Kia kaha! Buď silný! Maorové na Novém Zélandu už se nespokojí s málem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kia kaha! Buď silný! Maorové na Novém Zélandu už se nespokojí s málem

,
Kia kaha! Buď silný! Maorové na Novém Zélandu už se nespokojí s málem
Zdroj: Shutterstock

Představitelé Waikato-Tanui, jednoho ze čtyř největších maorských kmenů, usilovali o odstranění bronzové skulptury „prokletého“ Brita, kapitána Johna Fanea Charlese Hamiltona, od roku 2013. Tehdy byla umístěna na Občanském náměstí v centru stosedmdesátitisícového města Hamilton. Pohled na velitele lodi HMS Esk, který sváděl v 19. století tvrdé boje s jejich předky, je přiváděl k zuřivosti. „Vrah! Nemá tady co pohledávat,“ křičeli.

Akt nakonec proběhl důstojně, za mírného potlesku zúčastněných. Soše nezkřivili vlas. Měla štěstí, na rozdíl od soch jiných historických postav, které nyní ve světě ve jménu hnutí Black Lives Matter mizejí z veřejných prostranství.

Avšak tím to pro Maory neskončilo. Chtějí více, stejně jako černoši v jiných částech světa. „Žádáme nové jméno!“ Čtvrté největší novozélandské město Hamilton ležící na břehu řeky Waikato by se mělo nově jmenovat Kirikiriroa (Dlouhý úsek štěrku). Podle jedné z mnoha maorských vesnic, které zde dříve stály.

Novozélandský tisk už zdobí titulky: „Bye Hamilton, hello Kirikiriroa.“ Bude premiérka země, která odsud pochází, uvádět ve svém životopisu nové rodiště?

Stále na okraji

Hrdí bojovníci s kopími v krojích v maorské vesnici Tamaki nedaleko Rotoruy, řidiči kamionů a autobusů, rybáři, farmáři, dělníci na stavbách, ale i deprimovaní ubožáci zmožení levným alkoholem a drogami, rozvalení na dekách na hlavních třídách měst – tak jsme je potkávali.

\"\"

A to i v Aucklandu, kde leželi třeba na výstavní třídě Queen Street ve stínu 220 metrů vysokého Skytoweru, nebo v přístavu u Princess Wharf. Nešlo si jich nevšimnout. Byli často hluční,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?