Lotyši zakázali vysílání Russia Today a vyzývají k tomu i ostatní státy EU - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Lotyši zakázali vysílání Russia Today a vyzývají k tomu i ostatní státy EU

,
Lotyši zakázali vysílání Russia Today a vyzývají k tomu i ostatní státy EU
Zdroj: Kremlin.ru

Lotyšsko oznámilo zákaz vysílání státem ovládané ruské televize RT, dříve také známá také jako Russia Today. Důvodem pro tento krok je fakt, že Dmitry Kiselyov, který podle Lotyšů dohlíží na fungování RT, se nachází na sankčním seznamu EU kvůli jeho roli při šíření dezinformací a propagandy během ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. Lotyšští představitelé ke stejnému kroku vyzvaly i ostatní unijní státy, Litva již zákaz zvažuje.

O zákazu RT rozhodla lotyšská Národní rada pro elektronická a masová média. „Provedli jsme opravdu rozsáhlé prověřování reálných beneficentů a vlastnických struktur všech médií. Budeme informovat veškeré členské státy EU a doufáme, že podobné rozhodnutí bude provedeno napříč Evropskou unií,“ uvedl předseda rady Ivars Abolins. Právě prověřování struktury médií ukázalo, že hlavou RT je Kiselyov.

Podle vyjádření rady dohlížející na činnost médií RT popisovala Lotyšsko jako „selhávající stát“. Kyselyov ale nařčení odmítá a uvedl, že nikdy neřídil televizi RT. Oficiálně je Kiselyov šéf státem ovládané mediální skupiny Rossiya, pod kterou spadají také agentura RIA Novosti nebo Sputnik, který působí například i v České republice. Ruským státním aparátem ovládaná média jsou v Pobaltském regionu vnímána jako hlavní nástroj kremlské propagandy a nejde o první případ, kdy došlo k zakázání ruského média. V minulosti byl v Estonsku zakázán Sputnik, v Litvě zase nesmí fungovat RTR Planeta.

Měly by další státy zakázat vysílání RT?

RT působí po celém světě, jeho jazykové mutace vysílají ve španělštině, arabštině nebo angličtině. Ani mimo pobaltskou oblast to není první případ, kdy se zástupci vlády rozhodli pro omezení ruských mediálních organizací. Například ve Spojených státech musí být RT označena jako „zahraniční agent“. Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem se také diskutovalo, jaký vliv na volby měla právě média řízené ruskou státní mocí a jaké informace se snažila šířit mezi americké voliče.

Médium vzniklo v roce 2005 a jako svůj úkol si vytyčilo informovat o Rusku jinak, než je ve světě zvykem. Podle RT do té doby zahraniční média o Rusku referovala jen jako o zemi, kde je „komunismus, sníh a chudoba“ – právě to měla stanice změnit. V dnešní době však většina obsahu vysílaném na RT je zaměřena na zahraniční události, o ruském domácím dění příliš neinformuje.

Někteří experti soudí, že se vliv ruských státem ovládaných médií přeceňuje. Ač samotné RT tvrdí, že má dosah až 700 milionů diváků po celém světě, tak samotné číslo je pouze součet obyvatel v regionech a zemích, kde stanice oficiálně vysílá. Není tedy výsledkem reálných statistik dokumentujících dosah médií. Například sledovanost americké mutace RT se podle odborníků pohybuje v nižších desítkách tisíc diváků denně.

Lotyši zakázali vysílání Russia Today a vyzývají k tomu i ostatní státy EU
4.1 (81.67%) 12 hlasování
Zdroj: lrt.com, washingtonpost.com, theguardian.com
Diskuze