Metnarova jedenáctka. Žena se do generálské nominace nevešla - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Metnarova jedenáctka. Žena se do generálské nominace nevešla

,
Metnarova jedenáctka. Žena se do generálské nominace nevešla
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Státní svátek 28. října je dnem, kdy prezident povyšuje vojáky do generálských hodností. Hvězdičku měla získat i rektorka brněnské Univerzity obrany, z ministerské nominace však vypadla.

„Blahopřeji všem jmenovaným a povýšeným generálům. Jedná se o profesionály, kteří si to zaslouží,“ oznámil vpředvečer státního svátku Lubomír Metnar (za ANO), ministr obrany. Oněch jedenáct vojáků, kteří získali vysokou hodnost, podle ministra „precizně plní své úkoly“ a během kariéry v armádě dosahují „vynikajících“ výsledků.

Poměrně překvapivě se ovšem generálkou nestala Zuzana Kročová, rektorka Univerzity obrany v Brně. Vysoké škole šéfuje od prázdnin a ještě v září to vypadalo, že se 28. října stane teprve druhou ženou s generálskou hodností v české armádě.

Dokládá to i rozhovor publikovaný v aktuálním vydání resortního magazínu A report. Jedna z otázek mířící na Kročovou zní: „Na podzim máte být jako druhá žena povýšena do hodnosti brigádního generála. Jak moc důležité je pro výkon rektorské funkce to, že budete zároveň generálem a velitelem?“

Že se to nakonec změnilo, vysvětluje Jan Pejšek, mluvčí ministerstva tím, že Kročová je ve funkci rektorky krátce. „Její předchůdce Bohuslav Přikryl byl rektorem od srpna 2012 a generálem od května 2013. Miroslav Murček velí Vojenské policii už rok a půl a generála ,dostal‘ až nyní,“ dodává Pejšek.

Sama Kročová si s odsunem svého povýšení hlavu příliš nedělá. „Nebývalo a nebývá zvykem, že by vojákům z povolání, kteří jsou služebně zařazeni na funkcích s plánovanou generálskou hodností, bylo vysvětlováno, proč nebyli zařazeni na seznam osob navrhovaných vládou ke jmenování, zda a kdy se tak stane,“ tlumočí Vladimír Šidla, mluvčí Univerzity obrany v Brně.

Noví generálové
• Šest generálů Armády ČR bylo povýšeno do vyšší generálské hodnosti, pět plukovníků bylo jmenováno brigádními generály.
• Generálporučíkem se stal zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelník štábu Miroslav Hlaváč a velitel Velitelství pro operace Josef Kopecký.
• Do hodnosti generálmajora byl povýšen ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, jeho první zástupce Libor Jílek, velitel Pozemních sil Armády ČR Ladislav Jung a zástupce velitele Velitelství pro operace Petr Procházka.
• Brigádními generály byli jmenováni: ředitel Agentury logistiky Armády ČR Stanislav Hudeček, ředitel sekce zpravodajského zabezpečení Vladimír Lang, náčelník Vojenské policie Miroslav Murček, ředitel sekce velitelství NATO SHAPE Roman Náhončík a velitel 21. základny taktického letectva Armády ČR Petr Tománek.
Zdroj: Army.cz

A jedním dechem doplňuje: „Skutečnost, že paní rektorka nebyla navržena pro říjnový termín jmenování do generálské hodnosti, nemá žádnou vypovídací hodnotu k jejímu postavení v rámci armádní hierarchie. V té je rozhodující funkce.“

S největší pravděpodobností se tak Zuzana Kročová hodnosti brigádní generálky dočká v květnu 2021. Tedy tři roky poté, co se historicky první ženou s generálskou hodností v Armádě ČR stala Lenka Šmerdová, nynější poradkyně náčelníka Aleše Opaty.

Metnarova jedenáctka. Žena se do generálské nominace nevešla
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze