Spor o vládu v Durynsku: muslimové mají strach, stavba mešity slouží jako rozbuška - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Spor o vládu v Durynsku: muslimové mají strach, stavba mešity slouží jako rozbuška

,
Spor o vládu v Durynsku: muslimové mají strach, stavba mešity slouží jako rozbuška
Zdroj: Profimedia.cz

Volba premiéra Durynska se zvrhla ve frašku. Politik FDP Thomas Kemmerich získal podporu kromě CDU také od krajně pravicové AfD, jež bojuje proti přistěhovalcům a islamizaci Německa. Po pobouření v celém Německu a kritice Angely Merkelové o den později oznámil, že odstoupí. Muslimská komunita v Erfurtu se obává dalšího vyhrocení situace. Staví se tu první mešita v Německu v bývalé NDR mimo území Berlína.

Muslimové v Erfurtu se obávají dalšího vývoje v dvoumilionové spolkové zemi, jež byla před rokem 1990 součástí východního Německa. Dosavadní „rudý“ premiér Bodo Ramelow ze strany Levice (Die Linke) ve volbě nového ministerského předsedy neuspěl a měl ho nahradit Thomas Kemmerich ze Svobodné demokratické strany (FDP).

Ten byl ale zvolen i hlasy krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD), jež se stala po říjnových volbách druhou nejsilnější stranou v místním parlamentu.

Ramelow, který podporoval výstavbu první mešity na východě země mimo Berlín, post neobhájil. Po kritice i kancléřky Angely Merkelové z CDU ale Kemmerich z funkce odstoupil a situace zůstává v Durynsku zamotaná. Sám Ramelow tvrdí, že by se měly volby opakovat. Ale až na konci tohoto roku.

Výsledek voleb v Durynsku (říjen 2019)

Název stranyPočet hlasů (v %) Počet mandátů v místním parlamentu
Levice31,0 29
Alternativa pro Německo 23,4 22
CDU 21,7 21
SPD 8,2 8
Zelení 5,2 5
FDP                                                       5,0                                                         5

Zdroj: tagesschau.de

Z napětí mezi AfD a Levicí mají strach zástupci muslimské menšiny. Obávají se nepřátelských útoků od příznivců AfD. Suleman Malik, který je mluvčím mešity Ahmadijja v Erfurtu, se obává o bezpečnost. Ramelow výstavbu mešity podporoval, v roce 2018 se zúčastnil položení základního kamene.  Islámská reformní komunita Ahmadijja pochází z Indie a v Německu má 40 tisíc členů.

Místní muslimové se podle Malika také vydali do ulic společně s voliči Levice, aby protestovali proti vzrůstajícímu vlivu AfD. „Samozřejmě, že jsme vyšli do ulic. Protože přesně víme, že tito nepřátelé demokracie ohrožují společnost,“ řekl Malik pro Deutsche Welle.

Mešita, která má vlastní minaret, má být otevřena letos v létě. Malik zdůraznil, že její otevření bude znamenat pro muslimskou komunitu ve východní části Německa, že se nemusí skrývat a že je součástí společnosti. Za stavbu místní komunita bojuje už 15 let. Narážela dosud na odpor i neochotu místních firem se na stavbě podílet.


Heil Höcke! Šéf AfD v Durynsku děsí Německo

Šéf AfD v Durynsku Björn Höcke

Die Linke o AfD hovoří jako o fašistické straně, která až příliš připomíná předválečnou NSDAP. Německá média o volbě Kemmericha napsala, že se jedná o první případ od roku 1945, kdy byl kandidát demokratické strany hlasy extrémní pravice zvolen do exekutivní funkce.

Situace v Durynsku a společně hlasování o novém premiérovi CDU a AfD vedlo dokonce i k prohlášení předsedkyně CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové, že nepovede stranu do dalších parlamentních voleb v Německu v roce 2021. Merkelová o AfD řekla, že chce zničit současný demokratický systém v Německu.

Přečtěte si také:

Za podporu uprchlíků e-mail „od Hitlera“. Šéf Siemensu čelí výhrůžkám neonacistů

Německo posílá zahraničním esesákům důchod a proplácí lázně. Židovská rada je v šoku

Ekonacisté a tábory á la Hitlerjugend. Němečtí extremisté navazují na „tradice“

Ohodnoťte tento článek
Diskuze