Krize prověřuje naši kulturnost, říká Lubomír Zaorálek - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Krize prověřuje naši kulturnost, říká Lubomír Zaorálek

,
Krize prověřuje naši kulturnost, říká Lubomír Zaorálek
Zdroj: Hynek Glos/Euro

K lepšímu zvládnutí koronavirové pandemie by se nám hodilo trochu německého pedantství nebo jihokorejské disciplíny, říká ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Ministr kultury ve fasované modré roušce nás srdečně vítá. Podáním ruky, i když se to nedoporučuje, ale od čeho jsou v čase koronaviru dezinfekce. To ještě nevíme, že odpoledne míří na test na koronavirus. Zřejmě dopadl dobře – nikdo z chytré karantény nám po rozhovoru nevolal.

Krize, kterou prožíváme, je podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) testem naší kultury, tedy způsobu, jakým jsme schopni zvládat předsudky a nenávisti. A odhaluje mentální stereotypy, které nám brání k lepšímu vyladění informačních systémů a jejich komunikačního propojení, jež budou v životě s virem konkurenční výhodou. „Jižní Korea je strašně zajímavá země, ale byl bych nerad, aby Korejci byli před námi jenom proto, že dokážou lépe koordinovat krizovou komunikaci při virovém ohrožení,“ říká ministr Zaorálek, který slibuje i další finanční pomoc na živé umění.

Na pomoc kultuře jste chtěl 1,16 miliardy korun, dostal jste o 90 milionů méně. Spokojíte se?

V první řadě šlo o to, co patří do kultury a kde můžou pomoci jiné resorty. Ministerstvo kultury je tu bráno jako úřad, který se stará o veřejnou službu, který pomáhá neziskovému sektoru. V jiných zemích je to jinak, tam může ministerstvo zasahovat do kreativního průmyslu. Mně je tento směr blízký, to propojení s průmyslem a tvořivými obory, k tomu bychom mohli směřovat, ale dnes máme jinou roli a z toho jsem vycházel.

V první řadě jsme se snažili pomoci těm, kteří nevytvářejí…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?