Ludvík: Nemocnicím by z tabáku a alkoholu mělo jít ročně 5 miliard - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ludvík: Nemocnicím by z tabáku a alkoholu mělo jít ročně 5 miliard

, čtk,
Ludvík: Nemocnicím by z tabáku a alkoholu mělo jít ročně 5 miliard
Zdroj: čtk

Na investice v nemocnicích by ročně mělo jít zhruba pět miliard korun ze spotřební daně z tabáku a alkoholu, řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) v pořadu Otázky Václava Moravce České televize (ČT). S penězi by měl podle něj hospodařit zvláštní fond podobný fondu dopravy, ze kterého se staví a opravují silnice. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka by tyto peníze neměly být určeny jen pro nemocnice a měly by být příjmem veřejného zdravotního pojištění.

O potřebě směřovat část daně z tabáku a alkoholu pro nemocnice mluvil Ludvík počátkem března při sněmovních interpelacích. Koncepční materiál, který by s tím počítal, chce předložit do vlády v květnu nebo červnu, řešit věc na úrovni zákona podle něj bude až příští vláda a Sněmovna. „My si představujeme, že by to mělo být v řádu jednotek miliard ročně,“ řekl Ludvík o předpokládaných příjmech nemocničního fondu. Podle jeho expertního odhadu by to mělo být kolem pěti miliard korun za rok, doplnil.


Přečtěte si:

Senátoři napadli protikuřácký zákon u Ústavního soudu

ěkujeme, že kouříte

ilustrační foto


Podle ministra by peníze měly jít například na rekonstrukce nemocničních budov, které se nyní platí ze zdravotního pojištění. Na opravy nyní chybí až sto miliard korun, minimálně desítky miliard. Ředitel Karlovarské krajské nemocnice Josef März uvedl, že investiční akce jeho nemocnice jsou možné jen s pomocí kraje, který je vlastníkem nemocnice, nebo evropských dotací. Podobně podle Märze zdravotní pojištění nestačí na obnovu přístrojového vybavení, na kterou nemocnice také potřebují získat dotace.

Kubek řekl, že s plánem převést část daní z tabáku a alkoholu do zdravotnictví chodí za ministry zdravotnictví a financí posledních deset let. „My jsme vždycky uvažovali, že to bude příjem veřejného zdravotního pojištění,“ řekl. K penězům by se takto mohly dostat i soukromě nemocnice a privátní ambulance. Vzhledem k počtu cigaret, které se v Česku ročně vykouří, by podle Kubka pět miliard korun ročně dal dvacetníkový odvod z jedné cigarety.


Z českého zdravotnictví čtěte více:

Novým náměstkem ministra zdravotnictví bude Prymula

Zvýšení příspěvku na péči a podpora vícerčat. Novela prošla vládou

Marodí celá rodina

Deset fakultních nemocnic se má změnit na univerzitní

Ilustrační foto nemocnice


Ohodnoťte tento článek
Diskuze