Konec vládní krize: Zeman jmenuje Pilného ministrem financí

19. května, 14:35 - čtk
19. května, 14:35

Prezident Miloš Zeman nemá námitky proti návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), aby se poslanec Ivan Pilný (ANO) stal novým ministrem financí. Jeho jmenování lze očekávat příští týden, uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Oznámení Hradu uvítali Sobotka i končící ministr financí Andrej Babiš (ANO). Pilný už má naplánované schůzky s náměstky na ministerstvu.

„Vítám, že Hrad dnes reagoval na moji opakovanou výzvu k dodržování ústavy, a doufám, že prezident už bude konat v souladu s pravidly,“ uvedl Sobotka na twitteru. Návrh na odvolání Babiše z funkce ministra financí i místopředsedy vlády podal Zemanovi 5. května, Pilného na ministerstvo navrhl po středečních schůzkách s Babišem a s dotyčným poslancem.

Podle Babiše je schválení nominace Pilného Zemanem „skvělá zpráva“. Vládní krize je u konce a dál už nebude otravovat lidi, sdělil Babiš.

Sobotka prezidentovo rozhodnutí jmenovat Pilného uvítal

Zprávu uvítal i předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, podle něhož se uklidňuje situace na politické scéně i ve Sněmovně. Faltýnek rovněž uvedl, že Zeman se ještě bude scházet s Pilným i s Babišem. Končící ministr ani jeho nástupce ale zatím žádný termín schůzky se Zemanem dohodnutý nemají.

Faltýnek rovněž vyjádřil přesvědčení, že Zeman reaguje na návrh změn ve vládě v nejbližším možném termínu, protože se ve čtvrtek krátce po půlnoci vrátil z cesty do Číny. Sobotka se v pondělí sešel s ústavními právníky, aby si nechal připravit návrh kompetenční žaloby na prezidenta, pokud by Zeman otálel s přijetím návrhů na výměnu ministra financí.

Pilný prohlásil, že už má naplánované schůzky se dvěma resortními náměstky. Ředitele Finanční správy Martina Janečka, který je pod tlakem kvůli sporům o kontrolu jednokorunových dluhopisů, neodvolá. Chce s ním ale probrat některé jeho mediální výroky.

Pilný také uvedl, že nemá problém s návrhem rozpočtu na příští rok, který mu chce Babiš předat s návrhem schodku 50 miliard korun. Návrh přitom kritizovala pravicová opozice, deficit považuje vzhledem k dobré ekonomické situaci země za příliš vysoký.


Čtěte komentář:

ČSSD se topí v Babišových dluhopisech

Dále čtěte:

Zaorálek chce se Zemanem probrat výrok o likvidaci novinářů. Bonmot mohl Česku uškodit

14 důvodů, proč by Andrej Babiš neměl být ministrem financí


Sobotka akceptoval Pilného nominaci ve středu, předtím odmítl návrhy hnutí ANO, podle kterých měli být Babišovými nástupci v čele ministerstva dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Vyčítal jim přílišnou blízkost k Babišovi či jeho někdejšímu holdingu Agrofert. Brabec by se měl místo Babiše stát místopředsedou vlády.

Premiér v minulých dnech Zemana vyzýval, aby konal podle ústavy bez zbytečného odkladu. Řešení vládní krize původně Zeman odkládal kvůli své cestě do Číny. Babiš naznačil, že v čele ministerstva by mohl skončit ke konci května, na což ve čtvrtek odkazoval i Hrad. „Časový rámec je tedy zřejmý,“ napsal ve čtvrtek Ovčáček.

Připomeňte si průběh vládní krize:

2. května

- Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že kvůli nejasnostem kolem podnikání a majetkových poměrů Andreje Babiše (ANO) podá do konce týdne demisi celé vlády. Dodal, že pokud by Babiše jen odvolal z funkce ministra financí, šéfovi hnutí ANO by to do voleb umožnilo hrát roli mučedníka. Řekl také, že nevylučuje vypsání předčasných voleb.

- Podle vicepremiéra, ministra financí a předsedy koaličního hnutí ANO Babiše by nejlepším řešením bylo, aby vláda dovládla v demisi do řádných parlamentních voleb.

- Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl, že lidovci by předčasné volby považovali za nešikovné.

3. května

- Prezident Zeman jednal s Babišem a prvním místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem. Šéf ANO prezidentovi sdělil, že ANO s demisí kabinetu nesouhlasí, podle Babišových slov byl Zeman připraven přijmout demisi vlády. Chovanec po své schůzce řekl, že ČSSD ani Zeman nechtějí úřednickou vládu a že Sobotka nelpí na funkci premiéra. Vedení ČSSD oznámilo, že trvá na tom, aby Babiš nebyl členem příští vlády, pokud vznikne na základě nynější koalice.

- Situaci kolem vlády ovlivnilo zveřejnění nahrávek Andreje Babiše, na jedné z nich se s novinářem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem baví o zveřejňování kompromitujících materiálů. Premiér Sobotka řekl, že nahrávky dokazují, že Babiš veřejně lhal, když tvrdil, že svá média neovlivňuje. Nahrávky později zmínil mezi důvody pro Babišův odchod z vlády. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě.

4. května

- Sobotka dopoledne oznámil, že na Hradě požádá o termín ve druhé polovině května, kdy chce formálně podat demisi. Odpoledne chtěl Zemana seznámit s plánem ČSSD na řešení krize a s analýzou zpochybňující některé Babišovy kroky.

- Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek řekl, že podle Sobotky jsou on nebo ministr Chovanec (oba ČSSD) nejpravděpodobnějšími kandidáty na místo premiéra, pokud by Zeman dal sociální demokracii šanci složit novou vládu.

