Merkelová vs. Schulz 3:0. CDU vyhrála i v nejlidnatější německé zemi

15. května 2017, 14:31 - čtk
15. května 2017, 14:31

Nedělní zemské volby v západoněmeckém Severním Porýní-Vestfálsku vyhráli křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové před sociální demokracií (SPD). Potvrdily to ranní předběžné oficiální výsledky nedělního hlasování. Pro SPD je to vůbec nejhorší poválečný výsledek v její dosud tradiční baště. Volby v nejlidnatější spolkové zemi, která má téměř 18 milionů obyvatel, byly svým způsobem generálkou před zářijovým hlasováním o složení Spolkového sněmu.

CDU získala 33 procent hlasů, zatímco SPD, která byla dlouho favoritem voleb, obdržela 31,2 procenta. CDU si tak oproti volbám před pěti lety polepšila o téměř sedm procentních bodů, SPD téměř osm procentních bodů ztratila.

V zemském sněmu v Düsseldorfu zasednou i svobodní demokraté (FDP) s 12,6 procenta hlasů, Zelení s 6,4 procenta a Alternativa pro Německo (AfD) se 7,4 procenta. Protiimigrační Alternativa pro Německo tak už bude zastoupena ve 13 z celkem 16 německých zemských sněmů. Těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do zemského parlamentu zůstala se 4,9 procenta Levice, vypadli z něj Piráti, kteří dostali jen procento hlasů.

Německá média hovoří o debaklu SPD
„Martin Schulz to teď má oficiálně: Různá poselství o sociální spravedlnosti nestačí,“ je přesvědčen deník Hannoversche Allgemeine Zeitung, podle něhož CDU pomohlo to, že Merkelová je v Německu znovu vnímána jako někdo, kdo v neklidných časech nabízí klidné vedení.

„Pro k smrti zarmoucenou SPD je to větší debakl, než triumf pro do nebe jásající křesťanské demokraty. Už delší dobu harmonicky a bojovně vystupující CDU dokázala v závěru volební kampaně chytrou kombinací zemských a celoněmeckých témat bodovat ve volbách, které dlouho vypadaly jako ztracené,“ podotýká Stuttgarter Nachrichten.

Novou vládní koalici bude sestavovat volební lídr CDU v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet, který by měl ve funkci nahradit dosavadní šéfku vlády Hannelore Kraftovou (SPD). Nechal se už slyšet, že bude jednat se všemi parlamentními stranami s výjimkou AfD, kterou nepovažuje za demokratickou.

Reálně v úvahu připadají tři možné vlády - velká koalice CDU a SPD, vláda CDU a FDP a případně také koalice CDU, FDP a Zelených, i když ta není příliš pravděpodobná. Programově nejblíže by k sobě měla koalice CDU a FDP, v zemském parlamentu by však disponovala většinou jediného hlasu, když by obsadila 100 křesel ze 199. CDU v zemském sněmu bude mít 72 zástupců, SPD 69, FDP 28, AfD 16 a Zelení 14.


Merkelová odmítá koalici s AfD. Čtěte více


Výsledek nedělních voleb je podle pozorovatelů další těžkou ranou pro sociální demokracii, která letos prohrála už třetí zemské klání s CDU, aniž by nějaké vyhrála, což nepřidává jejím vyhlídkám na úspěch v celostátních parlamentních volbách. V celoněmeckých průzkumech už SPD za konzervativní unií CDU/CSU zaostává o deset procentních bodů.

Kandidát sociální demokracie na kancléře Martin Schulz, kterému bývá vyčítána nekonkrétnost slibů, dnes na tiskové konferenci v Berlíně oznámil, že se nyní chce zaměřit na zcela konkrétní návrhy pro budoucnost Německa. S odkazem na parlamentní volby také poznamenal, že porážka v jednom kole automaticky neznamená, že i to příští vyhraje soupeř.

Merkelová zase sesterské strany CDU a CSU, mezi nimiž to ještě před několika měsíci kvůli migraci jiskřilo, vyzvala k jednotě ve volebním boji.

Dále čtěte:

Další úspěch Merkelové. CDU vyhrála volby ve Šlesvicko-Holštýnsku

Triumf Merkelové: jasně ovládla volby v Sársku

Merkelová chce sjednotit pravomoci policie ve všech spolkových zemích


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Auta
Retro: Toyota Supra slaví 40 let. Věhlas získala díky…
Video: Podívejte se, jak se má správně řídit staré Porsche 911
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak trochu jiný „showroom“
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Technologie
10 důvodů, proč už nepoužívat optickou mechaniku
Znáte World of Tanks? Otestujte své znalosti!
Umělá inteligence na GPU má konkurenci z Číny, ASIC Cambricon má výkon 166 TOPS
6 důvodů, proč si rozmyslet odchod do předčasného důchodu
Technologie VDC-M: ztrátová komprese obrazu mezi GPU a displejem bude i v mobilech
Hry pro příležitostné hráče