Milenci Pelta s Kratochvílovou prý způsobili státu půlmiliardovou škodu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Milenci Pelta s Kratochvílovou prý způsobili státu půlmiliardovou škodu

, , Ondřej Hergesell,
Milenci Pelta s Kratochvílovou prý způsobili státu půlmiliardovou škodu
Zdroj: čtk

Revitalizace fotbalových hřišť, dotační titul, který navenek působí jako bohulibá činnost, může být pro pár zainteresovaných lidí velmi dobrým byznysem.

„Fotbalová asociace získá balík dotací od ministerstva školství, rozdělí je na jednotlivé projekty. Bafuňář pošle peníze do spřízněného klubu, klub pak zaplatí realizátorovi revitalizace a ten následně posílá na příslušné místo sponzorský dar,“ popsal zdroj týdeníku Euro, pohybující se mezi fotbalovými bafuňáři, modelový příklad cinklých dotačních titulů revitalizace fotbalových hřišť.

Jen tady má dotačně protéct přes 100 milionů ročně. Markéta Haindlová, někdejší funkcionářka Fotbalové asociace ČR (FAČR) připouští, že „nějaké“ informace o revitalizacích hřišť v minulosti zaslechla, detaily prý ale nezná. „Těch investičních i neinvestičních dotací tam bylo víc. Předpokládám, že to bude mít dalekosáhlejší dopad,“ předvídá Haindlová.

Až osm let za mřížemi

Dost možná má pravdu. Z policejních dokumentů, které má týdeník Euro k dispozici, vyplývá, že policie obvinila předsedu FAČR Miroslava Peltu, náměstkyni ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Simonu Kratochvílovou a jejího podřízeného Zdeňka Břízu z několika zločinů a způsobení škody za 454 milionů korun.

„S předsedou to nevypadá dobře, hrozí mu až osm let za mřížemi,“ řekl týdeníku Euro dobře informovaný zdroj z fotbalového prostředí. Policie Peltu, Kratochvílovou a Břízu viní ze zneužití pravomoci úřední osoby, sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obviněna je samotná FAČR jako právnická osoba ze stejných tří zločinů jako trojice zadržovaná ve vazbě.

Žalobce Trčka
Případ, v němž jako hlavní podezřelý figuruje fotbalový boss Miroslav Pelta, dozoruje na pražském vrchním státním zastupitelství žalobce Ondřej Trčka. Ten mé s kauzou údajné korupce ve fotbalu už jednu zkušenost. Jako by ale kopl šajtlí mimo brénu. Dohlížel totiž na vyšetřování kauzy bafuňéře příbramského fotbalového klubu Romana Rogoze, který měl na jaře 2013 ovlivnit údajně za 50 tisíc korun utkání s Českými Budějovicemi. Trčka při hlavním líčení namítl podjatost příbramského soudce kvůli tomu, že jeho syn hrál v klubu, jehož se měla úplatkářská aféra týkat. Argument mu ale neprošel. Rogoz pak byl navíc nakonec u odvolacího soudu obžaloby pravomocně zproštěn.

Ze získaných dokumentů vyplývá, že Pelta udržoval milenecký vztah s náměstkyní, přes kterou ovlivňoval lidi, již o dotacích rozhodovali. Také chtěl do rozhodovacích komisí prosadit své kandidáty a zároveň tlačil na úředníky ministerstva, aby fotbalovému svazu přidělili více peněz. „Potřebuju, aby to začínalo šestkou (tzn. sumou přes 600 milionů korun namísto původně navrhovaných 581 milionů – pozn.red.). Ty vole, něco vymyslete,“ křičí Pelta na jednom z policejních záznamů na Kratochvílovou. Vzhledem k tomu, že pro kauzu byly povoleny odposlechy telefonů, prostorové odposlechy i sledování, má policie k dispozici řadu důkazů.

Kšefty pro Jablonec

Z nich mimo jiné vyplývá, jací diletanti pracují ve fotbalovém svazu. V jednom z odposlechů Kratochvílová totiž Peltu informovala, že si FAČR podala špatně žádost o podporu, namísto o 110 milionů podala asociace žádost o pouhých 110 tisíc korun. Náměstkyně ministryně školství spolu se svým podřízeným Břízou pak Peltovi radila, jak „to napravit“, aby to na ministerstvu prošlo.

