McCain varuje před Trumpem: Diktátoři začínají potlačováním médií - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

McCain varuje před Trumpem: Diktátoři začínají potlačováním médií

,

Arizonský senátor a bývalý prezidentský kandidát John McCain nepřímo naznačil, že by současný prezident Donald Trump mohl mít diktátorské sklony. Právě diktátoři totiž podle něj začínají tak, že potlačují svobodná média. Trump v posledních dnech novináře znovu ostře kritizoval.

Trump v týdnu opět vystupňoval svůj boj proti médiím. Nejprve uspořádal tiskovou konferenci, na které jednotlivé novináře sám vyvolával, některé pak přerušoval uprostřed otázky a jejich dotazům se posmíval. „Veřejnost vám už nevěří a vidí nespravedlnosti,“ říkal přítomným představitelům médií.

Podívejte se na fotografie z protestů proti Trumpovým krokům:

O několik dní později se pak do médií pustil znovu, když se na Floridě setkal se svými příznivci v rámci kampaně za obnovu jeho popularity. Novináře za šiřitele falešných zpráv a součást zkorumpovaného systému.

Takové útoky vyvolávají mezi politiky rozpaky. Médií se na mnichovské bezpečnostní konferenci nejprve zastala německá kancléřka Angela Merkelová, která vyzvala ke vzájemnému respektu a svobodu tisku označila za jeden z důležitých pilířů demokracie.

Bývalý republikánský kandidát a tradiční Trumpův kritik McCain volil ostřejší slova. Potlačování svobodného tisku je podle něj přesně ten krok, jakým začínají diktátoři. „Nenávidím tisk a vás nenávidím zvlášť,“ řekl McCain na mnichovské konferenci novináři Chucku Toddovi z televizní stanice NBC, který s ním vedl rozhovor. „Ale pravdou je, že vás potřebueme. Potřebujeme svobodný tisk, musíme ho mít. Je to zásadní.“


Zbortí se Trumpův domek z karet? Čtěte více

Respektujte existenci, nebo očekávejte odpor, stojí na transparentu během demonstrace proti trumpovu migračnímu dekretu v Londýně


McCain tak reagoval na Trumpův vzkaz na twitteru, podle kterého jsou média nepřítelem amerického lidu. „Pokud chcete zachovat demokracii tak, jak ji známe – a teď to myslím naprosto vážně – musíte mít svobodný a v mnoha případech i nepřítelský tisk. Obávám se, že bez něj bychom postupně ztratili naši osobní svobodu. Takhle začínají diktátoři,“ dodal McCain.

„Když se podíváte do historie, tak první věcí, kterou diktátoři udělali, bylo umlčení tisku. Tím se nesnažím říct, že se Trump snaží stát diktátorem, ale jen to, že bychom se měli poučit z historie,“ vzkazuje McCain.

Dále čtěte:

Autokratický trumpoměr: I. díl

Kolik má Donald vlastně peněz?


Ohodnoťte tento článek
Diskuze