Kdy se otevřou vnitřní hranice EU? Řada zemí by to ráda stihla před začátkem letní turistické sezóny - Euro.cz

Přihlášení

Kdy se otevřou vnitřní hranice EU? Řada zemí by to ráda stihla před začátkem letní turistické sezóny

ČTK,
Kdy se otevřou vnitřní hranice EU? Řada zemí by to ráda stihla před začátkem letní turistické sezóny
Zdroj: Rasch Jan/Euro

Země Evropské unie chtějí postupné otevírání vnitřních hranic koordinovat a přistupovat k němu až v případě příznivého vývoje šíření nemoci covid-19. Shodli se na tom dnes ministři vnitra členských zemí EU na videokonferenci věnované zejména očekávanému rušení koronavirových omezení. Nejprve by mělo dojít na oblasti se srovnatelně nízkým rizikem šíření viru, řekl chorvatský ministr vnitra.

Prezidenti a premiéři unijních zemí minulý čtvrtek podpořili plán Evropské komise na postupné a vzájemně sladěné uvolňování restrikcí, které jednotlivé státy zavedly v rámci prevence šíření koronaviru. Brusel v této cestovní mapě doporučil, aby státy postupně nahradily nouzové stavy cílenými opatřeními v podobě plošného testování či chytré karantény. V případě dlouhodobějšího příznivého vývoje počtu nakažených by podle komise mohly země koordinovaně přistoupit k otevírání vzájemných vnitřních hranic, po němž by teprve mělo následovat otevření vnějších hranic unie.

„Omezení budou rušena postupně a nejprve v oblastech se srovnatelně nízkým rizikem opětovného rozšíření viru,“ prohlásil po dnešním jednání chorvatský ministr vnitra Davor Božinović, jehož země ministerským radám předsedá. Většina kolegů podle něho nabádala k opatrnosti a nehodlá rušení kontrol nijak uspěchat.

Zdraví na prvním místě

Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová podotkla, že koordinace rušení hraničních kontrol neznamená, že změna nastane ve všech zemích najednou, ale že je sousedé budou mezi sebou ladit a také se o krocích dopředu informovat. Brusel zdůrazňuje, že opatření týkající se ochrany veřejného zdraví jsou plně v kompetenci členských zemí, avšak neměla by narušit fungování jednotného trhu. Komise se chce vyhnout opakování situace z poloviny března, kdy nekoordinované zavádění kontrol způsobilo mnohahodinové fronty na hranicích, kvůli němuž vázlo zásobování nákladní dopravou.

„Všichni chceme, aby omezení na hranicích trvala co nejkratší dobu, nesmí to však být na úkor zdraví našich občanů,“ uvedl po jednání náměstek českého ministra vnitra Jakub Kulhánek, který na videokonferenci zastupoval ministra Jana Hamáčka.

Návrhy konkrétních termínů rušení kontrol mezi jednotlivými státy ministři neprobírali. Část zemí přitom usiluje o to, aby se omezení uvolnila do začátku letní turistické sezony. Od ní si totiž slibují alespoň částečné zotavení firem v cestovním ruchu, který tvoří desetinu unijního hrubého domácího produktu.

Diskuze