Z odposlechů také vyplynulo, jakým systémem Pelta zajišťoval výhody pro ligový klub FK Jablonec, kde je předsedou představenstva a většinovým vlastníkem. Kupříkladu letos v lednu Pelta Kratochvílovou přesvědčoval, že musí přidělit investiční dotaci na rekonstrukci stadionu v Hodoníně, protože má „MND – Komárka největšího sponzora“. Šéf MND (Moravské naftové doly) Zbyněk Parma je předsedou hodonínského fotbalového klubu, jeho místopředsedou je pak další manažer MND Pavel Kotásek. A hodonínská firma MND je – shodou náhod – hlavním partnerem fotbalového klubu z Jablonce. „To, kdybyste mi nedali, tak umřu,“ prohlásil Pelta podle policejních záznamů. S oběma manažery MND a také s bafuňáři svého Jablonce pak řešil, jaké částky do jeho klubu potečou.

Deset milionů do Teplic

Další část kauzy se týká ovlivňování úředníků na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Na základě požadavků předsedy FAČR měla Kratochvílová znevýhodnit některé zájemce o dotace, jiné naopak prosazovat, dehonestovat vedoucího oddělení finanční podpory sportu Darka Víta, který připravil výpočty určující výši podpory, a zároveň zmanipulovat dalšího podřízeného, Pavla Kaňku, aby nechal projít kontrolou žádost o dotaci prosazovanou spolupracovníkem Pelty Rudolfem Řepkou. A to přestože si náměstkyně byla vědoma faktu, že projekt s názvem Sportovní areál Junior Teplice – výměna UMT s dotací deseti milionů korun není v souladu s účelovým určením dotace.

Nainstaluj si aplikaci!
Kratochvílová si zřejmě byla vědoma hrozby odposlechů, proto Peltu nutila k tomu, aby si do svého mobilního telefonu nainstaloval aplikaci pro šifrovanou komunikaci Threema, která funguje podobně jako Viber či WhatsApp. Kratochvílová také opakovaně uvedla, že jí některé požadavky na upřednostnění projektů byly zaslány e-mailem, případně sdělovány do telefonu, proto je nemůže prosazovat. „ Vyjadřovala obavu z toho, že telefon Miroslava Pelty je odposloucháván, a proto po něm požadovala, aby telefon nenosil do místnosti, kde o rozdělování dotací hovoří, nebo aby nebyl připojen na internet. Během soukromých hovorů s Miroslavem Peltou upozorňovala na nutnost, aby celý proces přidělování dotací působil transparentně, transparentnost zdůrazňovala i v oficiálních výstupech pro média. Z kontextu hovorů a událostí je přitom zřejmé, že poukazování na transparentnost mělo za cíl zastřít skutečný zmanipulovaný průběh rozdělování finančních prostředků na podporu činnosti v oblasti sportu,“ stojí v policejním textu.

Zajímavostí je, že Řepka, který působí ve fotbalové asociaci jako generální sekretář, tedy vysoký úředník reprezentující FAČR v zahraničí, a zároveň je zastupitelem města Teplice, byl dlouholetým funkcionářem FK Teplice a jeho syn je členem zmiňovaného klubu SK Junior Teplice. Není tedy překvapením, že v březnu byla projektu přiklepnuta státní podpora ve výši deseti milionů a 48 tisíc. V textu obvinění však chybí, jaký konkrétní finanční prospěch z toho měli Pelta, Kratochvílová či Bříza získat.

Dle policejních záznamů se letos v lednu a v únoru měl Pelta s Kratochvílovou domlouvat i na dalších preferovaných žádostech o dotace. „Vycházeli z toho, která vlivná osoba podporu těchto projektů vyžadovala, a z toho, jaký bude mít podpora politický, finanční či jiný přínos pro ně i pro osoby, které žádaly zvýhodnění určitých projektů namísto toho, aby o rozdělování finančních prostředků bylo rozhodnuto transparentně,“ je uvedeno v policejních dokumentech.

Každý druhý projekt cinklý

Ze seznamu celkem 50 podpořených projektů z programu na podporu materiálně technické základny sportu policie našla přinejmenším 21 „cinklých“, tedy téměř každý druhý. Týkaly se projektů na stavební a rekonstrukční práce, které pak byly schváleny v jednom balíku podpory investičních akcí najednou. „Ze zaznamenané komunikace Pelty a Kratochvílové vyplývá, že se vzájemně domlouvali ještě před uskutečněním hodnocení žádostí o dotace, které žádosti uspějí,“ je uvedeno v policejním spisu. Pelta prý uváděl, že je ochoten oželet i dotace směřující do Jablonce nad Nisou, ačkoli tam žije a působí jako politik, s tím, že toto bude možné využít k demonstraci pro veřejnost, že nemá na rozdělování dotací žádný vliv, když nedokáže prosadit ani dotaci pro domovské město.

 Postavení mimo hru. Soud poslal šéfa fotbalu do vazby. Bojí se, aby zdatný funkcionář Miroslav Pelta neovlivňoval svědky.

