Kauza ROP pokračuje: obvinění mají blokované účty a majetek - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kauza ROP pokračuje: obvinění mají blokované účty a majetek

, čtk,
Kauza ROP pokračuje: obvinění mají blokované účty a majetek
Zdroj: čtk

Policie zajišťuje obviněným v kauze ROP Severozápad bankovní účty i nemovitosti. Účty má obstavené například bývalá hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) nebo ředitel odboru ministerstva průmyslu a obchodu Vladimír Bártl. Byty mají zajištěné starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD), advokát Aleš Dostál, bývalý náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák (ČSSD) nebo Zdislav Mazur a Zdeněk Sysel.

Podle serveru Seznam.cz chtějí žalobci u všech obviněných zajistit 870 milionů korun. Údajnou škodu policie vyčíslila na více než 13 miliard. „Zajištění finančních prostředků v uvedeném rozsahu je zcela důvodné,“ odkazuje se Seznam.cz na dokument státního zástupce Tomáše Minxe.

Bártlovi podle serveru kriminalisté zablokovali osm bankovních účtů a zajistili také rodinný dům, byt a pozemky. Už dříve kriminalisté zablokovali rozsáhlé majetky podnikatele Daniela Ježka, který je jediným vazebně stíhaným v aktuální kauze.

Přečtěte si, jak chce krizi ROP Severozápad řešit premiér:

Odejděte z funkcí, vyzve Sobotka obviněné v dotační kauze

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na říjnovém summitu EU v Bruselu.

Mimo to od něj chce zajistit i 24 milionů na účtech. „Jak si teď má třeba platit obhajobu? Advokát mu zadarmo dělat nebude. Oni nemají nic, všechno jim sebrali a chtějí jim sebrat i to, co ještě nemají,“ řekl serveru Ježkův advokát Michael Kis. Bývalá hejtmanka Vaňhová si zase podle své právní zástupkyně Marie Benešové musí vyzvedávat důchod na přepážce. Účet má zablokovaný.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Velkou část z nich tvoří hodnotitelé projektů. Mezi obviněnými jsou také dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).


O kauze ROP Severozápad čtěte více:

Škoda v kauze ROP Severozápad šplhá ke 14 miliardám

Sobotka: Kauza ROP Severozápad se týká minulosti. Personální odpovědnost nechá na krajích

Policie zadržuje tři osoby v kauze ROP Severozápad. U jedné je navržena vazba

 Bývalý vlivný člen ODS Daniel Ježek míří k soudu