Merkelová vs. Schulz 3:0. CDU vyhrála i v nejlidnatější německé zemi

15. května 2017, 14:31 - čtk
15. května 2017, 14:31

Nedělní zemské volby v západoněmeckém Severním Porýní-Vestfálsku vyhráli křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové před sociální demokracií (SPD). Potvrdily to ranní předběžné oficiální výsledky nedělního hlasování. Pro SPD je to vůbec nejhorší poválečný výsledek v její dosud tradiční baště. Volby v nejlidnatější spolkové zemi, která má téměř 18 milionů obyvatel, byly svým způsobem generálkou před zářijovým hlasováním o složení Spolkového sněmu.

CDU získala 33 procent hlasů, zatímco SPD, která byla dlouho favoritem voleb, obdržela 31,2 procenta. CDU si tak oproti volbám před pěti lety polepšila o téměř sedm procentních bodů, SPD téměř osm procentních bodů ztratila.

V zemském sněmu v Düsseldorfu zasednou i svobodní demokraté (FDP) s 12,6 procenta hlasů, Zelení s 6,4 procenta a Alternativa pro Německo (AfD) se 7,4 procenta. Protiimigrační Alternativa pro Německo tak už bude zastoupena ve 13 z celkem 16 německých zemských sněmů. Těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do zemského parlamentu zůstala se 4,9 procenta Levice, vypadli z něj Piráti, kteří dostali jen procento hlasů.

Německá média hovoří o debaklu SPD
„Martin Schulz to teď má oficiálně: Různá poselství o sociální spravedlnosti nestačí,“ je přesvědčen deník Hannoversche Allgemeine Zeitung, podle něhož CDU pomohlo to, že Merkelová je v Německu znovu vnímána jako někdo, kdo v neklidných časech nabízí klidné vedení.

„Pro k smrti zarmoucenou SPD je to větší debakl, než triumf pro do nebe jásající křesťanské demokraty. Už delší dobu harmonicky a bojovně vystupující CDU dokázala v závěru volební kampaně chytrou kombinací zemských a celoněmeckých témat bodovat ve volbách, které dlouho vypadaly jako ztracené,“ podotýká Stuttgarter Nachrichten.

Novou vládní koalici bude sestavovat volební lídr CDU v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet, který by měl ve funkci nahradit dosavadní šéfku vlády Hannelore Kraftovou (SPD). Nechal se už slyšet, že bude jednat se všemi parlamentními stranami s výjimkou AfD, kterou nepovažuje za demokratickou.

Reálně v úvahu připadají tři možné vlády - velká koalice CDU a SPD, vláda CDU a FDP a případně také koalice CDU, FDP a Zelených, i když ta není příliš pravděpodobná. Programově nejblíže by k sobě měla koalice CDU a FDP, v zemském parlamentu by však disponovala většinou jediného hlasu, když by obsadila 100 křesel ze 199. CDU v zemském sněmu bude mít 72 zástupců, SPD 69, FDP 28, AfD 16 a Zelení 14.


Merkelová odmítá koalici s AfD. Čtěte více


Výsledek nedělních voleb je podle pozorovatelů další těžkou ranou pro sociální demokracii, která letos prohrála už třetí zemské klání s CDU, aniž by nějaké vyhrála, což nepřidává jejím vyhlídkám na úspěch v celostátních parlamentních volbách. V celoněmeckých průzkumech už SPD za konzervativní unií CDU/CSU zaostává o deset procentních bodů.

Kandidát sociální demokracie na kancléře Martin Schulz, kterému bývá vyčítána nekonkrétnost slibů, dnes na tiskové konferenci v Berlíně oznámil, že se nyní chce zaměřit na zcela konkrétní návrhy pro budoucnost Německa. S odkazem na parlamentní volby také poznamenal, že porážka v jednom kole automaticky neznamená, že i to příští vyhraje soupeř.

Merkelová zase sesterské strany CDU a CSU, mezi nimiž to ještě před několika měsíci kvůli migraci jiskřilo, vyzvala k jednotě ve volebním boji.

Dále čtěte:

Další úspěch Merkelové. CDU vyhrála volby ve Šlesvicko-Holštýnsku

Triumf Merkelové: jasně ovládla volby v Sársku

Merkelová chce sjednotit pravomoci policie ve všech spolkových zemích


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
Pečujte o zdraví, ušetříte až třetinu dobrovolného pojistného
Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?
Syndrom nemocných domů (6)
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
Auta
Pět zajímavých a dostupných ojetin, které už nebudou…
Galerie: 12 nejlevnějších aut na českém trhu, která jedou přes 250 km/h
Opel Corsa GSi je zpátky. O motoru ale zatím nic konkrétního nevíme
Facelift pro Mercedes třídy C Coupé a Cabrio přináší hybridní patnáctistovku
Opel Grandland X na sebe upozorňuje zajímavým způsobem. Do výbavy přidává „nůž“
Technologie
Do vesmíru letí další odkaz z Česka, na ISS jej veze americký astronaut
World of Tanks 1.0 je tady. Má novou grafiku, hudbu i mapy
Kellner chce být největším operátorem ve střední Evropě. PPF po O2 kupuje část Telenoru
Intel asi přece jen chystá čipy Coffee Lake s osmi jádry. Vzorek se objevil v 3DMarku
AMD slibuje opravu chyb Ryzenů „během týdnů“. Díry jsou ve firmwaru, výkon prý neklesne
Hry pro příležitostné hráče