Luxusní byty a daňová kouzla. Sestřelí ministra Kaliňáka „jeho člověk“? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Luxusní byty a daňová kouzla. Sestřelí ministra Kaliňáka „jeho člověk“?

, Tomáš Lemešani,
Luxusní byty a daňová kouzla. Sestřelí ministra Kaliňáka „jeho člověk“?
Zdroj: wiki

Protesty v ulicích, bouře nevole ze strany opozice, médií a nevládních organizací a tlak na odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Jednomu ze zakladatelů slovenské vládní strany Smer a celé slovenskou garnituře škodí kontakty s doposud neznámým developerem Ladislavem Bašternákem. Kdo je tento přítel mocných?

Jméno Ladislava Bašternáka je už několik dní nejskloňovanějším slovem na slovenské mediální a politické scéně. Jméno kontroverzního podnikatele podezřelého z daňových podvodů se pojí s nejvyššími patry sociální demokracie. V souvislosti s ním se skloňuje jméno Roberta Kaliňáka, dvojnásobného ministra Jána Počiatka a především premiéra Roberta Fica.

Ačkoli se jádro podezření kolem politiků a Bašternáka týká daňových podvodů, tím, čemu rozumí každý ze slovenských voličů, je jiný fakt. Kaliňák, Počiatek a Fico bydlí ve stejné budově – luxusní rezidenci Bonaparte vlastněné Bašternákem.

Právě na této adrese celý příběh začíná. Pozemek na Hradním vršku v Bratislavě získal developer ještě v roce 1997 za překvapivě nízkou cenu – 14 milionů korun, což bylo vzhledem k lokalitě výrazně pod tržním průměrem.

Projekt výstavby komplexu Bonaparte doprovázely od počátku kontroverze. Kontroly ukazovaly na nedostatečnou finanční připravenost developera, technické nedostatky a zpoždění realizace výstavby. Ta se nakonec táhla více než deset let. Ani poté nebylo vše v pořádku. V roce 2011 se developer měsíce přetahoval se stavebním úřadem kvůli kolaudaci. Problémem byla rozloha projektu, která přesahovala schválená povolení. Nakonec však Bonaparte zelenou dostalo.

Lacino i s výbavou

Problémy s výstavbou nijak neodradily exkluzivní klientelu, která se poté do Bonaparte nastěhovala. Dominovalo hlavně jedno jméno – Robert Fico. „Mohu jen říci, že byt splňuje základní podmínku, kterou měl pan premiér, a to velkou reprezentační halu – asi 170 čtverečních metrů – na přijímání zahraničních politických kolegů,“ řekl pro portál pluska.sk Ladislav Bašternák. Premiér tedy od roku 2012 bydlí v apartmá o rozloze 377 čtverečních metrů, se 101,5metrovou terasou a výhledem na Bratislavský hrad, Slavín, Kamzík i Petržalku.

 rezidence Bonaparte
Rezidence Bonaparte

Slovenská média si po stěhování premiéra všimly další zvláštnosti – neobvykle výhodné nájemní smlouvy. Za zmíněný nadstandard má Fico platit bez energií 2650 eur měsíčně. Podle odborníků na reality jde o nízkou cenu. A to Bašternák do apartmánu premiéra dodal i luxusní nábytek, či drahé mramorové obklady. Přímo pod Slavínem, což je nejlukrativnější oblast pro bydlení na Slovensku, má vilu s pěti patry i sám Bašternák.

Bonaparte není jediným projektem podnikatele, který na sebe nyní poutá velkou pozornost. Dá se říct, že jde o nechvalně známého developera černých staveb. Problémy měl třeba v roce 2004, kdy začal v bratislavské Tupého ulici stavět rozsáhlý projekt bez stavebního povolení. Nerespektoval ani výzvy městské části k zastavení stavby. Dokud nepřišly sankce, bytový komplex v hlavním městě stál a prodával byty. Na zmíněné adrese údajně vlastní jeden z bytů exministr obrany ze Smeru Martin Glváč.

Daňový kouzelník

Podnikatel Bašternák je známý také svou vášní k luxusním automobilům. Svědčí o tom jeho četné přešlapy při řízení a vozový park, kterému kraluje limitovaná verze Bugatti Veyron. Spojuje se s tím i exces z roku 2012. Jak upozornil opoziční poslanec Daniel Lipšic, Bašternák byl v Bratislavě zadržen za rychlou jízdu právě luxusním Bugatti. Při udělování pokuty údajně Bašternák telefonoval na neznámé číslo, po čemž konajícímu policistovi zavolal jeho nadřízený a dal mu pokyn, aby zadržené vozidlo nechal být. Zatímco policejní inspekce podezření vyšetřuje, Bašternákovi po této příhodě zůstal přívlastek „náš člověk“.

Hlavní kontroverze, které vedení vládní strany Smer a Bašternáka spojuje, se ovšem týká podezření z daňových podvodů. Podnikatelova firma BL – 202 si měsíc po svém vzniku v roce 2012 uplatnila vůči státu nadměrný odpočet DPH za téměř dva miliony eur. Nárok na vratku měl vzniknout tak, že za necelých 12 milionů eur koupila sedm bytů od společnosti Rent and Wash. Slovenská „daňová kobra“ však zjistila, že ceny bytů byly nadhodnocené a Bašternákova firma za ně zaplatila mnohem nižší ceny. Ve stejném roce tato firma získala na vratkách dalších téměř šest milionů eur. Mechanismus přitom opět připomínal karuselový podvod.

Přes upozornění ze strany kriminálního úřadu Finanční správy a Národní kriminální agentury Slovenské republiky firma fungovala dál. Kontrola Finanční správy pochybení nenašla a samotný předkladatel podnětu kontroly, „daňová kobra“ závěr zprávy nezpochybnil. Podle tvrzení opozičních politiků, nevládních organizací a některých médií mohli celý případ pod koberec zametat exministr financí a dopravy Počiatek a dlouholetý ministr vnitra Kaliňák.

To na Slovensku vyvolalo obrovské pozdvižení a tlaky na odstoupení Kaliňáka. Situace se vyhrotila ještě víc, když slovenská policie před pár dny zadržela asistenta opozičního poslance za SaS Filipa Rybaniče. Obvinili ho z ohrožení bankovního tajemství. Jako zaměstnanec banky si měl prohlížet účty ministra Kaliňáka. Podle jeho tvrzení získal dokument potvrzující bankovní převody z Bašternákových firem na Kaliňákův účet. Ministr tyto podezření nedokázal vyvrátit. I proto je na Slovensku z kauzy Bašternák politická hra přirovnávaná ke kauze Gorila. Ministr Kaliňák ze svého postu odmítá odstoupit a před komplexem Bonaparte plánují opoziční poslanci masivní občanské protesty.


Přečtěte si také:

Babiš to umí i na Slovensku. Duslo Šala má rekordní zisk