Policie rovněž zmapovala Peltovy „spanilé jízdy“ po valných hromadách krajských fotbalových svazů: jejich představitelé Peltu podpoří a on jim na oplátku pomůže podpořit jednu akci, která má být financována v rámci investičních dotací z MŠMT. Podle policejních dokumentů také Pelta organizoval zájezdy na významná utkání v zahraničí pro vlivné osoby z řad politiků, vysokých úředníků či justice, přičemž není zřejmé, z jakých prostředků byly náklady na tyto zájezdy hrazeny.

Pelta měl také pro FAČR protiprávně zařídit navýšení podpory v programech reprezentace, sportovně talentovaná mládež a činnost sportovních organizací o 9,5 milionu korun. Kratochvílová Peltu informovala o původní výši dotací a ptala se ho, zda je s ní spokojen, nebo mají být dle jeho pokynů pravidla změněna. Načež se následně domluvili na navýšení částky a Kratochvílová pověřila Břízu, aby požadavek vyřídil.

Škoda za půl miliardy

Tím, že v dotačních programech zvítězily projekty protlačované Peltou a spol., měla stíhaná trojice způsobit českému státu škodu velkého rozsahu, v úhrnné výši 454 milionů korun. „Uvedené finanční prostředky byly či budou vyplaceny z rozpočtových prostředků MŠMT bez řádného důvodu,“ uvádí policie. Podle ní si tímto chtěl Pelta zajistit opětovné zvolení do funkce předsedy FAČR, získával nekalým způsobem sponzory pro FK Jablonec a také tímto způsobem zajišťoval financování aktivit, kterých se účastní vlivné osoby z řad politiků, podnikatelů, úředníků či vrcholných představitelů justice. „Tím vším si upevňoval svůj společenský a profesní vliv,“ zní v dokumentech. Kratochvílová s Břízou zase nehospodárně nakládali se svěřenými státními prostředky a jednali v rozporu se zájmy svého zaměstnavatele.

Policie ale neuvádí konkrétní částky, které měli tři obžalovaní svým jednáním získat sami pro sebe. Jako červená nit se obviněním táhne, že měl Pelta zařídit „neoprávněný prospěch FAČR a dalším subjektům formálně či neformálně zastupovaných jeho osobou…„nebo „naváděl a instruoval“ či „se podílel na výběru členů výběrové komise, aby je využil ke svému prospěchu a ke škodě České republiky zastoupené MŠMT“, případně „získával sponzory pro FK Jablonec“. Konkrétní vyčíslení finančního zisku pro předsedu FAČR či úředníky z MŠMT v dokumentu chybí.

Peltova advokáta Bronislava Šeráka proto udivuje, že policie ve sdělení obvinění vypočetla téměř půlmiliardovou škodu. „Z dotačních titulů nebyl žádný vyplacený. Jak mohou mluvit o škodě, když neodešla ani koruna,“ kroutí hlavou. Navíc podotýká, že ani vylobbovaných devět a půl milionu korun pro FAČR navíc, které policie považuje za jeden z trestných činů, nebylo podle něj protizákonným titulem.

Dotační peníze už chybějí

Každopádně vývoj situace po zatčení Pelty a spol. škodí nejen fotbalu, ale sportu obecně. Ministryně školství Kateřina Valachová, mimochodem blízká známá stíhané náměstkyně Kratochvílové, se rozhodla ke konci května rezignovat a ještě předtím zastaví veškeré státní dotace pro fotbal. Což může asociaci a veškeré kopané v zemi způsobit značné problémy. Ale i ostatní sportovní odvětví čekají na státní peníze, podle informací týdeníku Euro je pozastaveno vyplacení 1,4 miliardy korun.

Kvůli tomu mají problémy malé kluby, ale i pořadatelé velkých sportovních akcí, kupříkladu organizátoři veslařského evropského šampionátu v Račicích nebo mistrovství Evropy v basketbalu. „Máme od státu přislíbeno 23 milionů na organizaci, ale zatím jsme nedostali ani korunu. Bez státních peněz by zkrachovala nejen organizace šampionátu, ale i veškerý sport v zemi,“ říká Miroslav Jansta, prezident pořádající České basketbalové federace.

Tři kamarádi. Časy, kdy se ministryně Kateřina Valachová nechala fotit s Miroslavem Peltou a Karlem Březinou, jsou nenávratně pryč.

Čtěte dále:

Peltovi se ve vazbě přitížilo, byl převezen do brněnské nemocnice

Fotbal může přijít o sponzory. Ozvaly se Fortuna a Gambrinus

Národní rada pro sport chce od fotbalové asociace zprávu o financování


Ohodnoťte tento článek
Diskuze