Méně peněz pro Afghánistán. Kvůli politickému krachu v zemi omezí USA výši poskytované finanční pomoci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Méně peněz pro Afghánistán. Kvůli politickému krachu v zemi omezí USA výši poskytované finanční pomoci

ČTK,
Méně peněz pro Afghánistán. Kvůli politickému krachu v zemi omezí USA výši poskytované finanční pomoci
Zdroj: čtk

Spojené státy přehodnotí svoje vztahy s Afghánistánem a sníží mu objem poskytované finanční pomoci o miliardu dolarů (25,9 miliardy korun). O stejnou částku jsou přitom připraveny pomoc snížit i v dalším roce. Podle agentury Reuters to dnes oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo poté, co se mu nepodařilo přesvědčit místní politické lídry k vytvoření společné vlády.

Pompeo dnes neočekávaně navštívil nejprve Afghánistán, kde jednal s nejvyššími afghánskými představiteli. Následně se přesunul do Kataru a sešel se s vůdci afghánského radikálního hnutí Tálibán.

Spojené státy minulý měsíc uzavřely s Tálibánem mírovou dohodu, která je předpokladem pro stažení západních vojsk ze země. Situaci však komplikuje vnitropolitická krize. Po kontroverzních zářijových volbách se totiž prohlásili za prezidenta dva přední politici – dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní a premiér Abdulláh Abdulláh.

Pompeo po schůzce s oběma lídry v nebývale ostrém vyjádření řekl, že Spojené státy oba muži zklamali a jejich chování „uškodilo americko-afghánským vztahům a bohužel také zneuctilo ty Afghánce, Američany a koaliční partnery, kteří obětovali své životy a finance v boji za vybudování nové budoucnosti pro tuto zemi“.

Se stažením vojáků se nadále počítá

USA proto znovu zváží veškeré své programy a projekty v zemi a budou se snažit najít prostor pro další snížení výdajů, dodal šéf americké diplomacie. Washington podle něj zároveň bude pokračovat ve stahování svých vojáků z Afghánistánu, pokud budou dodržovány podmínky mírové smlouvy s Tálibánem.

Spojené státy se v mírové dohodě podepsané 29. února v Dauhá zavázaly, že do 14 měsíců z Afghánistánu stáhnou všechny své vojáky a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO, které v zemi rovněž působí. Tálibán na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence. Tálibán se navíc zavázal zahájit do deseti dnů jednání s afghánskou vládou.

Rozhovory ale nezačaly, mimo jiné kvůli sporům týkajícím se propuštění pěti tisíc vězňů z řad Tálibánu a soupeření o moc mezi Ghaním a Abdulláhem. Ghaní podle volební komise v hlasování zvítězil, Abdulláh ale jeho výhru odmítl uznat s poukazem na rozsáhlé podvody.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze