Litva postaví na hranici s ruským Kaliningradem plot. EU ji přispěje - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Litva postaví na hranici s ruským Kaliningradem plot. EU ji přispěje

, čtk,
Litva postaví na hranici s ruským Kaliningradem plot. EU ji přispěje
Zdroj: Profimedia.cz

Litva se rozhodla postavit plot na své hranici s ruskou Kaliningradskou oblastí. Podle agentury AFP to dnes oznámil litevský ministr vnitra Eimutis Misiunas. Důvody jsou podle něj ekonomické – zabránit pašování – a geopolitické – posílit hranice Evropské unie.

Stavba hraniční bariéry, dlouhé přibližně 130 kilometrů a vysoké dva metry, podle ministra začne na jaře a hotova by měla být do konce roku. „Nezastaví tanky, ale bude postavena tak, aby ji nebylo možné přelézt,“ dodal Misiunas.

Náklady na vybudování plotu ponese z větší části Evropská unie, která na tento účel poskytne 25 milionů eur (675 milionů Kč). Příspěvek Litvy má činit 3,6 milionu eur.

Kaliningradská oblast je silně militarizované ruské území, ležící u Baltického moře mezi Litvou a Polskem. Bývalé sovětské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou vůči Rusku kvůli jeho anexi ukrajinského Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny velmi podezřívavé. Ministr Misiunas také poznamenal, že plot by měl zabránit „provokacím“ na hranicích.


Do Norska zamířili američtí vojáci a rusy to popudilo. Čtěte více:

Do Norska dorazilo k nevoli Rusů 300 amerických vojáků

Američtí vojáci