Mezi demokraty to vře. Sanders podle Warrenové řekl, že žena nemá proti Trumpovi šanci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Mezi demokraty to vře. Sanders podle Warrenové řekl, že žena nemá proti Trumpovi šanci

, čtk,

Demokratičtí kandidáti na nominaci do boje o Bílý dům se utkali v sedmé a poslední televizní debatě před zahájením primárek. Diskuse se nejvíce točila okolo bezpečnostní politiky, otázek zahraničního obchodu či zdravotnictví. Nejvýraznější výkon podle expertů předvedl člen levicového křídla Bernie Sanders. Ten se dostal do sporu s protikandidátkou Elizabeth Warrenovou kvůli svému údajnému urážlivému výroku z roku 2018.

Do debaty, jež se konala ve městě Des Moines v Iowě, se kvalifikovalo šest uchazečů: Bývalý viceprezident Joe Biden, který se řadí k umírněným kandidátům demokratů, levicoví senátoři Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová a někdejší starosta ze státu Indiana Pete Buttigieg, považovaný rovněž za umírněného. Kromě této čtveřice se debaty zúčastnili i kandidáti s nižšími preferencemi, senátorka Amy Klobucharová a miliardář Tom Steyer.

Kdo by měl být kandidátem Demokratů v boji o Bílý dům?

Velká část debaty byla věnována zahraniční politice. Zatímco představitelé levicového křídla Sanders a Warrenová by stáhli americké vojáky z Blízkého východu, Biden i Klobucharová by je zde ponechali. Sanders, který se ze všech účastníků debaty nejčastěji dostával ke slovu a vymezoval se vůči protikandidátům, se snažil zdůraznit, že na rozdíl od Bidena v roce 2002 nezvedl v Kongresu ruku pro invazi do Iráku – krok, který sám bývalý viceprezident označil za „chybu“.

Sanders se oproti ostatním kandidátům lišil také v pohledu na obchodní politiku. Bidena, Warrenovou a další kandidáty nařknul, že podporují podle něj nevýhodnou severoamerickou smlouvu o volném obchodu USMCA i obchodní dohodu s Čínou, zatímco on by prosazoval více ochranářských opatření.


Bloomberg proti všem. Bojí se debat a kandidaturu si chce koupit, útočí na něj rivalové

 Kandidát na prezidenta USA Michael Bloomberg


Debatu provázelo napětí mezi Sandersem a Warrenovou, která svého volebního soka dříve v úterý obvinila, že jí v roce 2018 při soukromém rozhovoru řekl, že žena nedokáže v prezidentských volbách porazit současného republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Sanders tento výrok kategoricky popřel. „Neřekl jsem to,“ citovala agentura DPA Sanderse. Ten dodal, že podpoří jakoukoliv ženu či muže, který obdrží nominaci Demokratické strany a utká se s Trumpem.

Miliardář Steyer, který dostával v diskusi nejméně prostoru, se snažil pasovat do role největšího zastánce boje proti změnám klimatu: „Pořád mě šokuje, že jsem tady na podiu jediný kdo řekne toto: První den (v úřadu) bych vyhlásil stav klimatické nouze,“ uvedl.

Debaty budou ve stejném formátu pokračovat i poté, co se 3. února v Iowě rozjedou demokratické primárky.

Přečtěte si profily kandidátů Demokratické strany:

Joe Biden: favorit a pokračovatel Obamy

 Kandidát na prezidenta USA Joe Biden


Bernie Sanders: věčně druhý?

 Kandidát na prezidenta USA Bernie Sanders


Elizabeth Warrenová: zastánkyně minorit a falešná indiánka

 Kandidátka na prezidentku USA Elizabeth Warrenová


Michael Bloomberg: další miliardář v Bílém domě?

 Kandidát na prezidenta USA Michael Bloomberg


Pete Buttigieg: mluvčí mileniálů, který dokáže oslovit dárce

 Kandidát na prezidenta USA Pete Buttigieg


Tulsi Gabbardová: kontroverzní liberálka a veteránka z války v Iráku

 Kandidátka na prezidentku USA Tulsi Gabbardová


Amy Klobucharová: pragmatička se slovinskými kořeny

 Kandidátka na prezidentku USA Amy Klobucharová

Ohodnoťte tento článek
Diskuze