Miliony pro demokracii. Spolek kamarádů se mění v korporaci profesionálů - Euro.cz

Přihlášení

Miliony pro demokracii. Spolek kamarádů se mění v korporaci profesionálů

,
Miliony pro demokracii. Spolek kamarádů se mění v korporaci profesionálů
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Loni touto dobou byli zakladatelé spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář a Benjamin Roll na vrcholu svého tažení proti střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Za sebou měli červnovou Letnou zaplněnou stovkami tisíc demonstrantů a před sebou ten samý pohled, který si dokázali zopakovat 16. listopadu ke 30. výročí Sametové revoluce. Dvě nejvýznamnější demonstrace v polistopadové historii této země dodnes nic nepřekonalo. Kam tedy letos vlastně „chvilkaři“ zmizeli?

Tento článek pro vás odemykáme ze sekce Premium

Plány byly, ale zasáhla do nich epidemie koronaviru. Přerušila například letošní jarní „krasojízdu” českými regiony nazvanou Štafeta pro demokracii. Jejím obsahem měly být debaty a protestní akce ve všech krajských městech. Měly vzbudit zájem lidí o podzimní krajské volby a také posílit takzvanou „Milionovou síť”, což je jedinečný rejstřík sympatizantů, který by spolku mohla závidět leckterá politická strana. Z této plánované štafety se ale uskutečnily jen dvě zastávky, a to v Plzni a Jihlavě, zbytek pohřbila celostátní karanténa.

Zatím největší akce, kterou spolek pro letošek připravil, je kampaň „Odvaha volit”, pomocí níž chce motivovat k co nejvyšší účasti v nadcházejících krajských a senátních volbách. Využívá k tomu distribuci propagačních materiálů o volbách po celé zemi. Žádná větší demonstrace se ale letos nekonala, ačkoli šéf hnutí ANO Andrej Babiš stále požadavek Milionu chvilek na své odstoupení z funkce premiéra nesplnil. Spoluzakladatel a místopředseda spolku Benjamin Roll to vysvětluje epidemií koronaviru. „I když jsme pořádali nějaké menší protestní akce, ta atmosféra s rouškami a rozestupy byla prostě jiná než loni. Lidé nebyli tak bezprostřední,” tvrdí Roll.

Hospodaření spolku Milion chvilek pro demokracii

Nesouhlasí s tím, že Andrej Babiš nad Milionem chvilek prakticky vyhrál tím, že si svou funkci takzvaně „vyseděl”, nechal demonstranty „vyčerpat” a ti se i kvůli koronaviru přesunuli k jiným aktivitám. „Podle našich informací se ty nejhorší věci v justici díky našim loňským demonstracím nakonec nestaly. Přispěli jsme k tomu, že se situace v zemi ještě více nezhoršila,” říká Roll v narážce na úvahy o možném odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana Babišovou vládou či o abolici prezidenta republiky v případě trestního stíhání premiéra.

Bylo to třeba delegovat

O spolku, který se loni stal prakticky jedinou účinnou opozicí vůči vládnoucímu hnutí ANO a jeho předsedovi Andreji Babišovi, tak letos nebylo tolik slyšet, ale o to více času měli „chvilkaři” na své vlastní domácí úkoly. Spolek dospěl do fáze, kdy už nebylo možné vše zvládat v „punkovém stylu” jen v partě kamarádů. Očekávání veřejnosti, miliony darů na účtech a smělé cíle si vyžádaly přeřazení na vyšší rychlostní stupeň – ze spolku se stala jakási nezisková korporace.

„Už jsme všechno nezvládali obstarat. Bylo třeba delegovat část práce na lidi, kteří s ní mají zkušenosti,” říká Benjamin Roll. A tak do spolku nastoupilo na pracovní poměr hned několik specialistů na komunikaci, včetně tiskového mluvčího, vedoucí komunikace či nejnověji „manažera sociálních médií”. Aktuálně spolek zaměstnává patnáct lidí, tedy více než dvojnásobek než před rokem. Za polovinu loňského roku přitom na mzdy zaměstnanců spolku padl podle výroční zprávy zhruba milion korun bez odvodů. „Na všechny pozice jsme vypsali výběrové řízení.

Přihlásila se nám dokonce i paní z jednoho ministerstva. Tu jsme bohužel museli odmítnout,” směje se Roll s tím, že u každého uchazeče zkoumali takzvané „DNA Milionu chvilek”, tedy hodnotové nastavení, v němž se dotyčný musí shodovat s cíli spolku, který deklaruje, že nebojuje pouze politicky proti jedné osobě, ale snaží se obecně vzbudit v lidech zájem o demokracii a občanskou aktivitu.

Výkonná ředitelka Jahodová

Všechny poslední nábory má na starost nová hvězda Milionu chvilek, výkonná ředitelka spolku Marie Jahodová, o níž zatím ve veřejném prostoru nebylo moc slyšet. Vedle Mikuláše Mináře a Benjamina Rolla se právě ona stala během pouhých pár měsíců nejdůležitějším člověkem z celého spolku. Ještě nedávno přitom byla jen jednou z demonstrujících na akcích „chvilkařů”. „Nikdy mi nebylo jedno, co se v naší zemi děje. I proto jsem ve volném čase psala poslancům nebo diskutovala s kamarády o politice. I svou diplomovou práci jsem psala o tom, jaké faktory u mladých Čechů souvisí s podporou vlády pevné ruky a podporou demokracie,” vzpomíná Jahodová s tím, že když se naskytla možnost přihlásit se do výběrového řízení Milionu chvilek, moc neváhala.

