Konec obchodní války v nedohlednu. Dohoda s Čínou by mohla počkat do prezidentských voleb, uvedl Trump - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Konec obchodní války v nedohlednu. Dohoda s Čínou by mohla počkat do prezidentských voleb, uvedl Trump

, čtk,

Obchodní dohoda mezi Washingtonem a Pekingem by mohla být uzavřena až po prezidentských volbách ve Spojených státech, které se uskuteční v listopadu příštího roku. Uvedl to americký prezident Donald Trump. Podle agentury Reuters tak podkopal naděje na rychlé vyřešení obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa, který má negativní dopady na globální hospodářství.

„Nemám žádný konečný termín,“ řekl dnes k obchodní dohodě Trump v Londýně, kam přicestoval na summit NATO. „Domnívám se, že z některých hledisek je lepší počkat na dobu po volbách,“ dodal.

Trumpovy výroky měly negativní dopad na evropské akcie i na kurz čínského jüanu. Panevropský akciový index STOXX 600 tak kolem poledne ztrácel zhruba 0,1 procenta, zatímco před Trumpovými slovy si připisoval kolem půl procenta.

Věříte v brzký konec obchodní války mezi USA a Čínou?

Trumpova slova v průběhu dne ještě podtrhl americký ministr obchodu Wilbur Ross, když řekl, že počkat s podpisem obchodní smlouvy na období po prezidentských volbách oslabí pozici Pekingu. „Tím odstraníme ze stolu něco, o čem si mohou myslet, že jim dává nějakou páku v jednáních,“ řekl ministr v rozhovoru na finanční televizi CNBC.

Ross také poznamenal, že nová vlna cel na dovoz z Číny vstoupí podle plánu v platnost 15. prosince, pokud nevznikne nějaký důvod k jejich odkladu. Tím by mohl být významný pokrok v dosavadních rozhovorech. Ministr očekává, že jednání s Pekingem budou pokračovat, žádné schůzky na vysoké úrovni ale teď v plánu nejsou.


Zbytečné lety do Pekingu: čeští vývozci se dobře prosazují jinde

 Ilustrační foto


Spojené státy a Čína spolu už od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu v listopadu agentuře Reuters řekli, že USA a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až příští rok. Původně se přitom předpokládalo, že tato dílčí dohoda bude podepsána do konce listopadu.

Dále čtěte:

Obchodní válka: Čína oznámila odvetná cla, Trump vyzval americké podniky k přesunu výroby

Trumpova cla na čínský dovoz zaplatí Američané, tvrdí Fed

Obchodní válka Číny s USA může přerůst v ozbrojený konflikt, varuje Kissinger

Čína obchodní dohodu s USA chce, je ale připravena k odvetě, vzkazuje Si Ťin-pching

Ohodnoťte tento článek
Diskuze