Koncesionářské poplatky jako přežitek? V Británii zuří válka o BBC - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Koncesionářské poplatky jako přežitek? V Británii zuří válka o BBC

,
Koncesionářské poplatky jako přežitek? V Británii zuří válka o BBC
Zdroj: Shutterstock

Britský premiér Johnson chce zrušit koncesionářské poplatky. BBC kontruje úpravou stávajícího modelu.

Když před dvaceti lety Greg Dyke nastoupil do čela BBC jako její generální ředitel, nechtěl o žádné úpravě koncesionářských poplatků ani slyšet. Model veřejného financování nejstaršího veřejnoprávního média na světě pro něj byl svatý.

„Neexistuje žádná jiná alternativa,“ prohlašoval ještě v roce 2002. Dnes má úplně jiný názor. Najednou tvrdí, že v roce 2020 už by nikdo s něčím tak hloupým, jako je poplatek za užívání televizního přístroje, rozhodně nepřišel.

Dykeův postoj k poplatkům možná zrcadlí politický vývoj jeho osobnosti. Někdejší nejvlivnější postava mediálního světa v Británii se od původního zaníceného fanouška Blairovy Labouristické strany přeměnila ve spolupracovníka konzervativců. A v rámci Konzervativní strany není Dyke rozhodně jediný, kdo považuje koncesionářské poplatky v době nekonečného internetu a placených služeb typu Netflix za přežitek.

Brexit Bashing Corporation

Odpor vůči současnému modelu financování etalonu médií veřejné služby vede především britský premiér Boris Johnson, který BBC nemůže odpustit občasné podceňování zastánců brexitu v posledních letech a velice rád ji přezdívá Brexit Bashing Corporation (organizace hanobící brexit). Vláda už na začátku února varovala BBC, že do roku 2022 může dekriminalizovat neplacení poplatků. Tím se stanou de facto dobrovolné. A po roce 2027, kdy by mělo dojít k úpravě zakládací charty, tedy jakýchsi podmínek fungování BBC, může médium o příjem z poplatků přijít úplně.

Poplatek, který se od začátku dubna zvýšil o tři na konečných 157,50 libry (asi pět tisíc korun) ročně, generuje necelé čtyři miliardy liber (skoro 126 miliard korun) za rok…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?