Konsolidační agentura 2.0. Stát chce získat kontrolu nad příjemci úvěrů z programu Covid III - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Konsolidační agentura 2.0. Stát chce získat kontrolu nad příjemci úvěrů z programu Covid III

,
Konsolidační agentura 2.0. Stát chce získat kontrolu nad příjemci úvěrů z programu Covid III
Zdroj: čtk

Budeme do bank chodit kontrolovat, koho úvěrují, říká k programu Covid III šéf ČMZRB Jiří Jirásek.

Když tam zahučí 150 miliard, pořád se to vyplatí. I tak by se dala shrnout slova ministryně financí Aleny Schillerové k záručnímu programu Covid III. Na ten má jít v rámci státní garance za úvěry komerčních bank právě zmíněná částka a Schillerová tvrdí, že i kdyby stát nakonec musel proplatit všechny garance za nesplacené úvěry, stále by to pro stát i ekonomiku bylo výhodné.

Program označovaný jako Covid III schválili před dvěma týdny poslanci a o jeho podobu se ve sněmovně strhla velká bitva. Má jít o další formu podpory firmám v rámci boje s ekonomickými následky vládních nařízení kvůli omezení šíření viru SARS-CoV-2.

Na rozdíl od předcházejících dvou programů, kdy stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) rozhodoval či spolurozhodoval o tom, kdo úvěr nebo záruku získá, nyní je to zcela mimo jeho kontrolu. Rozhodovat o tom budou komerční banky. Od státu dostanou přidělený balík 150 miliard korun, které mohou použít na záruky. Kolik která banka ze 150 miliard získá, vypočítá ČMZRB dle tržního podílu, který mají jednotliví hráči v sektoru firemního financování. Individuální záruky zůstávají vysoké (viz box).

Jak funguje Covid III
Celková výše státních záruk v tomto programu má být 150 miliard korun, což by mělo pokrýt úvěry v objemu téměř pět set miliard korun. Stát poskytne individuální bankovní záruku na úvěr, který poskytne komerční banka. Výše záruky bude devadesátt procent u firem do 250 zaměstnanců a 80…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?