Někdejší HR manažerka ze společnosti innogy Česká republika a vystudovaná pracovní psycholožka má na starost všechny vnitřní procesy spolku a podílí se i na rozhodnutích, kam spolek „investuje” darované peníze. „Přišla jsem ve chvíli, kdy se z party lidí nadšených pro stejnou věc stávala profesionální organizace. To s sebou logicky přineslo nutnost zavedení procesů, vydefinování rolí, struktury, zlepšení a změny interní komunikace a spoustu dalších věcí,” říká už trochu „korporátním newspeakem” Jahodová.

Vnitřní fungování spolku dlouho řešil výhradně zakladatel Mikuláš Minář, což ale s nárůstem počtu lidí a množstvím práce, kterou spolek postupně dělal, začalo být neúnosné. „Takže jsem postupně začala s částí věcí pomáhat, nebo je řešit místo něj. Pak mě Mikuláš poprosil, zda bych nepřevzala i zbytek organizační práce a já jsem tuto nabídku přijala.”

Minulou neděli týdeník Euro jako první informoval o tom, že Mikuláš Minář už několik týdnů aktivně vyjednává o svém vstupu do politiky, mimo jiné i s předsedou hnutí Praha sobě a starostou Prahy 7 Janem Čižinským. Ten se netají plány na vznik nového uskupení, které by mohlo kandidovat ve sněmovních volbách příští rok. „O tom, jak dát naši vlast po letech chaosu a rozkrádání do pořádku, jsem v posledních měsících mluvil se spoustou úžasných lidí, kteří k tomu mají co povědět,” připustil nepřímo Čižinský vyjednávání s Minářem.

Nové hnutí chce založit i Minář. Ten byl nejprve v úzkém kontaktu s předsedou Starostů a nezávislých Vítem Rakušanem, který mu angažmá v barvách STAN otevřeně nabídl. Ale Minář se rozhodl jít do voleb s úplně novou politickou formací. Poté, co týdeník Euro zveřejnil informaci o Minářově vstupu do politiky, zakladatel Milionu chvilek téměř okamžitě rezignoval na funkci předsedy spolku a přiznal své plány na vznik nového hnutí i vyjednávání s Janem Čižinským. „Mne osobně vede pohled na současnou politickou scénu ke zvažování všech variant. Ale i nadále platí, co jsem opakovaně řekl veřejně: Milion chvilek jako spolek do politiky nepůjde, to je uzavřená možnost,” řekl týdeníku Euro Minář.

Podnikatelé v pozadí

Minář se tedy začíná věnovat svému politickému působení a někteří lidé ze spolku mají pocit, že se původní myšlenka postupem času vytratila a spolek až příliš utrácí za PR a reklamu. „Stalo se z toho už něco jiného než na začátku. Proto řada z nás postupně odchází,” tvrdí jeden z bývalých aktivních členů, jenž si nepřál být jmenován, ale jehož totožnost redakce zná. Z loňského roku přitom spolku zbylo více než devět milionů korun a další miliony vybral na darech během letošního roku. Výkonná ředitelka Marie Jahodová zdůvodňuje nové náklady velkou šíří záběru.

„Pokud chceme aktivně komunikovat a nadále hlídat, co se děje v politice, nemůžeme to dělat v sedmi lidech. Denně nám píšou stovky lidí, kterým odpovídáme, vytváříme vzdělávací obsah na sociální sítě, hlídáme, co se děje ve vládě a parlamentu a na možné problematické kroky politiků upozorňujeme. Aktivně podporujeme Milionovou síť místních organizátorů, kteří fungují po celé republice. Máme také tým fundraisingu, který komunikuje se stovkami našich drobných dárců,” vysvětluje Jahodová.

Loni i letos se největším sponzorem spolku stal Nadační fond Zeměkvět IT podnikatele Tomáše Kozelka. V obou případech daroval spolku 200 tisíc korun. „Dělají něco, co dává smysl. Líbí se mi, že je to apolitická občanská iniciativa, která se snaží šířit, že s naší demokracií je něco v nepořádku. Těch lidí, kteří se tomu u nás věnují, je velmi málo. My obecně podporujeme projekty, které mají potenciál společnost někam posunout,” říká Kozelek.

„Ty peníze rozhodně nebyly určeny pro kampaň proti panu premiérovi. Spolek je sice proti němu hodně orientovaný, ale jen kvůli tomu, že jeho osoba je v politice hodně kontroverzní,” dodává Kozelek, který tvrdí, že darované peníze jsou výnosy z jeho podnikání. Jedním z největších sponzorů byl loni také Václav Muchna, zakladatel úspěšné technologické firmy Y Soft původem z Brna. Spolku loni přispěl také Nadační fond pro demokracii, který založil podnikatel Luboš Drobík, bývalý velkoobchodník s knihami a mimo jiné také zakladatel vlivného Prague Business Clubu, který sdružuje byznysmeny i politiky.

Podle spoluzakladatele spolku Benjamina Rolla může Milion chvilek sehrát v příštím roce, kdy se konají sněmovní volby, opět výraznou roli. „Už nejsme postavení čistě na demonstracích, ale měli bychom s nimi počítat, pokud se situace v justici, médiích či problémy se střetem zájmů premiéra ještě zhorší,” vysvětluje Roll s tím, že spolek by se v následujících měsících mohl více věnovat třeba informační kampani, která bude lidem vysvětlovat význam veřejnoprávních médií, jejichž nezávislé fungování je politickou volbou radních České televize, Českého rozhlasu či České tiskové kanceláře neustále ohrožováno.