Kremlík tvrdí, že mu nabídli úplatek 1,5 milionu korun. Obrátil se na BIS - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kremlík tvrdí, že mu nabídli úplatek 1,5 milionu korun. Obrátil se na BIS

čtk,
Kremlík tvrdí, že mu nabídli úplatek 1,5 milionu korun. Obrátil se na BIS
Zdroj: čtk

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) uvedl, že u zakázky na auditora mýtného systému mu nabídli úplatek 1,5 milionu korun. S informací se v polovině ledna, když byl ještě ve funkci, obrátil na Bezpečnostní informační službu (BIS), napsal s odvoláním na Kremlíka web SeznamZprávy.cz.

Právník Martin Janoušek, který podle Kremlíka úplatek nabídl, to popřel a ohlásil, že podá trestní oznámení pro pomluvu.

Server píše, že Kremlík dostal nabídku úplatku před Vánocemi při schůzce na ministerstvu od Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje mimo jiné společnost CGI, která zakázku na mýtného auditora získala. Mluvilo se podle serveru o tom, jestli ministerstvo dohled nad výběrem mýtného nakonec svěří státní firmě Cendis. „Nabídl mi úplatek,“ řekl Kremlík.

Babiš: O úplatku jsem nevěděl

O věci bývalý ministr informoval 14. ledna textovou zprávou ředitele BIS Michala Koudelku, píše web. Setkali se o den později a podle Kremlíka mu ředitel BIS slíbil, že o úplatku promluví s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a také s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Premiér SeznamZprávám napsal, že žádné informace o úplatku neměl.

„Můžu potvrdit, že jeden z členů vlády se obrátil na ředitele BIS s informací, že se údajně někdo pokusil podplatit. Pan ředitel Koudelka pana ministra upozornil, že by měl co nejrychleji tuto skutečnost oznámit orgánům činným v trestním řízení. Zároveň BIS začala připravovat aktivitu, při které by ve spolupráci se státním zastupitelstvím a Policií ČR zajistila potřebné informace,“ řekl mluvčí BIS Ladislav Šticha v České televizi.


Přečtěte si komentář: Jeden lid, jedna země, jeden vůdce, jedno ministerstvo


Při další schůzce s Janouškem se Kremlík na nabídku 1,5 milionu z prosince zeptal. Janoušek na zvukovém záznamu rozhovoru, na který se SeznamZprávy odvolávají, říká, že nemá nejmenší tušení. „Bylo mi strašně špatně a nevěděl jsem, o čem on mluví,“ řekl právník serveru.

V prohlášení Janoušek odmítl, že by úplatek 1,5 milionu nabízel. „Vladimír Kremlík chce obviňováním jiných vylepšovat svou poškozenou reputaci. Proti tomu se hodlám bránit a podám trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění,“ uvedl.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru napsal, že Kremlík podle jeho informací v případu údajného nabízení úplatku nepodal trestní oznámení. „Policie zahájila šetření z vlastní iniciativy,“ uvedl Hamáček. Bradáčová serveru Aktuálně.cz řekla, že Kremlík neučinil žádné oznámení u Vrchního státního zastupitelství v Praze ani u jiného orgánu činného v trestním řízení. Věc se ale vyšetřuje. „Na vámi uvedené věci již delší dobu spolupracujeme s BIS,“ uvedl pro Deník N bez dalších podrobností mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

ČSSD žádá vysvětlení

Koaliční sociální demokracie žádá vysvětlení po premiérovi. „Jak je možné, že ministr nevěděl, co se v jeho resortu děje? A proč se, pokud měl pochybnosti, neobrátil na policii? Jeho jednání je přinejmenším nelogické,“ napsala ČSSD na twitteru.

Ministerstvo dopravy se nakonec rozhodlo zakázku na supervizora mýtného systému zastavit. Kontrolu mýta stát nejspíš svěří státnímu podniku Cendis, oznámil v neděli na twitteru Kremlíkův nástupce ve funkci ministra dopravy Karel Havlíček (za ANO). Uvedl, že stát takto ušetří a bude mít mýtný audit pod větší kontrolou. Výsledek zakázky přitom během minulého týdne posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Kremlíka odvolal Babiš před koncem ledna, podle premiéra manažersky nezvládl situaci kolem zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze