Koronavirová pandemie ovlivní i penzijní reformu, říká poradce krizového štábu Jurajda - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Koronavirová pandemie ovlivní i penzijní reformu, říká poradce krizového štábu Jurajda

,
Koronavirová pandemie ovlivní i penzijní reformu, říká poradce krizového štábu Jurajda
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Teď už skutečně jde jen o dny a týdny, kdy je třeba, aby stát pomohl firmám či nejohroženějším domácnostem, říká člen NERV a poradce krizového štábu Štěpán Jurajda.

Současná pandemie bude mít dopad i na zdánlivě vzdálené problémy české společnosti, jako je penzijní reforma. „Máme před sebou velkou díru ve státním rozpočtu. V podstatě se bavíme, jak tuto obrovskou díru rozložíme mezigeneračně. To je do velké míry jádro společenského rozhodování, které náš čeká,“ říká Štěpán Jurajda, profesor na CERGE-EI, jež je společným pracovištěm Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy.

Jurajda schvaluje vládní snahy podpořit ekonomiku masivními fiskálními stimuly tak, aby se ekonomika nerozpadla jako domino a kvůli pandemii nezkrachovaly zdravé firmy, které mají do budoucna plnit státní rozpočet. „Ale zároveň pokud prostředky nebudeme vydávat efektivně, pokud budou opatření příliš plošná nebo naopak budou zbytečně byrokratická, tak nás rozpočtové dopady takové neefektivity budou jednoho dne opravdu bolet,“ dodává akademik, jenž radí státu.

Většina lidí ještě příliš nepociťuje ekonomické dopady pandemie. Nezaměstnanost za březen zůstala nízká, to nejhorší nás teprve čeká. Jak velká podle vás tato krize bude?

Krize se ještě neprojevuje v číslech o nezaměstnanosti, ale už nám stoupla podzaměstnanost. V šetření Život během pandemie, které dělá sociolog Daniel Prokop ve spolupráci s iniciativou IDEA anti COVID-19, přes deset procent zaměstnanců říká, že jim byl zkrácen úvazek a další hlásí zkrácení benefitů, flexibilní složky mzdy a výpadky příjmů na dohodu a podobně. Těmto lidem poklesl příjem, ale ještě to není tak, že jsou plně nezaměstnaní a přijdou na úřad…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?