Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Kauza opencard: Svoboda a Hudeček dostali podmíněné tresty

08. září 2016, 19:12 - čtk
08. září 2016, 19:12

Bývalí primátoři Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) a Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) byli uznáni vinými v kauze nevýhodných smluv kolem opencard. Vinni jsou podle soudu i další tři obžalovaní.

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda dnes dostal v kauze opencard podmíněný trest 2,5 roku, další exprimátor Tomáš Hudeček dvouletou podmínku stejně jako někdejší radní pro dopravu Josef Nosek. Nejpřísnější potrestání - tříletou podmínku - si podle pražského městského soudu zaslouží bývalá radní pro IT Eva Vorlíčková a šéf magistrátního IT odboru Jan Teska. Deset z 15 obviněných včetně tří současných pražských zastupitelů soud zprostil viny. Verdikt není pravomocný, všichni odsouzení se okamžitě odvolali.

Soud uznal čtveřici někdejších radních a úředníka Tesku vinnými jednak z porušení povinnosti při správě cizího majetku, jednak z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže v souvislosti s tím, že v dubnu 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess, tehdejším vlastníkem práv k elektronické kartě opencard.

„S vědomím nevýhodnosti licenčního modelu zvoleného při realizaci projektu univerzální karty Pražana opencard pro hlavní město Praha a neúměrných nákladů na realizaci tohoto projektu pominuli v procesu zadávání veřejné zakázky (…) provedení kvalifikované analýzy situace, za niž byla tato veřejná zakázka zadána, alternativ jejího řešení, jejích rizik a nákladů,“ konstatoval předseda soudního senátu Alexander Sotolář.

Podle soudu firmu Haguess zásadním způsobem zvýhodnili, čímž závažným způsobem porušili pravidla zadávacího řízení. „Nevyvození trestní odpovědnosti by bylo v rozporu s principy právního státu,“ reagoval Sotolář na argument obhajoby, že politická rozhodnutí je třeba posuzovat specifickým způsobem. „Zcela nepochybně platí, že i politici jsou při svém rozhodování vázáni obecně platnými předpisy. Nepokrývá-li jejich čin imunita, může být vyvozena jejich trestněprávní odpovědnost. Tím spíše to platí o osobách ve výkonných orgánech, a takovým je i rada hlavního města Prahy,“ prohlásil.

Některé soudcovy výroky vyvolaly v auditoriu výkřiky „hanba“, obzvlášť poté, co uznal, že Prahu do problémů s opencard nedostali obvinění. Lidé, kteří si vyhlášení rozsudku přišli poslechnout, dávali najevo názor, že na lavici obžalovaných by měli správně sedět ti, kdo projekt karty vytvořili. Nesouhlasná gesta dělali při odůvodňování verdiktu i Svoboda s Hudečkem.

„Při ukládání trestu soud zohlednil specifické okolnosti případu. Nepochybně nevytvořili situaci, kterou byli v určité chvíli nuceni řešit. Rozhodně nebyli těmi, kdo by měli nějaký prospěch. Naopak soud má za to, že není důvod nevěřit tomu, že byli vedeni snahou vyřešit danou záležitost tak, aby šlo o řešení pro hlavní město Prahu co nejlepší,“ řekl soudce.

Proto také každému z odsouzených uložil zaplatit Praze jen 40.000 korun s úroky, ačkoliv podle rozsudku způsobili městu škodu nejméně 17,7 milionu korun. Se zbytkem nároků odkázal Prahu do civilního řízení.

Zproštění viny se týká stávajících zastupitelů Lukáše Manharta, Václava Novotného a Pavla Richtera (všichni TOP 09), dále bývalé radní pro školství Heleny Chudomelové, bývalého radního pro životní prostředí Radka Lohynského a současného starosty Prahy 18 Ivana Kabického. Bez trestu odešli i zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a externí členové hodnotící komise Aleš Němeček a David Kučera.

Všichni obvinění, jimž hrozilo až osmileté vězení, vinu od počátku odmítají. Hájí se tím, že projekt opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS), který se snažili vyřešit a udělali to nejlépe, jak mohli. Kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám prý nemohli postupovat jinak.

Stíhání radních kvůli opencard začalo před třemi a půl lety

3. dubna 2012 - Pražští radní, v té době vedení primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS), souhlasili s tím, že město uzavře v rámci jednacího řízení bez uveřejnění dvě nové smlouvy za celkem 73,7 milionu korun s firmou Haguess. Ta pro město už předtím zabezpečovala provoz problematické karty opencard.

