Komunisté přijdou zkrátka. Vláda jejich snahu o zrušení lustračního zákona pravděpodobně nepodpoří - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Komunisté přijdou zkrátka. Vláda jejich snahu o zrušení lustračního zákona pravděpodobně nepodpoří

ČTK,
Komunisté přijdou zkrátka. Vláda jejich snahu o zrušení lustračního zákona pravděpodobně nepodpoří
Zdroj: čtk

Zrušení takzvaného lustračního zákona, jak opětovně navrhla KSČM, vláda před zákonodárci zřejmě nepodpoří. Zákon sleduje podle podkladů pro pondělní schůzi kabinetu ANO a ČSSD legitimní cíl ochrany demokratického státu. Ministři by se tak měli k předloze postavit záporně. V minulosti snahy komunistů o konec lustračního zákona úspěšné nebyly.

Předkladatelé tvrdí, že zákon přijatý po pádu socialismu v někdejším Československu vychází z presumpce viny a omezuje občanská práva. Podle vládních legislativců však protiústavní není. „Úprava lustračního zákona nemá povahu trestní normy a nezakládá žádnou odpovědnost, stanoví pouze předpoklad pro výkon některých funkcí ve státní správě a dalších institucích,“ stojí v předběžném stanovisku, které vláda pošle po schválení zákonodárcům.

V připomínkovém řízení se proti zrušení zákona vyslovila všechna ministerstva, která se k návrhu vyjádřila. Jen Nejvyšší státní zastupitelství kabinetu doporučilo zaujmout k předloze neutrální stanovisko, protože se podle něho jedná o politickou, nikoli věcnou záležitost.

Se zrušením lustračního zákona nesouhlasí například politici opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Piráti už předložili pozměňovací návrh, podle kterého by se norma opět vztahovala i na členy vlády. Ti z ní byli vyškrtnuti v minulém volebním období novelou tehdejší koalice ČSSD, ANO a lidovců.

Lustracemi chtěli poslanci ochránit nově utvářené demokratické instituce před vlivem například funkcionářů někdejší Komunistické strany Československa, příslušníků Lidových milic a zejména komunistické Státní bezpečnosti (StB) a lidí s ní spjatých. Naposledy Sněmovna zamítla komunistický návrh na zrušení lustračního zákona v předchozím volebním období. Je otázkou, zda současnou předlohu KSČM stihne Sněmovna do konce volebního období projednat. Komunisté vládu ANO a ČSSD v dolní komoře tolerují.

Čtěte také:

KSČM bude dál podporovat vládu, rozhodli delegáti

KSČM odmítá řešit Ondráčkovu cestu do Doněcka. Filip poukázal na „sexuální výlet“ Pirátů

Zeman poděkoval KSČM za podporu vlády. Její pád by ale byl možností pro obměnu kabinetu, říká Filip