Komentář: Vyschlé mozky - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Komentář: Vyschlé mozky

,
Komentář: Vyschlé mozky

Hlavní symptom čínské chřipky: zapomnětlivost.

Buch, buch, buch, je někdo doma? Člověk sledující maratón tiskových konferencí, brífinků, proslovů a pořadů má stále větší nutkání zabouchat na televizní obrazovku, aby se ti na druhé straně probrali a vzpamatovali. Ze slov našich politiků a dalších autorit je totiž zřejmé, že úplně zapomněli, že čínská chřipka není tím jediným, na co by měli soustředit úsilí.

Z hlediska bezpečnosti a vůbec základní existence České republiky je mnohem zásadnější konečně vymyslet a spustit plán boje proti suchu a trvalému nedostatku vody. Ve vší úctě k obětem současné pandemie, ať už pochází z čínského netopýra, nebo rozbité zkumavky, pro obyvatele Čech, Moravy a Slezska jsou daleko nebezpečnější vyschlé studny, prázdné vrty s podzemní vodou a půda připomínající spíše písek než hlínu. Pandemie jednou odejde, ale sucho tu bude s námi pořád.

Jsou opatření státu pro boj se suchem dostatečná?

V té souvislosti zaráží především hibernace ministerstva životního prostředí, které už několik týdnů připomíná brouka ležícího na zádech. Přestože resortu kontinuálně od ledna 2014 vládne jeden ministr (Richard Brabec, kdyby náhodou někdo zapomněl) a měl už tak šest let na to, aby vypracoval a spustil nějakou koncepci, nic se neděje.

A čínská chřipka – nejen Brabcovi – teď poskytuje dobré alibi, proč dlouhodobé potíže přehlížet. Jenže H2O, i kvůli extrémně malé zásobě sněhu z letošní zimy, není. Jen pro srovnání – k 30. březnu činilo množství vody uložené ve sněhu jen 221 milionů kubíků, což je zhruba třetina objemu orlické přehrady.

Co se musí stát, aby se politici konečně probrali a uvědomili si, že je třeba ihned změnit styl hospodaření s půdou a masivně oživovat krajinu, aby dokázala udržet vláhu? Tiskové konference „čau lidi“ u vyschlých studen nebo cisteren s vodou rozhodně nejsou řešením, jak zastavit probíhající proměnu Česka v zemi bez vody.