Kreml poslal do Washingtonu zastánce tvrdé linie Anatolije Antonova - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kreml poslal do Washingtonu zastánce tvrdé linie Anatolije Antonova

, čtk,
Kreml poslal do Washingtonu zastánce tvrdé linie Anatolije Antonova
Zdroj: Wikimedia Commons (public domain)

Novým ruským velvyslancem ve Spojených státech byl jmenován Anatolij Antonov. Dosavadní náměstek ministra zahraničí Antonov je označován za přívržence tvrdé linie ve vztazích ke Spojeným státům. Ve funkci nahradil Sergeje Kisljaka, jehož jméno se v posledních měsících objevovalo v souvislosti s aférami kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Kisljak ukončil své diplomatické působení ve Washingtonu koncem července. Od té doby se o Antonovovi spekulovalo jako o jeho pravděpodobném nástupci. Antonov v minulosti zastával také funkci náměstka ministra obrany.

Šestašedesátiletý Kisljak, který byl ruským velvyslancem ve Spojených státech od roku 2008, se ocitl v centru pozornosti poté, co se jeho jméno objevilo v souvislosti s aférou kolem údajného ruského vměšování do loňských amerických prezidentských voleb. Poprvé o jeho stycích s lidmi kolem Trumpa média informovala po rezignaci prezidentova poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna. Ukázalo se, že Flynn o svých rozhovorech s ruským velvyslancem lhal.

Kvůli údajným zatajeným schůzkám s Kisljakem se do problémů dostal také ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Rovněž přes Kisljaka prý Trumpův zeť a poradce Jared Kushner domlouval zřízení tajného komunikačního kanálu s Kremlem.

K tématu čtěte více:

Sessions pod palbou. O kontaktech s Rusy ministr nejspíš lhal

Advokátka Veselnická je ochotna vypovídat v Senátu USA

Trumpův syn zveřejnil maily k angažovanosti Rusů v amerických volbách

Trump: Obama věděl o ruském vměšování do voleb

Trump: Sessions se zachoval nečestně. Měl jsem si vybrat někoho jiného

 Donald Trump