Macron chce posílit jádro EU. Brexit by neměl spolykat veškerou energii, říká - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Macron chce posílit jádro EU. Brexit by neměl spolykat veškerou energii, říká

, čtk,
Macron chce posílit jádro EU. Brexit by neměl spolykat veškerou energii, říká
Zdroj: čtk

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes prohlásil, že chce posunout debatu o budoucnosti Evropské unie po britském odchodu z evropského bloku, a znovu dal najevo přání posílit ekonomickou a měnovou unii jako jádro EU. Zároveň zdůraznil, že „boj proti islamistickému terorismu“ musí být hlavní prioritou francouzské diplomacie.

„Raději budu budovat budoucnost, než kráčet přes minulost,“ řekl v projevu před francouzskými velvyslanci na jejich pravidelné poradě v Paříži. „Brexit by neměl spolykat veškerou energii,“ dodal.

Macron počítá s tím, že více iniciativ ohledně budoucnosti EU přijde po zářijových německých parlamentních volbách. Francouzský prezident již dříve dal najevo, že v rámci prohloubení eurozóny by rád viděl i společného ministra financí.

Macron zároveň znovu zdůraznil důležitost boje proti terorismu. „Zajistit bezpečnost našich spoluobčanů učinilo z boje proti islamistickému terorismu první z našich priorit… Stav andělské nevinnosti není vhodný, ani strach z islámu, který si plete islamistu s muslimem,“ uvedl šéf státu. „Bezpečnost Francouzů je důvodem existence naší diplomacie. Tento požadavek je zásadní. Musíme reagovat bez známek slabosti,“ dodal.

Francie čelí od předloňského roku nebývalé vlně atentátů, spáchaných islamisty, které si vyžádaly 239 mrtvých.

„Vykořenit terorismus vyžaduje také odstranit zdroje jeho financování,“ zdůraznil Macron. Ohlásil, že začátkem příštího roku uspořádá v Paříži konferenci o boji proti financování terorismu. Přál by si dosáhnout transparentnosti ohledně všech sil poskytujících teroristům peníze.


Francouzi jsou z Macrona zklamaní. Čtěte více

 Francouzský prezident Emmanuel Macron


Proto podle šéfa státu není nezbytné vybrat si mezi dvěma blízkovýchodními rivaly, Saúdskou Arábií a Íránem. „Dosáhneme našeho cíle jedině, pokud nevstoupíme do tohoto uspořádání a neuzavřeme se v jednom táboře. Někteří si vybrali, a to je chyba. Síla naší diplomacie spočívá v tom, že mluví se všemi,“ řekl prezident. Macron rovněž usoudil, že je nezbytné udělat více pro rozvoj subsaharské Afriky, aby bylo možné tento region stabilizovat.

Na jaře příštího roku Macron podnikne cestu na Blízký východ, včetně Izraele a palestinských území, kde by chtěl napomoci k oživení mírového procesu a řešení sporu v podobě vzniku dvou států, Izraele a Palestiny, s Jeruzalémem jako hlavním městem obou států. Dalšími zastávkami na cestě by mělo být Jordánsko a Libanon.

Macron před diplomaty zároveň prohlásil, že přesně dva roky po podpisu pařížské dohody o klimatu, 12. prosince, Francie zorganizuje mezinárodní summit, aby „zhodnotil dosavadní pokrok a zmobilizoval nezbytné financování“ pro naplnění dohody.

Francie podle prezidenta tento summit uspořádá spolu se Světovou bankou a „dalšími partnery, kteří si budou přát se připojit“. Macron také ohlásil, že koncem září požádá OSN o přijetí globálního paktu pro ochranu životního prostředí.

Dále čtěte:

Macron a Merkelová vyzvali k prosazení příměří na Donbasu. Za tři dny se porušilo až 600krát

Daňový dumping z východu může zničit EU, varuje Macron

Szydlová označila Macronův postřeh o izolaci Polska za arogantní


Ohodnoťte tento článek
Diskuze