Miloš Zeman, zvaný zbrojíř. Armáda slyší na prezidentovy vyzbrojovací rady - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Miloš Zeman, zvaný zbrojíř. Armáda slyší na prezidentovy vyzbrojovací rady

,
Miloš Zeman, zvaný zbrojíř. Armáda slyší na prezidentovy vyzbrojovací rady
Zdroj: Shutterstock

Záliba Hradu v dronech a Izraeli se stále citelněji promítá do miliardových armádních zakázek.

První říjnové úterý se z pražského vojenského letiště ve Kbelích zvedly dvě dopravní helikoptéry. Na prostějovskou základnu neletěla jen delegace ministerstva obrany, poměrně překvapivě se na slavnostní nástup nového pluku průzkumu a elektronického boje vydali i hradní úředníci v čele s Milošem Zemanem.

Český prezident, který se v posledních měsících straní veřejného života ve svém lánském úkrytu, si nemohl nechat ujít událost především proto, že hlavní výzbrojí nové jednotky budou bezpilotní prostředky, o nichž Zeman často a rád mluví.

„Již několik let přesvědčuji, například na velitelských shromážděních či jinde, naši armádu, že má pořídit drony, že to nejsou zbytečné a nákladné hračky,“ prohlásil sedící prezident před nastoupenými vojáky.

\"\"

A Zeman je očividně velmi přesvědčivý. Armáda na jeho vyzbrojovací rady – tak silně spojené s izraelským obranným průmyslem – slyší. Což dokládá právě připravovaný nákup velkých bezpilotních prostředků pro prostějovský prapor.

Neodpovídá soudobým požadavkům

Když na přelomu léta a podzimu 2017 stratégové generálního štábu představovali na Dnech NATO vyzbrojovací plány, dotkli se i bezpilotních prostředků. Tehdy odhalená koncepce počítala s pořízením taktických dronů v hmotnostní kategorii 150 až 600 kilogramů. Tedy v segmentu, kde je k dispozici hned několik konkurenčních letounů z různých zemí.

Armáda teď ovšem otočila. Potichu. Možná si té změny ani mnoho lidí nevšimlo. Pouze v novém propagačním videu určeném pro fanoušky českého vojska na sociálních sítích se najednou mluví o kategorii 550 až 1000…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?