Ministerstvo průmyslu hradilo z peněz EU společenské akce, tvrdí NKÚ - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ministerstvo průmyslu hradilo z peněz EU společenské akce, tvrdí NKÚ

, čtk,
Ministerstvo průmyslu hradilo z peněz EU společenské akce, tvrdí NKÚ
Zdroj: Profimedia.cz

Čerpání peněz z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) vázlo, z technické pomoci hradilo ministerstvo průmyslu i obchodu i nezpůsobilé výdaje. Vyplývá to z prověrky, jejíž výsledky dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Případné čerpání peněz na neoprávněné akce nechá ministr Karel Havlíček (za ANO) prověřit.

Kontroloři proto finančnímu úřadu oznámili podezření na porušení rozpočtové kázně za 1,3 milionu korun, spojené především s čerpáním peněz na vzdělávací akce, které byly ve skutečnosti podle NKÚ spíše společenskými akcemi. Ministerstvo uvedlo, že náprava byla zajištěna a zpráva úřadu je neaktuální.

Jde o program, ve kterém Evropská komise v dubnu 2018 rozhodla o pozastavení proplácení peněz, které trvalo rok a půl. Důvodem byla vysoká chybovost v projektech.

„Víme, že v dané době docházelo k chybám, proto byl také OP PIK zablokován a došlo k personálním změnám,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Náprava v OP PIK byla zajištěna, což potvrdil i fakt, že EK letos v říjnu OP PIK odblokovala, dodala.

NKÚ se zaměřil na peníze určené na technickou pomoc, které z většiny poskytuje Evropská unie. Používány jsou především na platy zaměstnanců, kteří operační program spravují, což představuje zhruba 75 procent z vyčleněných 3,8 miliardy korun, ale také například na propagaci, vzdělávání, kontroly či tvorbu analýz.


Maléru naproti. Výdaje státu požírají vše, co přinesla konjunktura

 Ministryně financí Alena Schillerová


Peníze z technické pomoci mají sloužit k efektivnímu řízení programu, a tedy zajištění nízké chybovosti. „Resortem nastavená soustava ukazatelů, podle kterých by tyto cíle bylo možné vyhodnotit, ale skutečné výsledky a přínosy vyhodnotit neumožňuje. Řadu dílčích ukazatelů, které si MPO stanovilo, navíc resort nenaplňuje,“ uvedl NKÚ.

Kontroloři například zmiňují, že ministerstvo chtělo během programového období udělat 2400 kontrol, nicméně na konci roku 2018, tedy v polovině období čerpání, jich ukončilo 366. Resortu se také nedaří podle plánů stabilizovat zaměstnance provádějící administraci programu a jeho projektů. „Dosavadní problematický průběh OP PIK je pak vyústěním těchto nedostatků,“ uvedli kontroloři.

NKÚ si ke kontrole vybral také vzorek projektů v hodnotě téměř 60 milionů korun. Kontroloři zjistili, že MPO zaplatilo více než 1,2 milionu korun za tři tzv. „výroční semináře“ vzdělávacího charakteru. „Ve skutečnosti se ale jednalo o společenské akce pro zaměstnance spravující OP PIK – konaly se po pracovní době, trvaly do nočních hodin a výdaje s nimi spojené byly vynaloženy na pronájem restaurace či klubu, zajištění cateringu, DJ produkci, fotokoutek a podobně,“ uvedl NKÚ.

Vynaložení peněz na akce tohoto charakteru vyhodnotili kontroloři jako možné porušení rozpočtové kázně a oznámili to příslušnému finančnímu úřadu. „Používat veřejné prostředky určené k vzdělávání na takovéto úřednické večírky je nepřípustné a jde o typický příklad nezpůsobilých výdajů,“ dodal Jan Kinšt, který kontrolní akci řídil.

„Pokud se prokáže, že se dotační peníze čerpaly neoprávněně, na akce, které nesouvisely s tím, pro co má OP PIK sloužit, vyvodím z toho důsledky,“ uvedl Havlíček.

OP PIK je z pohledu objemu peněz třetím nejvýznamnějším operačním programem – pro Česko je v něm v programovém období 2014 až 2020 vyčleněno téměř 112 miliard korun. Čerpání peněz ale podle NKÚ vázlo. Ke konci letošního prvního čtvrtletí rozhodlo MPO o přidělení necelých 57 miliard korun, což je zhruba 54 procent vyčleněných peněz. Příjemcům podpory bylo proplaceno necelých 23 miliard korun, tedy přibližně 22 procent z připravených peněz. Z pohledu čerpání je tak OP PIK ve srovnání s ostatními devíti operačními programy na posledním místě.

Čtěte také:

Maláčová částečně uspěla. Ministerstvo práce dostane z rozpočtu o 5,9 miliardy korun více

Metnar vyjednal navýšení rozpočtu obrany na 75,5 miliardy korun

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard korun. Měnit ho není potřeba, řekl Babiš

Recese: už je tady zase

Úředník na dlažbě. Babišova vláda chystá masivní propouštění