Malebný svět DPP. Střet o rozvoj holešovického nádraží odkrývá politické spory - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Malebný svět DPP. Střet o rozvoj holešovického nádraží odkrývá politické spory

,
Malebný svět DPP. Střet o rozvoj holešovického nádraží odkrývá politické spory

O pražský dopravní podnik bojují dvě politické skupiny. Střet teď vrcholí výběrem investora pro rozvoj holešovického nádraží.

Zanedbaná stanice metra Nádraží Holešovice a její okolí měly projít výraznou proměnou. Pražský dopravní podnik loni v říjnu oznámil, že s vybraným soukromým investorem založí společný podnik, do něhož vloží své pozemky a investor přispěje kapitálem a know-how. Tím investorem měla být společnost Nové Holešovice Development, kterou spoluvlastní pražský developer belgického původu Serge Borenstein, jeho dvorní architekt Jan Ludvík a také americký právník s íránskými kořeny Thomas Samii.

Přímý výběr partnera pro společný podnik ale kritizovala společnost CPI developera Radovana Vítka, který v sousedství vlastní rozsáhlé pozemky a chtěl okolí stanice Nádraží Holešovice také rozvíjet. Vítek dokonce podal k prošetření dohody k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Antimonopolní úřad ale po dlouhých měsících letos v květnu založení společného podniku bez otevřené soutěže posvětil a vypadalo to, že nic nebrání tomu, aby se v Holešovicích konečně koplo do země. Jenže teď to vypadá, že celý plán půjde překvapivě k ledu.

Nový finanční ředitel dopravního podniku Matej Augustín inicioval revizi celého připravovaného projektu a dopravní podnik si zadal posudek u konzultantské společnost EY, která by měla vyhodnotit relevantnost nabídky Vítkovy CPI. A podle informací týdeníku Euro tento posudek vyznívá tak, že nabídka CPI je skutečně relevantní, a pokud by ji dopravní podnik ignoroval, vystavil by se riziku správní žaloby. Augustín proto prosazuje konec společného podniku s Borensteinem, Ludvíkem a Samiim a vyhlášení nové otevřené soutěže na investora v tomto vysoce lukrativním projektu.

Střet…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?