Lepší je být schován, říká poradce českých premiérů Jaroslav Ungerman - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Lepší je být schován, říká poradce českých premiérů Jaroslav Ungerman

,
Lepší je být schován, říká poradce českých premiérů Jaroslav Ungerman
Zdroj: Michael Tomeš/Euro

Poradce českých premiérů a ministrů financí Jaroslav Ungerman patří mezi nejvlivnější lidi na Úřadu vlády. Práci pod Andrejem Babišem si nemůže vynachválit.

Na Úřadu vlády byste dnes marně hledali člověka s větší ekonomickou i politickou pamětí a erudicí, než je Jaroslav Ungerman. Zkušený analytik byl od konce osmdesátých let snad u všeho podstatného, co se v této zemi stalo. A také měl vždy blízko k důležitým lidem.

Rozhodně nepůsobí jako táborový řečník, spíše jako hloubavý úředník. Možná i proto nikdy neměl ambici působit v exekutivní funkci. Jeho místo je v zákulisí, kde padají klíčová rozhodnutí o budoucnosti české ekonomiky.

Hlavní ekonomický poradce premiéra Andreje Babiše má dnes obrovský vliv a uplatňuje ho například v diskusi o jaderné energii. Ungerman jako člen Stálého výboru pro stavbu nových jaderných zdrojů při ministerstvu průmyslu a obchodu prosazuje stavbu nového reaktoru v Dukovanech, který by mohl vzniknout nejdříve do patnácti let. Jinou alternativu k zajištění energetické nezávislosti podle něj Česko nemá. „Ta otázka není o tom, jestli se nám to vyplatí. Jiný zdroj, který pokryje základní potřebu sítě, prostě nenajdete,“ tvrdí.

Proč je zrovna teď nutné investovat do jaderné energie? Proč musíme tak spěchat, že už letos v prosinci má být vyhlášen tendr na stavbu nového reaktoru v Dukovanech?

Potřebujeme energii? Potřebujeme. Já myslím, že ten proces začal už v roce 2014, kdy se uvažovalo o dostavbě Temelína. Když se to neustále odkládá, posouvá se i doba dokončení. A já mám pocit, že současné reaktory v Dukovanech prostě nevydrží sloužit déle než do…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?