Kdo za Comeyho? Nový šéf FBI bude muset přesvědčit demokraty i republikány

Adam Štěpánek 12. května 2017, 14:03  -  Adam Štěpánek
12. května 2017, 14:03

Americký prezident Donald Trump se náhlým odvoláním šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho možná zbavil potenciálně nepohodlného muže, zároveň však sám pro sebe vytvořil těžký úkol: najít takového ředitele FBI, pro kterého zvednou ruku i demokraté. Trumpovi favorité Rudy Giuliani nebo Chris Christie tak budou těžko průchozí.

Trumpovo rozhodnutí odvolat Comeyho z čela úřadu vyvolalo v USA velké pozdvižení. Oficiálním důvodem bylo nezvládnuté vyšetřování e-mailového skandálu prezidentské kandidátky Hillary Clintonové. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer se pak snažil novináře přesvědčit, že Trump byl o svém kroku přesvědčený už od nástupu do funkce.


Dále čtěte:

Trump nepřímo varoval Comeyho, aby se při rozhovorech s médii držel zkrátka


Americkému prezidentovi však veřejnost příliš nevěří a domnívá se, že hlavním důvodem bylo možné zkompromitování Trumpa. Napovídá tomu i nejnovější spekulace, podle které Comey jen několik dní před svým koncem žádal ministerstvo spravedlnosti o další prostředky na vyšetřování údajného ruského vměšování do prezidentské kampaně. Sám Comey ale důvody svého konce odmítl komentovat.

Comey byl v roce 2013 zvolen do čela FBI jasným poměrem 93:1. Příští kandidát takovou podporu s velkou pravděpodobností mít nebude, tím spíš, že odvolání jeho předchůdce provázely pochybné důvody.

„James Comey bude nahrazen někým, kdo si povede mnohem lépe a vrátí FBI jejího ducha a prestiž,“ prohlásil Trump sebevědomě. O jméně nového šéfa FBI už začala spekulovat americká média. Kdo podle nich přichází v úvahu?

Rudy Giuliani

Bývalý starosta New Yorku se během prezidentské kampaně vyprofiloval jako velký Trumpův podporovatel. Po volbách se o něm dokonce uvažovalo v souvislosti s postem ministra spravedlnosti. Nyní se spekuluje, že by pro něj americký prezident mohl najít jinou funkci. Giulianiho kandidaturu by však zřejmě zablokovali demokratičtí senátoři. Už během voleb jej kritizovali za jeho názory na Clintonovou, které by podle Giulianiových slov nejvíce slušela oranžová barva vězeňského mundúru.

Chris Christie

Guvernér státu New Jersey má podobnou pozici jako Giuliani. Také on patřil mezi největší Trumpovy stoupence, z významných republikánských postav byl dokonce první, kdo se za miliardáře postavil. Zároveň je ale i on výrazně polarizující osobností, která má u demokratů jen velmi malou šanci.

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani (vlevo) a guvernér New Jersey Chris Christie

Ray Kelly

Podstatně větší naději než Giuliani a Christie by měl někdejší komisař newyorské policie Ray Kelly, který stál v jejím čele rekordních třináct let. Nad jeho dosazením do role šéfa FBI už v roce 1993 přemýšlel demokrat Bill Clinton. Kelly navíc vzbuzuje respekt a uznání u obou stran politické moci Spojených států. Kromě vyššího věku (při konci jeho mandátu za deset let by mu bylo už 85) proti němu však vzhledem k současnému nastavení americké společnosti hrají i jeho zátahy proti muslimům a mešitám po 11. září.

Mike Rogers

Někdejší republikánský kongresman v současnosti působí jako bezpečnostní komentátor stanice CNN. Podle posledního vývoje by právě on mohl být největším favoritem. V jeho prospěch hraje i fakt, že v minulosti už v FBI působil jako zvláštní vyšetřovací agent. O tom, že Trump zvažuje právě jeho, informovaly agentury Reuters a Bloomberg.

Trey Gowdy

Uznávaný právní expert má pro funkci solidní předpoklady. Bývalý federální žalobce a dlouholetý kongresman za Jižní Karolínu však bude mít zřejmě také problém s demokraty. V čele vyšetřovací komise pro události v Benghází totiž vedl prošetřování e-mailové korespondence Clintonové. Sám Gowdy po Comeyho konci vyzval k tomu, aby byl nový šéf „nezávisle smýšlející“.


Comey ještě před svým koncem prohlásil Rusko za největší hrozbu


Fran Townsendová

Vybrat bezpečnostní poradkyni bývalého prezidenta George Bushe ml. by pro Trumpa mohlo být lákavé i z toho důvodu, že by tím zbořil historickou bariéru a do čela FBI dosadil první ženu. Townsendová navíc měla být i Trumpovou kandidátkou na post ministryně vnitřní bezpečnosti, než tato funkce připadla generálu Johnu Kellymu. S bývalou federální žalobkyní by však pro změnu mohli mít problém republikáni, konkrétně s jejím působením na ministerstvu spravedlnosti během prezidentského působení Billa Clintona.

John Pistole

Prezident Anderson University v Indianě je dalším kandidátem, který může dostat podporu od demokratů i republikánů. Působil totiž v administrativě Baracka Obamy a za Bushovy vlády vykonával pozici zástupce ředitele FBI. Do úřadu pro vyšetřování nastoupil už v roce 1983 a působil v něm dlouhých šestadvacet let. V jeho prospěch i neprospěch může hrát jeho úzká vazba na viceprezidenta Mikea Pence, bývalého guvernéra Indiany.

Americká média v souvislosti s příštím šéfem FBI spekulují například ještě o šerifovi Miliwaukee Davidu Clarkovi, dosavadnímu zástupci Comeyho Andrewovi McCabeovi či o Kenovi Wainsteinovi, jehož dosazení do čela FBI už v roce 2011 zvažoval Obama.

V koho dalšího ještě Trump vložil důvěru?

Zadělal si Trump na problém? Nový bezpečnostní poradce rád zpochybňuje nadřízené

Stavitel Trumpovy zdi: tvrdý generál s lidským přístupem

Sejměte je všechny! S Trumpovým ministrem obrany si nezahrávejte


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Auta
Retro: Toyota Supra slaví 40 let. Věhlas získala díky…
Video: Podívejte se, jak se má správně řídit staré Porsche 911
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak trochu jiný „showroom“
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Technologie
10 důvodů, proč už nepoužívat optickou mechaniku
Znáte World of Tanks? Otestujte své znalosti!
Umělá inteligence na GPU má konkurenci z Číny, ASIC Cambricon má výkon 166 TOPS
6 důvodů, proč si rozmyslet odchod do předčasného důchodu
Technologie VDC-M: ztrátová komprese obrazu mezi GPU a displejem bude i v mobilech
Hry pro příležitostné hráče