Koaliční rada jedná o složení vlády bez Babiše. Na večer se chystají demonstrace - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Koaliční rada jedná o složení vlády bez Babiše. Na večer se chystají demonstrace

, čtk,
Koaliční rada jedná o složení vlády bez Babiše. Na večer se chystají demonstrace

Ve Strakově akademii se ráno sešli lídři koaličních stran, aby hledali východisko ze současné vládní krize. ČSSD trvá na konci ministra financí Andreje Babiše (ANO), jehož odvolání navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na večerní hodiny se chystají v několika městech demonstrace namířené proti Babišovi, Zemanovi a na podporu dodržování ústavy.

Koaliční radu svolal Sobotka minulý týden poté, co oznámil demisi kabinetu. Během týdne však vyšlo najevo, že prezident by mohl k demisi kabinetu přistoupit tak, že skončí pouze Sobotka. To by podle premiéra nevyřešilo hlavní problém, kvůli němuž demisi ohlásil, tedy nesrovnalosti v Babišových příjmech, podnikání a daních. V pátek proto místo demise navrhl Babišovo odvolání.


O postoji senátu se dočtete zde:

Zeman má týden, pak na něj v Senátu navrhnou ústavní žalobu

 Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka


Proti tomu se však staví hnutí ANO, jehož předseda Babiš důvody ke svému odvolání nevidí. Prezident, kterému Sobotka odvolání ministrů navrhuje, v pondělí začal argumentovat tím, že k odvolání ministra je podle koaliční smlouvy třeba souhlas předsedy strany, která ho zastupuje. ČSSD a KDU-ČSL relevanci smlouvy v otázce změn na základě ústavy odmítají.

Demonstrace proti Babišovi svolavatelé chystají v 7 městech

Kvůli dění v posledních týdnech se chystá na večer několik demonstrací. Názvem „Proč? Proto!“ reagují svolavatelé na inzerát, který Babiš nechal zveřejnit ve většině deníků poté, co Sobotka ohlásil demisi kabinetu. Šéf hnutí ANO na nich měl zalepená ústa a v textu nadepsaném „Proč?“ se ptal například na to, proč se ho ČSSD snaží dostat z vlády a umlčet. V 18:00 se mají sejít lidé v Praze, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Liberci a Zlíně.

Dále čtěte:

Zapomeňte na vládní krizi. Tu největší řeší ODS s TOP 09

Od redaktora jsem živý policejní spis nedostal, tvrdí Babiš


Ohodnoťte tento článek
Diskuze