Merkelová mění priority. Němce by ráda viděla v čele Evropské komise - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Merkelová mění priority. Němce by ráda viděla v čele Evropské komise

, čtk,
Merkelová mění priority. Němce by ráda viděla v čele Evropské komise

Německá kancléřka Angela Merkelová mění priority v boji o vedoucí posty ve strukturách Evropské unie. Podle listu Handelsblatt by ráda viděla některého z německých politiků v čele Evropské komise (EK). Deník naznačuje, že by tomu dala přednost před obsazením nepolitického postu šéfa Evropské centrální banky (ECB), o který má zájem nynější prezident německé centrální banky Jens Weidmann.

Weidmann Merkelové přislíbil, že je ochoten funkci šéfa ECB příští rok převzít po Mariu Draghim, tvrdí zástupci vlády. O Weidmannovi se v tomto smyslu hovoří už několik měsíců. Ale pro kancléřku nemá post šéfa ECB nejvyšší prioritu, píše Handelsblatt.

Podle informací listu z vysoce postavených vládních kruhů v Berlíně a diplomatických kruhů v Bruselu má Merkelová v úmyslu něco jiného. „Nikoli ECB, ale Evropská komise je pro Merkelovou nejvyšší prioritou,“ řekl nejmenovaný vysoce postavený zástupce vlády. Berlínské kancléřství ani bundesbanka záležitost nechtějí komentovat.

V příštím roce se uvolní všechny nejvyšší posty v EU. Těmi třemi nejvýznamnějšími jsou prezident ECB, předseda Evropské komise a předseda Evropské rady.


Merkelová: Kdyby dublinský systém fungoval, do Německa by nepřišel jediný uprchlík

Německá kancléřka Angela Merkelová


Jediný německý šéf komise se jmenoval Walter Hallstein a úřadoval do roku 1967. Evropská centrální banky má sice sídlo ve Frankfurtu nad Mohanem, ale od jejího založení v roce 1998 stáli v jejím čele Nizozemec, Francouz a Ital. Proto je nyní na řadě konečně Němec, zdůrazňují podporovatelé Weidmanna.

Stejně se vyjadřovali před loňskými volbami do Spolkového sněmu i politici konzervativní unie CDU/CSU. V koaličních jednáních se sociálnědemokratickou stranou (SPD) se nechala Merkelová ze strany SPD ujistit, že bude podporovat Weidmanna. V SPD však podle Handelsblattu už tehdy zaznívalo podezření, že jde o pouhou taktiku.

Kromě prestiže nezíská spolková vláda s německým šéfem ECB nic, zní údajně z koalice. S prezidentem ECB nelze uzavírat dohody, politicky je banka nezávislá.

Post předsedy Evropské komise chce obsadit Evropská lidová strana, jejíž součástí je také blok CDU/CSU. Šance, že se Merkelové tuto funkci podaří po volbách do Evropského parlamentu příští rok v květnu obsadit, tak nejsou malé, domnívá se Handelsblatt.


Přečtěte si komentář:

Když si kohouti notují: žoviální Juncker je ideálním partnerem pro hulváta Trumpa

 Jan Brož


V Bruselu se nyní hovoří o čtyřech možných kandidátech. Jsou jimi hlavní vyjednávač o brexitu Michel Barnier, bývalý irský premiér Enda Kenny, finský expremiér Alexander Stubb a také německý šéf lidovecké frakce v Evropském parlamentu Manfred Weber (CSU).

V Berlíně se kromě toho mluví o dalších dvou možných kandidátech. Jedním je ministryně obrany Ursula von der Leyenová (CDU), druhým ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU), který je považován za dlouholetého důvěrníka Merkelové a zapáleného Evropana.

Přečtěte si také:

Sýrie, Ukrajina i Nord Stream 2. Merkelová jednala s Putinem

Táhni, vzkázali demonstranti Merkelové v Drážďanech

Komentář: Merkelová versus bavorský střelec


Ohodnoťte tento článek
Diskuze