Macron: Moje politika je obranou podniků - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Macron: Moje politika je obranou podniků

, čtk,
Macron: Moje politika je obranou podniků
Zdroj: čtk

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v projevu před členy obou parlamentních komor řekl, že jeho politika je obranou podniků. To ale podle něj neznamená jen bohatých občanů, nýbrž celého národa. Macron loni slíbil, že bude každoročně předstupovat před členy Národního shromáždění a Senátu, aby podal zprávu o své politice.

Dnes před zhruba 900 poslanci a senátory řekl, že nemá rád „kasty, renty ani výhody“. Jeho úmyslem je bránit zájmy podniků, nikoli jen bohatých občanů. „Politika ve prospěch podniků, to není politika pro bohaté, ale pro celý národ. Je to politika zaměstnanosti, politika veřejných služeb,“ řekl Macron, jehož kritici označují za prezidenta bohatých.

„Je lživé tvrdit, že chcete hájit zaměstnance, pokud nehájíte podniky,“ řekl také prezident, když v dnešním projevu na zámku ve Versailles u Paříže obhajoval fiskální reformy zavedené před rokem ve snaze posílit konkurenci.

Tyto reformy, zejména zrušení solidární daně z majetku, která zdaňovala velké majetky, kritizuje zejména levice. Podle ní jde o vstřícnost vůči zámožným lidem. To ale Macron odmítl. „Nemám rád kasty, renty, ani výhody a myslím si, že existuje úspěch, který se neměří finančním bohatstvím. Ale vytvořit bohatství, národní blahobyt – to jsou základy jakéhokoli projektu spravedlnosti,“ řekl.


Přečtěte si komentář: Jak Francouzi dvakrát narazili

Kuřácký koutek Daniela Deyla


Klíčem k silné ekonomice jsou podle Macrona investice. „Chceme-li si rozdělit koláč, pak ho musíme především mít. A jsou to podniky sdružující vedení, akcionáře a zaměstnance, kteří tento koláč vytvářejí,“ sdělil Macron.

Takzvaná superdaň, kterou Macronův předchůdce François Hollande uvalil na vysoké příjmy a jejíž platnost vypršela v roce 2015, podle Macrona nepomohla vytvořit pracovní místa ani cokoli ve Francii zlepšit. „Kromě toho, že snad pomohla správcům majetku v Lucemburku, ve Švýcarsku nebo na Kajmanských ostrovech“.

K dalšímu tématu Macron řekl, že Francie nemá důvod mít problém s islámem. Prohlásil, že na podzim budou stanovena pravidla pro toto náboženství, jehož stoupenci tvoří druhou nejpočetnější komunitu věřících ve Francii. „Na podzim situaci vyjasníme, vymezíme islámu pravidla, která zajistí, že se bude všude provozovat ve shodě se zákony republiky. Učiníme tak s Francouzi, jejichž vírou je islám,“ řekl Macron.

Přečtěte si také:

Macron dostal Cenu Karla Velikého za zásluhy o Evropu

Macron je pro finanční sankce vůči zemím EU odmítajícím azylanty

Kus EU v Jižní Americe se bouří. Macron chce ve Francouzské Guyaně těžit zlato