Konzervativci přišli o většinu. Mayová čelí výzvám k demisi

09. června 2017, 13:39 - čtk, red
09. června 2017, 13:39

Konzervativci premiérky Theresy Mayové sice vítězí v parlamentních volbách, ale nemohou získat většinu v nové sněmovně. Na prahu jednání o odchodu Británie z Evropské unie tak zemi hrozí politická nejistota. Mayová čelí výzvám k demisi. Předseda Evropské rady Donald Tusk připustil, že není zřejmé, kdy začnou jednání o britském odchodu z EU.

Vládnoucí strana premiérky Mayové ztratila šanci na zisk parlamentní většiny, se kterou po vyhlášení mimořádných voleb počítala.

Výsledky voleb jsou pro konzervativce šokující a politický osud Mayové visí na vlásku, napsala agentura Reuters. K jejímu odchodu vyzývají opoziční labouristé, zvážit svou pozici by premiérka měla i podle mnohých konzervativců.

Pokud by Mayová post ministerské předsedkyně skutečně opustila, byl by po 11 měsících ve funkci její mandát ve Spojeném království nejkratší za posledních sto let. V Londýně se už podle britských médií hovoří o ministryni vnitra Amber Ruddové jako o budoucí vůdkyni konzervativců. Ruddová svůj poslanecký mandát obhájila, i když jen těsně.

Ze 650 poslaneckých míst má Konzervativní strana na svém kontě podle BBC 317 mandátů, labouristé 261. Podle agentury AP už poslanecké křeslo ztratilo několik ministrů nynější vlády.

Podle politologa Stevena Fieldinga z Nottinghamské univerzity autorita Mayové nebývalým způsobem klesla. „Kdyby dostala většinu, o niž usilovala, stala by se politickým kolosem. Nedostala ji a její role je minimální. Je to premiérská zombie,“ řekl Fielding agentuře AP.

Průběžné výsledky (647 z 650 křesel)
Hlasy v % Křesla
Konzervativní strana 42,4 317
Labouristická strana 40,1 261
Skotská národní strana 3,1 35
Liberální demokraté 7,3 12
Stana nezávislosti Spojeného království 1,9 0
Strana zelených 1,6 0

Zdroj: BBC

Opozice vyzývá Mayovou k demisi

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn už vyzval premiérku Theresu Mayovou, aby podala demisi. Výsledek své strany ve volbách označil za „neuvěřitelný“. „Lidé volili naději,“ dodal. Sama Mayová nicméně prohlásila, že se konzervativci pokusí zajistit Británii potřebnou stabilitu.

Vůdkyně skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová připustila nespokojenost s výsledky vlastní strany, která oproti volbám v roce 2015 ztratila 19 křesel v Dolní sněmovně a získala 35 mandátů. Volby se podle ní nicméně staly pohromu pro Mayovou, která prý přišla o veškerou autoritu a důvěryhodnost.

Bývalá ministryně vnitra Mayová, která podle všeobecně rozšířeného názoru doplatila na nevýraznou kampaň, v níž předvedla několik názorových obratů, má kvůli překvapivému výsledku výrazně slabší pozici v rámci vlastní strany. Jedním z jejích cílů bylo uvolnit si pro brexitové vyjednávání ruce svázané tlakem krajně konzervativního křídla strany požadujícího co nejtvrdší přístup k Bruselu. Nyní však v parlamentu bude muset spoléhat na podporu některé z dalších stran - očekává se, že to budou severoirští unionisté - a může čelit velkým problémům při nespokojenosti prakticky jakéhokoli poslance z řad její názorově nejednotné strany.

Ve volbách neuspěla ani Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP). Její předseda Paul Nuttall posléze rezignoval a prohlásil, že po volebním „kolapsu“ musí strana vstoupit do nové éry.

Bez dohody s EU?

V Británii panují obavy, že očekávané složité vyjednávání o podpoře vlády může ohrozit termín 19. června, na který si Mayová naplánovala ostrý start vyjednávání s unií. Vzhledem k tomu, že část dvouleté vyjednávací lhůty již ztratila vypsáním voleb a v případě slepé vyjednávací uličky není vyloučena možnost opakovaných voleb, mluví se v Londýně čím dál hlasitěji o možnosti, že dohoda s EU nebude vůbec.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici řekl rozhlasové stanici Europe 1, že výsledek britských voleb bude mít vliv na „ducha“ vyjednávání o brexitu. Vyloučil ale, že by volební verdikt vedl k odkladu samotných rozhovorů o brexitu. „Harmonogram není alternativní,“ upozornil Moscovici.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes připustil, že nyní není zřejmé, kdy začnou jednání o odchodu země z EU. Upozornil, že je ale jasný termín konce těchto rozhovorů a varoval před tím, aby se v důsledku jejich nezvládnutí obě strany rozešly bez dohody.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v Praze serveru Politico řekl, že EU je na začátek rozhovorů připravena a on osobně doufá v brzké sestavení nové britské vlády. „Nemyslím, že věci jsou teď jednodušší, ale připraveni jsme,“ uvedl. Pro list Süddeutsche Zeitung ale doplnil, že nevěří v brzký začátek rozhovorů.

Zeman: Mayové se riziko nevyplatilo
Evropa a svět potřebují silnou Velkou Británii, důležité je, aby v zemi po předčasných parlamentních volbách vznikla akceschopná vláda, uvedl prezident Miloš Zeman. Britské premiérce Therese Mayové se podle něj nevyplatilo zbytečné riziko.

„Theresa Mayová podstoupila zcela zbytečné riziko, které se nevyplatilo,“ citoval prezidenta na twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Stejně jako další čeští vládní i opoziční politici Zeman považuje za zásadní, aby v Británii brzo vznikla stabilní vláda připravená na vyjednávání o brexitu. „Důležité je, aby byla sestavena akceschopná vláda. Evropa a svět potřebují silnou Velkou Británii,“ citoval prezidenta Ovčáček.

Dále čtěte:

Závěr kampaně: Mayová je pro oslabení lidských práv kvůli deportaci radikálů

Mayová: Británie byla k extremistům příliš tolerantní

Británie volí. Mayová nemá křeslo jistéSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co si pojistit před cestou do zahraničí?
Šmejdi v energetice lákají do aukcí nebo na dárky. Lidé platí tisíce korun
Otec dětí odmítá platit výživné. Co můžete dělat?
6 zásadních rozdílů mezi předčasným důchodem a předdůchodem
Kolik peněz si vyděláte, až odjedete na dovolenou?
Auta
Cena za rychlost: Kde dostanete nejlepší čas 0-100 km/h za…
Tatra 700: Poslední osobní Tatrovka byla ve své době nejrychlejším českým autem
Aféra Dieselgate: Německé úřady zadržely šéfa automobilky Audi
Nové Suzuki Jimny je takový malý a levný Mercedes-Benz třídy G
Pět vozů značky Škoda, ze kterých budou dobré a spolehlivé ojetiny
Technologie
AMD: APU budou mít nové ovladače méně často, aktualizace jen jednou za tři měsíce
Proč kopačky Lionela Messiho vypadají na různých televizorech jinak?
Zprávy pro Android přináší posílání SMS z počítače a snadné kopírování bezpečnostních kódů
Microsoft je s April Updatem spokojený, takže opatrnější řízená distribuce končí
Konference mDevCamp 2018 propojila vývojářskou komunitu a nabídla přes 20 přednášek [report]
Hry pro příležitostné hráče