- Zeman jednal s předsedou lidovců Bělobrádkem. Shodli se, že nechtějí úřednickou vládu ani předčasné volby.

- Úvod schůzky Sobotky se Zemanem provázel konflikt. Premiér dorazil na Hrad bez demise, prezident však nechal připravit sál, jako by premiér demisi přinesl. Zeman opustil sál, v němž oba promluvili k novinářům, dříve než Sobotka domluvil.

- Zeman řekl, že současná koaliční vláda by měla dovládnout do říjnových sněmovních voleb a jediný, kdo by ji měl opustit, je Sobotka. V čele staronové vlády by podle něj měl stát znovu politik ČSSD (zmínil Zaorálka a Chovance), nevyloučil ani to, že by premiérem mohl jmenovat Bělobrádka.

5. května

- Sobotka řekl, že nebude podávat demisi, protože Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl odejít pouze premiér. Takový výklad by podle Sobotky nevyřešil příčinu vládní krize, za níž označil Babišovy skandály. Sobotka proto poslal Zemanovi návrh na odvolání ministra financí k 9. květnu. Hrad žádost zpochybnil a uvedl, že Zeman plánuje rozhodnout až po návratu z Číny.

- První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že ministři za ANO by měli zůstat ve vládě i v případě Babišova odvolání.

- Třetina senátorů vydala prohlášení kritizující prezidenta za znevažování ústavy během vládní krize.

6. května

- Sobotka obvinil Babiše, že vytvořil „mocenský pakt“ se Zemanem. Babiš uvedl, že Sobotka vytvořil pakt s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem a že porušuje koaliční smlouvu.

7. května

- Sobotka obvinil Zemana, že opustil nadstranický přístup a straní hnutí ANO.

- Babiš nepřišel na televizní diskusi v ČT. Na facebooku uvedl, že by proti němu bylo pět lídrů parlamentních stran a moderátor. Ve zdůvodnění také uvedl, že na funkci ministra financí nelpí, ale boj proti svým politickým soupeřům nevzdá. Na internet také napsal, že schůzkou s novinářem Přibilem udělal chybu a že to byla předem zorganizovaná provokace.

8. května

- Prezident řekl, že se do situace kolem návrhu na odvolání Babiše vloží po návratu z Číny, tedy po 18. květnu. Po schůzce s Babišem prezident řekl, že návrh na jeho odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou. K právoplatnému odvolání by proto bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy, oznámil mluvčí Hradu. Prezident kritizoval i to, že nedostal návrh na Babišova nástupce. Sobotka poté vyzval Zemana, aby respektoval ústavu.

9. května

- Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) oznámila, že podá k 31. květnu demisi. Nechce poskytovat Babišovi záminku k tomu, aby odváděl pozornost od svých problémů. K odstoupení ji vyzývali někteří politici kvůli kauze sportovních dotací.

- Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) řekl, že pokud Zeman do týdne neodvolá Babiše, jeho kritici v Senátu navrhnou nejpozději v úterý 16. května projednání ústavní žaloby na hlavu státu.

10. května

- Hnutí ANO na koaličním jednání vyzvalo ČSSD, ať vypoví koaliční smlouvu. Sociální demokraté to odmítli. Babiš vyloučil, že by rezignoval, ANO však přišlo i s návrhem, že by Babiše mohla vystřídat jeho náměstkyně Alena Schillerová.

- Šéf senátorů ČSSD Petr Vícha řekl, že Sobotka chce podat kompetenční žalobu na Zemana, pokud hlava státu neodvolá Babiše po návratu z Číny.

- Zeman svolal do Liberce schůzku se zástupci koalice, na které předložil své návrhy na řešení krize. Schůzka řešení nepřinesla, ČSSD a KDU-ČSL trvaly na odchodu Babiše z vlády.

- Sněmovna přijala usnesení, ve kterém konstatovala, že Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů.

- Konala se řada demonstrací, na nichž lidé především žádali, aby Zeman respektoval ústavu a odvolal Babiše.

11. května

- Zeman oznámil, že podá podnět k Ústavnímu soudu, ve kterém požádá o výklad, zda je prezident za všech okolností povinen odvolat ministra, pokud o to požádá premiér.

- ANO navrhlo premiéru Sobotkovi jako případnou nástupkyni ministra financí Babiše Schillerovou a povýšení ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) na vicepremiéra.

14. května

- Premiér Sobotka svolal koaliční radu na 18. května, hnutí ANO ale oznámilo, že požádá o dřívější termín.

- Zeman z Číny oznámil, že by Schillerovou jako ministryni financí akceptoval, pokud by byla kandidátkou hnutí ANO.

15. května

- Premiér Sobotka odmítl náměstkyni Schillerovou do funkce ministryně financí a odmítl i návrh, aby se Babišovým nástupcem stal dosavadní ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Premiér to zdůvodnil jeho vazbami na koncern Agrofert. Babiš premiérovo rozhodnutí kritizoval a uvedl, že kdyby ministerstvo financí měl dočasně řídit premiér, nebo někdo za ČSSD, považoval by to za konec koaliční spolupráce.

16. května

- Sobotka řekl, že sociální demokracie uvažuje o vlastním kandidátovi na prezidenta, mezi dosavadními adepty prý nevidí levicového uchazeče, který by se postavil mocenskému paktu mezi Zemanem a Babišem.

17. května

- Hnutí ANO navrhlo do čela ministerstva financí dosavadního předsedu sněmovního hospodářského výboru Ivana Pilného, premiér s touto nominací souhlasil.

19. května

- Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na facebooku napsal, že Zeman nemá námitky proti tomu, aby novým ministrem financí stal Pilný. Jmenování lze očekávat během příštího týdne.


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít