Kyjev boj o Krym nevzdává. Chce si naklonit tamní obyvatele - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kyjev boj o Krym nevzdává. Chce si naklonit tamní obyvatele

,
Kyjev boj o Krym nevzdává. Chce si naklonit tamní obyvatele
Zdroj: čtk

Anektované území obývané převážně Rusy už nebude jen cílem ukrajinských sankcí. Ukrajinská vláda připravuje plán, kterým chce tamní obyvatele přitáhnout ke Kyjevu.

Ukrajinská vláda projedná dokument o reintegraci Krymského poloostrova. Jak oznámil ministr pro záležitosti dočasně okupovaných území Vadim Černiš, ukrajinským zájmem není trestat obyvatele Krymu, ale naopak v nich vzbudit zájem o návrat pod správu Kyjeva.

Podle agentury RIA Novosti ukrajinská vláda v polovině ledna schválila také plán takzvané reintegrace oblastí Donbasu, kterou vláda v Kyjevě nemá pod kontrolou. Mezi navrhovanými opatřeními z balíčku speciálních novel je například nabídka administrativních služeb obyvatelům Donbasu, dálkové studium na ukrajinských školách, pořádání sportovních akcí či obnovení infrastruktury k vysílání televize a rozhlasu.

Podobný dokument týkající se Krymu hodlá vláda podle Černiše předložit k diskusi veřejnosti i zahraničním partnerům.

Krymský poloostrov se na jaře roku 2014 samozvaně přiřadil k Ruské federaci na základě referenda, které Ukrajina ani Západ neuznaly. Za odtržení od Ukrajiny v referendu hlasovalo přes 95 procent voličů. Podle zahraničních pozorovatelů však na poloostrově dochází k neustálému zastrašovaní a perzekuci opozičních názorů.

Proruské vojenské síly podporované Moskvou vyhlásily nezávislé lidové republiky, které Ukrajina a Západ neuznávají i v jiných částech východní Ukrajiny. Tyto separatistické tendence v Donbasu se Kyjev snažil zastavit spuštěním protiteroristické operace vládních sil. Následné boje na východě Ukrajiny si vyžádaly přes 9 tisíc obětí na životech.

Znepřátelené strany se dohodly na řadě příměří, žádné z nich však dlouho nevydrželo. Z odpovědnosti za obnovení bojů se pokaždé znepřátelené strany obviňovaly navzájem.

Čtěte také:

Vyměňme Krym za Donbas, navrhuje Savčenková

Rusko přezbrojuje. Na Krym dodalo nejmodernější rakety

Trump: Uznejme anexi Krymu, pokud to zlepší vztahy s Ruskem