale kvůli chybějícímu financování skončily v takzvaném zásobníku. Firmy do jejich přípravy přitom investovaly čas i svoje peníze. Je to pro český průmysl nepříjemná situace, o které jsme informovali dopisem premiéra Andreje Babiše i ministra životního prostředí Richarda Brabce (oba ANO),“ uvedl výkonný ředitel Svazu sléváren ČR Josef Hlavinka.


Přečtěte si esej Rána řepce na solar


Podle Roubíčkové problém s nedostatkem prostředků vznikl už u samotného vstupu do nového programového období, a to před rokem 2014, kdy bývalé vlády dojednávaly prostředky, které budou od roku 2014 investovány do zlepšování kvality životního prostředí. „Celková alokace programu OPŽP 2014-2020 byla nakonec ponížena v porovnání s předchozím programovým obdobím o zhruba 45 procent, tedy nejvíce ze všech operačních programů,“ uvedla mluvčí. Současný ministr Brabec vede resort od ledna 2014.

Roubíčková dále připomněla, že podstatnou část peněz na ochranu ovzduší v aktuálním programovém období ministerstvo vyčlenilo na takzvané kotlíkové dotace. „Za daleko méně peněz máme možnost snížit daleko větší množství znečišťujících látek než v porovnání s investicemi do nákladných ekologizačních projektů v průmyslu,“ uvedla.

„Současně jsou výměny kotlů rychle realizovány, což je klíčové právě i s ohledem na rok 2020, tedy abychom co nejdříve začali plnit evropské limity na kvalitu ovzduší. Alokace pro průmyslové zdroje znečištění byla tak vzhledem k celkové výši prostředků přirozeně redukována a nepokrývá existující poptávku. Zástupce průmyslu jsme o této skutečnosti opakovaně informovali,“ dodala.

Svaz sléváren ČR je profesní organizací sdružující slévárny, modelárny, projekční a výzkumné organizace, obchodní organizace a učňovské, střední a vysoké školy vyučující slévárenství. Zpracovává informace o výrobě odlitků a modelů v České republice a v zahraničí. Mezi hlavní priority svazu patří konkurenceschopnost, zajištění pracovní síly a její kvalifikace, ekologie a pracovní prostředí. Členy jsou mimo jiné společnosti Kovosvit MAS, Slévárny Třinec nebo Tatra Metalurgie. Sídlo svazu je v Brně.

Dále čtěte:

Češi, ropáci Evropy. Špinavější města má už jen Polsko

Blahodárný smog? Znečištěné ovzduší nad Asií zpomaluje globální oteplování

Jak zastavit oteplování: vesmírné zrcadlo a další šílené plány