Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

Mayová dál odmítá celní unii s EU, s Corbynem jedná smířlivě

11. února, 19:16 - čtk
11. února, 19:16

Britská premiérka Theresa Mayová v odpovědi na dopis vůdce britské opozice Jeremyho Corbyna z minulého týdne znovu nepřijala jeho představu o setrvání Británie v celní unii s EU i po brexitu. Nicméně text jejího dopisu šéfovi labouristů se vyznačuje smířlivějším tónem, zaznamenávají dnes britská média. Premiérka v něm zjevně apeluje na labouristické poslance nakloněné brexitové dohodě, kterou vyjednala s EU.

Corbyn ve svém dopise Mayové minulý týden zformuloval pět podmínek pro podporu vládního plánu odchodu Británie z EU. Hlavní je souhlas s „trvalou a všeobecnou“ celní unií i po brexitu. Dalšími jsou udržení těsného vztahu s jednotným trhem, udržení práv a ochranných opatření pro pracující, zapojení do některých unijních agentur a fondů a bezpečnostní spolupráce.

Ministerská předsedkyně v odpovědi uvedla, že chce, aby „obě strany“ diskutovaly o „alternativních ujednáních“ ke stávající podobě takzvané irské pojistky. Tato pojistka obsažená v připravené dohodě o podmínkách brexitu má zabránit „tvrdé hranici“ s EU na hraniční linii mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Mechanismus vypracovaný britskými a unijními vyjednávači ale odmítají stoupenci důsledného rozchodu s unií, kteří se obávají, že v současné podobě představuje pojistka riziko připoutání Británie k unijním strukturám i po brexitu.

Žádný z Corbynových pěti požadavků Mayová nesmetla ze stolu, zpochybnila však jeho plán ohledně celní unie a vyústění, v němž by Londýn mohl promlouvat do budoucích obchodních smluv EU. „Není mi jasné, proč si myslíte, že by bylo lepší usilovat o možnost mluvit do budoucích obchodních smluv EU než o schopnost uzavírat naše vlastní,“ napsala. Formulace premiérčina dopisu je sice podle BBC v tomto ohledu jemnější, nicméně poradci premiérky v soukromých vyjádřeních „trvalou celní unii“ rozhodně vylučují.


Přečtěte si komentář: Brexit a nepříliš prozíravý posměch


Britský ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox následně vzkázal, že Corbynova představa o účasti při budoucích vyjednáváních EU je „nebezpečná iluze“. Podle hlavní tajemnice ministerstva financí Liz Trussové by zachování celní unie s EU „rozhodně nemělo být vládní politikou“. Návrhy labouristického lídra naopak už minulý týden podpořili čelní představitele unijních institucí a dnes se k nim přidal i hlavní vyjednávač o brexitu Michel Barnier.

Smířlivý tón premiérčina dopisu Corbynovi se odrazil také ve zdůraznění toho, v čem se oba lídři nerozcházejí. „Je dobré, že se shodujeme v tom, že Spojené království by mělo z Evropské unie odejít s dohodou,“ napsala především Mayová. S vůdcem opozice se podle ní také shodují, že „aktuálním naléhavým úkolem je najít dohodu ohledně hranice Severního Irska s EU, která by mohla získat podporu v parlamentu a kterou by bylo možné dojednat s EU“, nikoli „usilovat o volby či o druhé referendum“.

Mayová zároveň nastínila plány na sérii opatření, která jsou zcela zjevně navržená tak, aby přesvědčila nerozhodnuté labouristické poslance, napsal web Politico. Deník The Guardian zase v analýze uvádí, že dopis představuje pokus o to odkrýt názorové rozdíly uvnitř Labouristické strany a zároveň ukázat, jak málo se ve skutečnosti opoziční požadavky liší od vládní „rozvodové“ dohody.

Předákovi opozičních labouristů premiérka také napsala, že se těší na setkání „co nejdříve“. Konkrétní termín zatím stanoven nebyl.

Moderátor televize ITV Robert Peston i přes jisté pozitivní signály ohledně potenciálního kompromisu mezi Mayovou a Corbynem varuje, že takováto dohoda je stále poměrně daleko. Kompromisní forma brexitu podle něj existuje, avšak oba lídři by prý za dohodu zaplatili vysokou cenu v podobě rozkolu ve svých stranách.

„Chci říct, že vize Mayové a Corbyna o stravitelném brexitu jsou si vzájemně mnohem bližší než stanoviska prounijních a brexitářských křídel v obou jejich stranách. (…) Pro oba dva je to celé o tom, jestli jejich vnímání národního zájmu předčí zájmy stranické,“ napsal Peston.

Dále čtěte:

Mayová chce víc času na jednání s EU, Britové si přejí odklad brexitu

Při tvrdém brexitu by Británie zrušila volný pohyb občanů EU

Komentář: Theresa, jedině Theresa

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Významní sponzoři brexitu jsou pesimističtí. Očekávají, že vláda úsilí o opuštění unie vzdá

Nejistota a komplikace. Tvrdý brexit by vnesl chaos do dopravy, obchodu i legislativy

Britská vláda zvažuje možnost setrvání v celní unii EU, píše tamní tisk

Esej: Divadlo Za kanálem


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy budou Velikonoce?
Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
GDPR po roce: bouře ve sklenici vody či obří byrokracie?
Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
Jak zdanit příležitostný příjem?
Auta
V Ženevě se opět představí novodobý Stratos. Tentokrát s…
Opravdu jsou levná auta spolehlivější? Ne, nejspolehlivější je Lexus a Porsche 911
Kvíz: Poznáte správně model auta podle těchto detailů?
FCE Italia a PSA prodlužují smlouvu o spolupráci
Bentley Bentayga Speed: Téměř nejrychlejší SUV světa má 635 koní a jede až 306 km/h
Technologie
Cnews FM: Nebývale pozitivní události kolem studia Warhorse a bank [podcast]
Samsung Galaxy Tab S5e je tenký jako břitva a dlouho vydrží
Bez dotací se elektromobily nerozšíří. Lidem se nevyplatí, ukazuje studie
Nvidia měla loni tržby skoro 12 miliard dolarů, GeForce a Tegra teď ale klesly o 45 %
NASA se rozloučila s vesmírným rekordmanem Opportunity
Hry pro příležitostné hráče