26. března 2013 - Policie kvůli zakázce obvinila deset radních z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Obviněn byl i ředitel magistrátního odboru informatiky a čtyři členové výběrové komise. Rada obvinění odmítla. Smluvní vztahy podle ní byly špatně nastaveny už předchozím vedením Prahy.

8. dubna 2013 - Obvinění radní v čele s primátorem Svobodou podali k nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení na policii a státního zástupce, kteří mají na starosti kauzu opencard, a to kvůli podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Domnívají se, že obvinění nebylo dostatečně podloženo. Už předtím podali stížnosti proti zahájení trestního stíhání.

25. července 2013 - Obvinění radní za TOP 09 včetně primátora Tomáše Hudečka (ve funkci v červnu 2013 vystřídal Svobodu) podali ústavní stížnost, v níž žádali o zrušení trestního stíhání. Později k ÚS zamířily i další stížnosti, a to kvůli údajnému porušení práva radních na zákonného soudce. Letos v únoru však Ústavní soud všechny stížnosti odmítl, když je označil za zjevně neopodstatněné.

Listopad 2013 - Policie požádala Sněmovnu o vydání Svobody, který byl krátce předtím zvolen poslancem za ODS, k trestnímu stíhání v kauze opencard. Poslanci svého kolegu vydali 5. února 20014, sám Svoboda přitom s vydáním souhlasil, ačkoli stíhání označil za nesmyslné a politické.

Březen 2014 - Detektivové z českobudějovického Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) téměř po roce dokončili vyšetřování kauzy.

24. dubna 2014 - Policie pražské radní navrhla obžalovat.

20. června 2014 - Městské státní zastupitelství v Praze podalo v kauze opencard obžalobu. Koncem prosince 2014 ji ale pražský městský soud vrátil k došetření. Státní zástupce ovšem proti rozhodnutí soudu podal stížnost, které loni v červnu Vrchní soud v Praze vyhověl. Městský soud tak musel nařídil hlavní líčení.

1. září 2015 - Městský soud ze začal zabývat kauzou radních a úředníků, obviněných kvůli opencard. Úředníci podle obžaloby v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky. Materiál s jednomyslným doporučením přijetí nabídky firmy Haguess pak byl předložen radě hlavního města, která později schválila uzavření smlouvy. Podle obžaloby tím vznikla Praze škoda nejméně 24,9 milionu korun. Všichni úředníci i politici vinu odmítají.

22. srpna 2016 - Státní zástupce navrhl v závěrečné řeči pro bývalé primátory Svobodu a Hudečka, stejně jako pro někdejší radní pro informatiku Evu Vorlíčkovou a někdejšího primátorova náměstka Josefa Noska dvou až tříleté podmínky. Stejné tresty navrhl dvěma úředníkům. Pro dalších devět lidí státní zástupce trest nežádal.
8. září 2016 - Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dostal v kauze opencard podmíněný trest 2,5 roku, další exprimátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) dvouletou podmínku stejně jako někdejší radní pro dopravu Josef Nosek. Nepodmíněný trest soud neuložil nikomu z obviněných.


Dále čtěte:

Svoboda ke kauze opencard: Obžaloba nemá důkazy

Pokuta 8,5 milionu pro dopravní podnik platíSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?
Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?
Na kolik vás vyjde, když vás chytnou s neplatnými doklady?
Jak prodat byt co nejdráže? Nepodceňujete profesionální fotky a home staging
Bez imunity nepřežijeme, proto si ji hýčkejme
Auta
Škoda Kodiaq GT vyráží na čínský trh. Čeští zájemci mohou…
Účet za Dieselgate má v případě Audi hodnotu 21 miliard korun. V problémech je i Opel
BMW X7 bylo odhaleno. Jak si stojí ve srovnání s Q7, Range Roverem a Mercedesem GLS?
Test Nissan Leaf 40 kWh: Obraťme list
Fungují u nás správně dobíjecí stanice? Česká obchodní inspekce je vůbec poprvé zkontrolovala
Technologie
Prohlížeč Seznam.cz synchronizuje otevřené stránky a překládá v pěti jazycích
AMD začalo prodávat Radeony RX 580 s parametry modelu RX 570. Zatím asi jen v Číně
Dělník i umělec. Robopes Spot umí nové triky a tančí líp než vy (video)
Asus Prime X470-Pro: kvalitní deska střední třídy (uživatelská recenze)
Češi stále jedou hlavně na Wi-Fi. Víme také, kolik provolají a prodatují
Hry pro příležitostné hráče