Makedonie zahájila přístupové rozhovory s NATO. Členem se může stát do 18 měsíců - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Makedonie zahájila přístupové rozhovory s NATO. Členem se může stát do 18 měsíců

, čtk,
Makedonie zahájila přístupové rozhovory s NATO. Členem se může stát do 18 měsíců
Zdroj: Profimedia.cz

Makedonie dnes oficiálně zahájila přístupové rozhovory se Severoatlantickou aliancí, která tuto bývalou jugoslávskou republiku pozvala do svých řad na summitu konaném 12. července v Bruselu. Do Skopje v této souvislosti přicestovala delegace vedená ředitelem úřadu pro euroatlantické a globální partnerství NATO Jamesem Mackeyem, podle jehož mínění by se Makedonie mohla stát 30. členem aliance do 18 měsíců.

Aliance Skopji nabídla členství poté, co premiéři Makedonie Zoran Zaev a Řecka Alexis Tsipras dospěli v červnu k historické dohodě řešící spor o název bývalé jugoslávské republiky kompromisním názvem Severní Makedonie. K tomu, aby se Makedonie stala plnoprávným členem, ale musí dohodu ještě letos potvrdit Makedoňané v referendu a parlament této země také schválit příslušné změny v ústavě, jejichž prosazení nebude pro Zaevovu vládní koalici snadný úkol.

Delegace vedená Mackeyem přijela do Skopje jednat s příslušnými makedonskými institucemi o politických, bezpečnostních, obranných, finančních a právních otázkách týkajících se přístupových jednání, sdělily makedonské úřady.


Přečtěte si:

Trump otevřeně chválí autoritářské vůdce, varují americká média

 Americký prezident Donald Trump


James Mackey na společné tiskové konferenci s makedonským koordinátorem pro záležitosti NATO Stevem Pendarovským mimo jiné řekl, že na základě dosavadních zkušeností lze předpokládat, že by Makedonie mohla rozšířit řady aliance po dokončení vnitřních procedur a po ratifikaci všemi členy organizace do půldruhého roku.

„Vaše země je zapojena do akčního plánu členství a do partnerství s NATO již mnoho let a je dobře připravena na tuto práci (přístupové rozhovory),“ poznamenal Mackey.

Dále čtěte:

Trump nechápe: Máme chránit evropské země před Ruskem, jemuž posílají miliardy za plyn?

Evropští členové NATO odmítají Trumpovo peskování

Trump je pro nás partnerem, nikoli soupeřem, zní z Moskvy


Ohodnoťte tento článek
Diskuze